Waszym zdaniem 3: Netbook to przede wszystkim mobilna przeglądarka Internetu

Zapytaliśmy czym jest dla Was netbook i co o nim myślicie. Sondaż pokazał, że większość z Was albo posiada już taki mały komputerek, albo przynajmniej chciałaby kupić. Netbook w Waszym wyobrażeniu to przenośne narzędzie do przeglądania Internetu. Chciałoby się dodać - "i nic więcej". Co do tego byliście bowiem niemal jednomyślni.

Na pytanie czy posiadasz netbooka 37% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Kolejne 38% nie posiada jeszcze urządzenia, ale albo zamierza kupić, albo bardzo by chciała ale nie jest sobie na to w stanie finansowo pozwolić. Tylko, albo "aż" 25% ankietowanych stanowczo nie zamierza kupować netbooka. W tym znalazło się także 4% populacji, która stwierdziła, że nie dość, że nie kupi - będzie wręcz odradzać taki zakup innym.

Spodziewaliśmy się nieco większej rezerwy w kwestii zakupu . Otrzymane wyniki nie są jednak dla nas zaskoczeniem.

Aż 44% ankietowanych uznało, że netbook to bardzo przydatne urządzenie , nieco mniej, bo 41% stwierdziło, że komputer jest wygodny , ale nie da się na nim wiele zrobić. Wynik pokazuje, że obie te cechy pozytywnie wpływają na ocenę koncepcji niewielkiego komputera opartego na procesorach Intela. Tylko 8% stwierdziło, że urządzenie nie jest wygodne, 6% że nie jest przydatne, a 2% ankietowanych woli pozostać przy kalkulatorze .

Powyższe wyniki potwierdzają odpowiedzi na następne pytanie :"która cecha netbooka jest dla Ciebie najważniejsza?". Większość respondentów (56%) stwierdziła, że kluczową cechą jest niewielki rozmiar urządzenia , co z pewnością czyni go niezwykle wygodnym. Na drugim miejscu uplasowała się długa żywotność baterii (34%), co z kolei przekłada się na możliwość długotrwałej pracy bez konieczności szukania gniazdka elektrycznego. Jest to z pewnością jednocześnie wygodne i funkcjonalne .

Brakuje Wam przede wszystkim wydajniejszych procesorów (52%) , które pozwoliłyby wnieść netbooki na głębsze wody pełnoprawnych komputerów. Co piątemu ankietowanemu doskwiera brak optycznego czytnika , wbudowanego w urządzenie (20%), a 15% respondentów uznało, że problem polega na braku wyodrębnionej karty graficznej (15%). W tym przypadku być może sytuacja niedługo ulegnie zmianie na lepsze. Nowy układ ION ma zdjąć z procesora część odpowiedzialności za przetwarzanie grafiki, jednocześnie poprawiając wydajność głównej jednostki obliczeniowej, jak i samej grafiki. 5% ankietowanych tęskni za segmentem numerycznym zintegrowanym z klawiaturą, a niecałe 10% za pełną rozdzielczością HD (8%).

Zapytani o klienta docelowego dla netbooka prawie po równo stwierdziliście, że mały komputer to panaceum dla osób często podróżujących (44%) jak i że jest on doskonały dla każdego (43%) , bez konieczności wyróżniania konkretnych grup. Pierwsza odpowiedź nawiązuje do przewijającego się motywu mobilności netbooków, która stanowi według Was ich największą zaletę. W drugiej zaś upatrujemy pośredniego związku z odpowiedziami na pierwsze pytanie. Jeśli 75% chciałoby posiadać netbooka, to z pewnością musi to być propozycja "dla każdego" .

Odpowiedzi na ostatnie pytanie były jednocześnie szokujące i do przewidzenia. 70% respondentów stwierdziło, że używa/łaby netbooka przede wszystkim do przeglądania sieci . Niby oczywiste. Spodziewaliśmy się podobnego trendu jednakże nie o takiej sile. Według naszych oczekiwań inne odpowiedzi powinny cechować się większymi odsetkami uznania. Można powiedzieć, że druga najczęstsza odpowiedź wiąże się z wykorzystywaniem netbooka do pracy z aplikacjami biurowymi (18%) i tylko 6% ankietowanych przyznaje, ze przede wszystkim ogląda na nim filmy. Spodziewaliśmy się, że między odpowiedziami nie wytworzy sie aż taka przepaść.

Z Waszych odpowiedzi wyłania się dość klarowny obraz netbooka jako przenośnej przeglądarki Internetu . Co dziwne, wady urządzenia , których komputer zdaje się mieć stosunkowo dużo, nie wpływają negatywnie na chęć posiadania go w swoim domu/plecaku/torebce. Wynik jest o tyle interesujący, że coraz więcej telefonów także posiada możliwość przeglądania Sieci , nawet za pośrednictwem WiFi/n. Są one nawet mniejsze i jeszcze bardziej mobilne niż netbooki . Wydawałoby się więc, że tak jak telefony ograniczyły rynek przenośnych odtwarzaczy multimediów, tak też wpłyną na urządzenia do przeglądania Internetu. Być może jednak chodzi o te kilka magicznych cali wyświetlacza, które sprawiają, że przeglądanie treści zwieszonych w Sieci z konieczności staje się przyjemnością.

Łukasz Cichy

Zobacz także:

Waszym Zdaniem: dobry sprzęt audio, to najlepszy, na jaki Was stać

Waszym zdaniem: iPad jest przereklamowany

Więcej o: