Zakupy grupowe bez tajemnic - FAQ

O zakupach grupowych w Internecie sporo się teraz mówi. Oto najczęściej zadawane pytania, czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o zakupach grupowych.

Co to są zakupy grupowe?

Zakupy grupowe umożliwiają otrzymanie bardzo dużej zniżki na jakąś usługę lub produkt. "Grupowość" polega na tym, że aby móc kupić coś z upustem, musi się wcześniej zebrać wystarczająco duża grupa chętnych.

Czy to znaczy, że muszę zaktywizować swoich znajomych, żeby móc dokonać zakupów grupowych?

Nie. Na stronie internetowej przystępujemy do grupy osób, które także chcą kupić dany produkt / usługę. Za "zwerbowanie" znajomych niektóre serwisy oferują dodatkowe zasilenie naszego konta.

No dobrze, to jak działają zakupy grupowe?

Oferty najczęściej dotyczą usług, a jak dokładnie działają omówmy na konkretnym przykładzie - sushi. Lokal z sushi przystępuje do programu danego serwisu zakupów grupowych. Razem ustalają minimalną ilość osób, które muszą zgłosić chęć kupienia zestawu sushi i zniżkę, jaka będzie im oferowana. Promocja trwa określoną ilość czasu, na przykład 12 godzin. Jeśli w tym czasie "uzbiera się" wystarczająco wielu chętnych którzy klikną przycisk "Kup teraz", otrzymają oni drogą mailową kupon na zestaw naszego przykładowego sushi. Kupon należy wydrukować i w określonym czasie (przeważnie kilka miesięcy) pokazać go w lokalu i odebrać swoją zniżkę.

Jak duże zniżki można dostać w zakupach grupowych?

Od około 40% w górę. Najczęściej wahają się w okolicach 50 proc., choć można także znaleźć upusty do 80 proc.

Aż 80%? To gdzie tkwi haczyk?

Haczyk nie jest aż tak głęboko ukryty. Przychodząc do lokalu z kuponem na zniżkę istnieje duża szansa, że wydacie pieniądze na inne usługi. Czy to dodatkowe napoje (w przypadku gastronomii) czy dodatkowe zabiegi (w przypadku spa). Do tego tworzy się miłe skojarzenie z miejscem, więc jest szansa, że jeszcze do niego wrócicie. I na koniec - budowany jest pozytywny wizerunek marki.

A co mogę kupić w takim serwisie?

Najczęściej spotkać się można ze sprzedażą usług, takich jak oferty salonów spa czy lokali gastronomicznych. Niektóre serwisy zakupów grupowych oferują także możliwość zakupu mieszkań.

Jak często pojawiają się nowe oferty?

Codziennie lub co drugi dzień.

Gdzie w polskim Internecie mogę dokonać zakupów grupowych?

Polskie serwisy umożliwiające zakupy grupowe mnożą się w oczach. Mamy więc Groupon.pl , Fastdeal.pl , Gruper.pl , Wgrupie.pl i jeszcze zapewne kilka innych.

Czy przystępując do serwisu zakupów grupowych proponowane mi będą oferty z całej Polski?

Nie, w większości wypadków podczas uzupełniania profilu wybieramy też miasto, które nas interesuje. Niektóre serwisy mają już w swoim zakresie całą Polskę, inne (te młodsze) wybrane większe miasta.

Przystąpiłem do zakupów, ale nie udało się zgromadzić wystarczającej liczby osób i promocję odwołano. Co teraz z moimi pieniędzmi?

Serwisy obiecują, że w ciągu kilku dni pieniądze zostaną zwrócone na konto.

W jakich wypadkach może nie dojść do sfinalizowania transakcji (zapłaciłem, ale nie mogę zrealizować kuponu)?

W niewielu. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, gdy partner serwisu rezygnuje ze współpracy lub po prostu bankrutuje. Wówczas najczęściej użytkownikom zwracane są pieniądze (zależy to od modelu biznesowego serwisu. Niektóre wypłacają partnerom od razu całość należnych pieniędzy za transakcję, niektóre czekają aż do zakończenia terminu promocji).

Czy jeśli kupiłem jakąś usługę ze zniżką, ale zmieniłem zdanie, mogę się jeszcze wycofać?

Tak, mamy 10 dni na odstąpienie od umowy, jak się to ładnie określa w żargonie prawniczym.

Czy można samemu proponować usługi / produkty, na które chcielibyśmy mieć zniżkę?

Tak i nie. Polskie serwisy zakupów grupowych są stosunkowo młode i za pośrednictwem większości stron internetowych nie można sugerować usług, które nas interesują. Co innego w social media - na Facebooku czy Naszej Klasie interakcja z serwisem jest znacznie prostsza. Jeden z przedstawicieli serwisów, z którymi rozmawiałam (Groupon.pl) powiedział w rozmowie ze mną, że na ich profilu na Facebooku sporo osób prosiło o wprowadzenie zniżek na skoki spadochronowe. Okazało się jednak, że usługi te są w Polsce na tyle drogie, że porozumienie serwis - firma nie doszło do skutku.

Mam inne pytanie, które nie zostało tu uwzględnione

Zadaj je w komentarzu, lub napisz nam maila . Postaramy się odpowiedzieć.

Joanna Sosnowska

Więcej o: