GTA V? Wolne żarty. Minecraft śrubuje kolejny rekord. 300 mln sprzedanych egzemplarzy gry

Należące do Microsoftu studio Mojang poinformowało, że Minecraft, który już kilka lat temu stał się najpopularniejsza grą wideo w historii, ustanowił kolejny rekord - 300 milionów sprzedanych egzemplarzy. Są jednak tacy, który twierdzą, że prawdziwy rekord należy do innej gry.

O tym, jak bardzo wyśrubowany jest należący do Minecrafta rekord, najlepiej świadczy fakt, że znajdujące się na drugim miejscu w rankingu bestsellerów Grand Theft Auto V od studia Rockstar sprzedało się w "zaledwie" 185 mln egzemplarzy (dane z sierpnia 2023 roku).

Zobacz wideo Powrót asasynów i horror inspirowany prozą Stephena Kinga. Na jakie gry czekamy w 2023 roku? [TOPtech]

Jeśli zaś chodzi o najpopularniejszą serię gier w historii, to tu bezsprzecznym rekordzistą jest Super Mario. Należąca do japońskiego koncernu Nintendo franczyza może pochwalić się ponad 800 mln sprzedanych egzemplarzy - mówimy tu jednak o przeszło 50 różnych grach na kilkunastu platformach sprzętowych.

Pełna lista najlepiej sprzedających się gier w historii przedstawia się następująco:

  • 1) Minecraft - 300 mln egzemplarzy
  • 2) Grand Theft Auto V - 185 mln egzemplarzy
  • 3) Tetris (EA) - 100 mln egzemplarzy
  • 4) Wii Sports - 82,9 mln egzemplarzy
  • 5) PUBG: Battlegrounds - 75 mln egzemplarzy

Minecraft podbija świat

Powiedzieć, że w ostatnich latach Minecraft stał się największym fenomenem świata gier, to nie powiedzieć nic. Gra studia Mojang przebojem wdarła się do serc i umysłów graczy na całym świecie – przede wszystkim tych najmłodszych.

Koncept gry jest prosty. Trafiamy do zbudowanego z sześciennych bloków świata, który możemy niemal dowolnie modyfikować. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Nie ma jednego dobrego sposobu na granie w Minecrafta - i chyba to stanowi o niesłabnącej popularności tego tytułu.  

Gdy w 2014 roku Microsoft kupił Minecrafta za 2,5 mld dolarów, część ekspertów była zaskoczona tak wysoką kwotą tej transakcji. Dziś nikt nie ma chyba wątpliwości, że była to jedna z najlepszych biznesowych decyzji giganta z Redmond.

Rekord sprzedaży. Ale czy na pewno?

Są jednak również tacy, którzy kwestionują rekord Minecrafta i wskazują, że to kultowy Tetris, a nie tytuł Mojang jest najpopularniejszą grą w historii. W różnych opracowaniach czy rankingach można nawet znaleźć informację o 500 mln sprzedanych egzemplarzy tego tytułu.

Sęk w tym, że trudno jest dziś precyzyjnie oszacować sprzedaż Tetrisa. Gra stworzona przez Rosjanina Aleksieja Pażytnowa przez 37 lat doczekała się bowiem setek wydań i trafiła na praktycznie wszystkie możliwe platformy sprzętowe. Za najpopularniejszą wersję Tetrisa uznaje się jednak tę wydaną w 2006 roku przez EA. Trafiła ona na ponad 100 mln urządzeń.

Więcej o: