Messenger wkrótce bez kluczowej funkcji. Wielu użytkowników musi dokonać zmiany

Daniel Maikowski
Już wkrótce Messenger straci możliwość wysyłania i odbierania wiadomości SMS. Jeśli korzystaliście z tej funkcji, będziecie musieli dokonać zmiany domyślnej aplikacji SMS. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Meta (właściciel Facebooka) poinformowała właśnie, że po 28 września 2023 r. aplikacja Messenger przestanie obsługiwać wiadomości SMS.

Zobacz wideo Mogli być jak Facebook, Microsoft i Google, ale coś poszło nie tak. Te firmy stały się cieniem dawnej wielkości [TOPtech]
Jeśli używasz Messengera jako domyślnej aplikacji do obsługi wiadomości SMS na urządzeniu z systemem Android, pamiętaj, że od 28 września 2023 r. po aktualizacji aplikacji utracisz możliwość wysyłania i odbierania SMS-ów w sieci komórkowej za pomocą Messengera

- czytamy w oficjalnym komunikacie.

Nadal będziesz mieć możliwość wysyłania i odbierania wiadomości SMS za pośrednictwem sieci komórkowej oraz uzyskania dostępu do historii wiadomości SMS za pośrednictwem nowej domyślnej aplikacji do obsługi wiadomości na telefonie.

- wyjaśnia Meta.

Messenger bez obsługi SMS. Zuckerberg przegrał walkę z Apple

Przypomnijmy, że Facebook udostępnił funkcję wysyłania i odbierania SMS-ów przez Messengera w 2012 r. Miała być to odpowiedź na zaprezentowany przez Apple standard iMessage. Niestety, dla Marka Zuckerberga, rozwiązanie to nie zyskało dużej popularności. Warto zresztą przypomnieć, że Messenger obsługę tej funkcji już raz stracił (została przywrócona w 2016 roku).

Korzystałem z funkcji SMS w Messengerze. Co zrobić, jak żyć?

Jeśli jesteś jedną z osób, które korzystały z Messengera jako domyślnej aplikacji do obsługi SMS-ów, to przed 28 września br. musisz dokonać zmiany w ustawieniach systemu Android. W tym celu należy wejść w Ustawienia systemowe -> Aplikacje -> Aplikacje domyślne -> Aplikacja SMS. Na tym etapie wybierasz nowego klienta SMS.

Najlepszym wyborem będą prawdopodobnie Wiadomości Google, czyli domyślna aplikacja SMS-owa dla smartfonów z Androidem. Powód? W przeciwieństwie do alternatywnych klientów, Wiadomości Google oferują wsparcie dla standardu RCS.

RCS (ang. Rich Communication Services) od SMS-ów różni się tym, że  za jego pośrednictwem można przesyłać pliki o znacznie wielkości niż w przypadku dobrze znanego systemu przesyłania wiadomości. Do tego w czasie rzeczywistym informuje użytkownika o tym, czy jego rozmówca odczytał przesłaną wiadomość. Pod wieloma względami przypomina więc iMessege.

Więcej o: