HateML - dla chcących stworzyć własną stronę WWW [Recenzja]

HateML to darmowa alternatywa dla takich aplikacji jak chociażby Adobe Dreamweaver, a program został przygotowany przez Polaka - Michała Gajeka. Jeśli szukamy czegoś w czym bez problemu zaprojektujemy nasz serwis internetowy - niezależnie od naszego poziomu zaawansowania w jego tworzeniu - dzisiejsza propozycja wydaje się co najmniej interesująca.

HateML 1.1

System: Windows 98/2000/XP/Vista/7 Licencja: freeware (darmowa)

HateML, mimo, że nie zapłacimy za niego ani grosza, jest zaawansowanym narzędziem do tworzenia stron internetowych. Program może pochwalić się mnóstwem ciekawych możliwości i narzędzi, ale zacznijmy od początku.

Aplikacja ma jedynie 8,70 MB, nie zajmuje też wiele z zasobów systemowych, o miejscu na dysku nie wspominając. To sprawia, że doskonale sprawdzi się chociażby dla osób dysponujących starszym sprzętem, czy też korzystających z laptopa. Po uruchomieniu wita nas przejrzysty interfejs, nawet chcąc po prostu stworzyć prosty serwis WWW oparty na tabelkach nie poczujemy się tu zagubieni. A możliwość wykorzystania aplikacji do budowania prostych stron internetowych to dopiero początek.

Program wyposażono w przydatne podpowiedzi w trakcie pisania - kto dłużej tworzył coś, co następnie chciał umieścić w sieci przyzna, że bywa to bardzo pomocne - a także sprawdzanie składni kodu w trakcie, co również na pewno się przyda.

Poza tym - aplikacja ma też debugger i profiler, co będzie przydatne wszystkim, którzy korzystają z PHP. W programie znajduje się też CodeBrowser, znacznie ułatwiający nawigację po tym, co właśnie stworzyliśmy. HateML posiada też wbudowanego klienta FTP, dzięki czemu możemy z poziomu aplikacji zarządzać plikami na serwerze. Z jego pomocą możemy wysyłać / pobierać nie tylko pojedyńcze pliki, ale też całe katalogi i podkatalogi.

Ponieważ program oparto na zakładkach, znacznie ułatwia to korzystanie z niego i przełączanie się pomiędzy kolejnymi projektami. Mamy też możliwość uruchomienia nieskomplikowanego serwera HTTP.

HateML to ciekawa aplikacja, która przyda się zarówno zaawansowanym użytkownikom na co dzień korzystającym z PHP, jak i początkującym, którzy chcą po prostu zbudować własną stronę WWW z pomocą czegoś innego niż Notatnik. Plusem jest, że w zamian korzystanie nie będziemy musieli nic płacić, zaś minusem dalszy brak wsparcia dla swojego dzieła ze strony autora.

Podsumowanie: + łatwość instalacji i użytkowania; + mały rozmiar; - brak dalszego wsparcia ze strony autora.

Program HateML pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl.

Więcej o: