Zaskakujące kłopoty Apple. Francja właśnie zakazała sprzedaży iPhone'a 12

Daniel Maikowski
Francja nakazała Apple wstrzymanie sprzedaży iPhone'a 12 na terytorium tego kraju. Zdaniem francuskich władz urządzenie przekracza dopuszczalne normy emisji fal radiowych.

Za nami głośna premiera iPhone'ów 15 Pro, a tymczasem na Apple spadły właśnie dość niespodziewane kłopoty. Francuska Krajowa Agencja Częstotliwości Radiowych (ANFR) poinformowała, że począwszy od 12 września 2023 roku Apple otrzymał zakaz sprzedaży iPhone'a 12 na terytorium tego kraju.

Zobacz wideo Świetny smartfon, który kiepsko się sprzedaje. iPhone 12 mini jest pełen paradoksów [TOPtech]

Powód? Zdaniem ekspertów agencji (która jest odpowiednikiem polskiego UKE) smartfon przekracza normy emisji fal radiowych. Chodzi o tzw. współczynnik absorpcji swoistej (SAR), który w przypadku iPhone'a 12 ma wynosić 5,74 W na kilogram ciała, choć dopuszczalna przez francuskie (ale i międzynarodowe) prawo norma to 2 W/kg.

Testy, potwierdzone przez niezależne laboratorium, wykazały, że ten smartfon przekracza współczynnik absorpcji swoistej (SAR). Oznacza to emisję fal elektromagnetycznych nieznacznie przekraczającą dopuszczalny próg (...). We wtorek powiadomiliśmy Apple o swojej decyzji, nakazującej wstrzymanie sprzedaży iPhone'a 12 we Francji

- poinformował francuski minister cyfryzacji Jean-Noël Barrot, cytowany przez dziennik "Le Parisien".

Apple musi natychmiast podjąć wszelkie możliwe działania, aby zapobiec udostępnieniu na rynku telefonów, których dotyczy problem, obecnych w łańcuchu dostaw, a w przypadku telefonów już sprzedanych musi jak najszybciej podjąć działania naprawcze, aby zapewnić zgodność telefonów, których to dotyczy.

- czytamy z kolei w komunikacie opublikowanym przez ANFR.

Apple ma teraz 15 dni na ustosunkowanie się do zarzutów ANFR. Co ciekawe, jak wyjaśnia Jean-Noël Barrot, firma z Cupertino może rozwiązać ten problem bez potrzeby wymiany urządzeń. Ograniczenie SAR jest możliwe poprzez aktualizację oprogramowania smartfona. 

Apple: iPhone 12 przetestowany pod kątem wymogów dotyczących emisji fal radiowych

iPhone został pomyślnie przetestowany pod kątem wymogów dotyczących emisji fal radiowych (ang. RF, Radio Frequency).

- wyjaśnia Apple.

Na oficjalnej stronie firmy znaleźć można wyniki pomiarów wartości SAR dla iPhone'a 12. Z danych tych wynika, że urządzenie nie przekracza norm promieniowania - w przypadku wszystkich przeprowadzonych testów współczynnik SAR był dużo poniżej dopuszczalnej wartości 2 W/kg.

Do testowania nadajników radiowych i sterowania ich mocą Apple wykorzystuje najnowsze zatwierdzone procedury regulacyjne przyjęte w branży. Procedury te monitorują użycie fal radiowych i narażenie na nie w czasie rzeczywistym oraz dostosowują moc nadajnika radiowego iPhone’a, aby utrzymać emisję na poziomie nieprzekraczającym stosownych limitów

- czytamy na stronach Apple.

Apple - współczynnik SARApple - współczynnik SAR Apple

Co to jest SAR?

SAR, inaczej swoiste tempo pochłaniania energii czy współczynnik absorpcji swoistej, to miara szybkości, z jaką energia jest pochłaniana przez nasze ciało, gdy jest ono narażone na działanie fal radiowych. Jednostką SAR jest wat na kilogram (W/kg). Został wprowadzony jako międzynarodowy standard pomiaru ekspozycji na fale radiowe podczas korzystania z różnych urządzeń - w tym smartfonów. Międzynarodowy limit współczynnika SAR dla telefonu komórkowego wynosi 2 W/kg.

Więcej o: