Błyskawiczna reakcja na rekomendacje z Polski. Z Map Google i Wikipedii zniknął Kaliningrad

Bartłomiej Pawlak
Google już zareagował na decyzję Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W Mapach i wyszukiwarce internetowego giganta nie znajdziemy już Kaliningradu, ale Królewiec. Podobną zmianę wprowadziła Wikipedia.

We wtorek Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej poinformowała o decyzji zmiany nazwy używanej w języku polskim dla miasta Kaliningrad i całej rosyjskiej eksklawy graniczącej z naszym krajem. Komisja zaleca używanie polskich nazw Królewiec i obwód królewiecki, jednocześnie odradzając używania w języku polskim nazwy rosyjskiej, zarówno w stosunku do miasta, jak i całego obwodu. Rosja oczywiście jest decyzją rozwścieczona. Rosyjscy politycy i propagandyści twierdzą, że powrót do oryginalnej nazwy miasta i obwodu w Polsce to "rusofobia". Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow poszedł o krok dalej i nazwał zmianę "procesem graniczącym z szaleństwem".

Zobacz wideo Niezwykłe, oryginalne, ale niepraktyczne. Te telefony miały nas zachwycić, ale okazały się klapą [TOPtech]

Kaliningrad wyparował z Map Google. Teraz jest tam Królewiec

Teraz Rosjanie mają kolejny powód do wściekłości, bo Google błyskawicznie dostosował się do decyzji polskiego urzędu. W Mapach Google nie znajdziemy już rosyjskiej nazwy miasta i eksklawy, a Królewiec i obwód królewiecki. Zobaczymy je zarówno na podglądzie map, jak i po rozwinięciu szczegółów i to zarówno w wersji przeglądarkowej Map, jak i w aplikacji mobilnej na smartfony. Podobna zmiana zaszła też w samej wyszukiwarce Google. Po wpisaniu nazwy "Kaliningrad" internetowy gigant podpowiada nam hasło "Królewiec - miasto w Rosji". Podobnie jest po wpisaniu "kaliningrad oblast" - Google podpowiada wtedy nazwę "obwód królewiecki".

Królewiec zamiast KaliningraduKrólewiec zamiast Kaliningradu fot. zrzut ekranu z Map Google

Zmiany zostały wprowadzone również m.in. w przypadku zabytków znajdujących się na terenie miasta - np. Katedry św. Wojciecha i Najświętszej Marii Panny w Królewcu (dawniej "w Kaliningradzie"). Jednak nie wszystkich. Dla przykładu zdaniem Map Google Muzeum Bursztynu wciąż mieści się w Kaliningradzie, a nie w Królewcu. W błyskawicznym tempie zmiany wprowadzono również w Wikipedii. Po wejściu w linki do dawnych artykułów dotyczących miasta, obwodu i budynków jesteśmy przekierowywani do stron zawierających nowe nazwy (również w przypadku wspomnianego Muzeum Bursztynu). Wikipedia zaktualizowała też treść samych artykułów dotyczących Królewca. Zmiany zastosowano jedynie w polskiej wersji językowej zarówno Wikipedii, jak i usług Google. W pozostałych językach funkcjonuje rosyjska nazwa Kaliningrad.

Królewiec odzyskał swoją nazwę. Dlaczego?

Królewiec (a właściwie w j. niemieckim Königsberg) został założony w 1255 roku przez Krzyżaków. W latach 1466–1525 miasto było stolicą państwa zakonu krzyżackiego, które z kolei były wtedy lennem Królestwa Polskiego, a później zależnych od Korony Prus Książęcych. Dopiero w drugiej połowie XVII wieku miasto trafiło w ręce niezależnego już państwa pruskiego. Armia Czerwona zajęła miasto w 1945 roku po wielotygodniowym oblężeniu. Od tamtej pory Królewiec pozostawał pod kontrolą Związku Radzieckiego, a potem Rosji. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej tłumaczy zmianę zalecanej nazwy miasta faktem, że obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym tworem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem. Ponadto podkreślono, że "fakt nazwania dużego miasta położonego blisko granic Polski imieniem Michaiła Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. wydania decyzji o masowym wymordowaniu Polaków (zbrodnia katyńska), ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter".

Więcej o: