Jak podłączyć konsolę Xbox360 do telewizora?

Nie wiesz jaki kabel wybrać do podłączenia swojej konsoli? Który zapewni najlepszą jakość dźwięku i obrazu? Pomożemy dokonać wyboru.

W przypadku gdy posiadamy jeszcze telewizor kineskopowy, jedynym rozwiązaniem jest podłączenie konsoli za pomocą kabla Composite (znane jako kable cinch). To ten kabelek posiadający na wyjściu 3 różne końcówki  - zółtą (odpowiadającą za obraz), a także białą i czerwoną (odpowiadają za dźwięk w formacie stereo).

Podłączenie za pomocą tego kabla nie powinno sprawiać problemów, tak jak i jego zdobycie - kabel dołączany jest do każdej konsoli . Podobnie jest z kablem SCART (w Polsce lepiej znane jako "euro"). W pudełku, niestety, nie znajdziemy przejściówki Composit -> SCART, lecz nie powinno być problemów z jej dostępnością w większych specjalistycznych sklepach.

Obecnie standardem jest już telewizor High Definition. Niezależnie od tego, jaką może wyświetlać rozdzielczość, do podłączanie urządzeń zewnętrznych najlepiej stosować kable pozwalające na przesyłanie w formacie HD. Do dyspozycji mamy 2 warianty: cyfrowy i analogowy.

Kabel HDMI - to najlepsze rozwiązanie pozwalające na przesyłanie cyfrowego obrazu, jak i dźwięku. Kabel ten pozwali nam wyświetlić obraz w rozdzielczości do 1920x1080p, wraz zcyfrowym dźwiękiem przestrzennym.

Żadna strata jakości tutaj nie występuje - jako, że jest to cyfrowy przesył danych, albo dane idą, albo nie. Nie musimy więc zawracać sobie głowy kupowaniem najdroższego dostępnego kabla, wystarczy zainwestować ok. 20zł i cieszyć się jakością HD.

Również podpięcie tego kabla nie powinno nam sprawiać problemów, jako że składa na każdym z końców mamy jedną wtyczkę, którą wystarczy wetknąć w odpowiednie gniazdo.

Kabel Component - również pozwala cieszyć się jakością HD, lecz nie tak bezstratnie, jak w przypadku kabla HDMI. Kabel ten jest analogowy, oznacza to, że przy słabej jakości wykonania, możemy natknąć się na straty w jakości obrazu lub zakłócenia. Pozwoli nam na wyświetlanie obrazu maksymalnie w rozdzielczości 1920x1080i. Dźwięk przesyłany przez ten kabel jest jedynie w formacie stereo.

Kabel ten, podobnie jak composite, składa się z kilku składowych, 3 kabli odpowiadających za obraz: czerwony, niebieski i zielony , a także 2 odpowiadających za dźwięk: biały i czerwony .

W tym przypadku, musimy każdy z 5 kabelków wetknąć w odpowiednie gniazdo na telewizorze, natomiast od strony konsoli jest na szczęście tylko jedno wyjście.

Kabel ten jest dodawany do konsoli Xbox360. Aby wyświetlać obraz w jakości HD, należy ustawić suwak znajdujący się na końcu kabla na "HDTV".