Nie trzeba podawać numeru PESEL do wykupienia recepty. Jest sposób na to, by ominąć tę procedurę

Istnieje sposób na realizację recepty w aptece bez konieczności podawania numeru PESEL. Umożliwia to aplikacja mojeIKP, która dodatkowo zapewnia dostęp do wielu informacji na temat leków.

Aby wykupić przepisany przez lekarza preparat na receptę, należało podać w aptece swój numer PESEL. Jest jednak alternatywa, dzięki której procedura nabywania leków będzie prostsza i lepiej ochroni nasze dane osobowe. Korzystając z aplikacji mojeIKP można wykupić receptę, wykonując te trzy czynności.

Zobacz wideo E-recepty prawie wyeliminowały papierowe druki. Według ekspertów wrażliwe dane pacjentów są w pełni bezpieczne

Aplikacja mojeIKP umożliwia realizację recepty bez podawania numeru PESEL i nie tylko

Jak przypomina Centrum e-Zdrowia w swoich mediach społecznościowych, aby wykupić leki bez podawania numeru PESEL, należy pobrać bezpłatną aplikację mojeIKP. Następnie trzeba zalogować się i wybrać konkretną e-receptę z listy. Na ekranie telefonu powinien ukazać się kod QR, który można powiększyć kliknięciem. Wspomniany kod wystarczy pokazać farmaceucie, który go zeskanuje.

Dzięki temu można oszczędzić czas i mieć dostęp do wystawionych recept, ponieważ aplikacja umożliwia ich monitorowanie. Za jej pomocą można także pobrać e-receptę i e-skierowanie w formie pliku pdf i przesłać taki plik e-mailem lub SMS-em bliskiej osobie lub pracownikowi medycznemu. Ponadto w aplikacji można sprawdzić dawkowanie leków i datę następnej zaplanowanej wizyty.

Lekarze mają dzienny limit wystawiania e-recept. Pacjenci zgłaszali problem z jej otrzymaniem 

Jak informowaliśmy w artykule wyżej, od poniedziałku 3 lipca obowiązuje limit, który ogranicza liczbę wystawianych przez lekarza recept. Według zmian może zostać wystawionych maksymalnie 300 e-recept dla 80 pacjentów w ciągu 10-godzinnego dyżuru.

Naczelna Rada Lekarska zareagowała na tę informację i napisała list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W piśmie wystosowano m.in. prośbę o wyjaśnienie podstawy prawnej, na podstawie której została podjęta taka decyzja. Ponadto sami lekarze domagają się niezwłocznego zniesienia limitu. Pojawiły się doniesienia o pacjentach, którzy nie otrzymali recepty ze względu na przekroczenie dziennego limitu przez lekarzy.

Więcej o: