Paczki latają nad głowami Szkotów. Royal Mail ruszyło z dostawami za pomocą dronów

Brytyjska poczta Royal Mail otworzyła pierwsze regularne dostawy paczek dronami. Bezzałogowce będą dostarczać przesyłki do mieszkańców dwóch wysp archipelagu Orkady położonego w północnej Szkocji.
Zobacz wideo Lądowanie na asteroidzie, obserwacje początków Wszechświata. Oto najważniejsze misje kosmiczne [TOPtech]

Usługa ruszyła w tym tygodniu i ma znacząco uprościć oraz przyspieszyć dostarczanie paczek do mieszkańców wysp na dalekiej północy kraju. Na początek drony pocztowe będą realizować loty jedynie na terenie zamieszkałego przez ok. 22,5 tys. osób archipelagu Orkady, który znajduje się kilkanaście kilometrów na północ od wybrzeży Szkocji.

Dwie brytyjskie wyspy dostają paczki dronami. To pierwsze takie połączenie

Na ten moment brytyjska poczta korzysta z dronów, aby realizować dostawy ze znajdującego się na głównej wyspie archipelagu miasteczka Stromness. Ma ono bezpośrednie połączenie promowe z resztą Szkocji oraz pobliskimi wyspami. Teraz z Stromness drony przewożą paczki do dwóch takich wysp - Hoy i Graemsay. Takie przesyłki odbierają pracownicy poczty, którzy następnie dostarczają je do mieszkańców już samochodami. Są to pierwsze dwa regularne połączenia dronowe Royal Mail, ale Brytyjczycy nie wykluczają otwarcia lotów na kolejne wyspy w najbliższym czasie.

Royal Mail dostarczy paczki z powietrza. Ruszają regularne dostawy dronami

Brytyjska poczta zdecydowała się na skorzystanie ze zdalnie sterowanych dronów Speedbird Aero DLV-2, które - jak czytamy na stronie producenta - są zasilane energią z akumulatorów i mają zasięg 8 km w obie strony. Każda paczka z przesyłkami może ważyć maksymalnie 6 kg. Usługa była w ostatnich miesiącach testowana we współpracy z firmą Skysports Drone Services. Połączenie otwarto przy wsparciu lokalnych władz wysp Orkady.

 

Royal Mail twierdzi, że dzięki dronom dostawy będą mniej narażone na opóźnienia spowodowane złymi warunkami pogodowymi. Te wielokrotnie powodowały bowiem problemy z dostawami realizowanymi przez promy. Drony mają też znacząco uprościć i oczywiście przyspieszyć proces przekazania paczek na wyspy, a także ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Brytyjczycy planują korzystanie z dronów przynajmniej przez najbliższe trzy miesiące. Jeśli bezzałogowce będą się sprawdzać, zostaną we flocie Royal Mail na Orkadach na stałe.

Więcej o: