Oculus Rift: znamy oficjalną cenę zestawu VR

Inwestycja w Oculus Rift dotknie niestety dotkliwie nasze portfele.

Jest dobra i zła wiadomość. Zacznijmy może od tej dobrej. Pierwsza faza dostaw zestawu Oculus Rift ma nastąpić już pod koniec marca . Obecnie zamawiając produkt na stronie shop.oculus.com/en-us/cart/ widzimy datę dostawy na czerwiec, co jest zapewne spowodowane czasem potrzebnym na wyprodukowanie dodatkowych sztuk urządzenia.

W zestawie prócz samych gogli VR Oculus Rift otrzymamy:

- okablowanie, - sensor VR, - kontroler Xbox One, - gra EVE: Valkyrie, - gra Lucky's Tale.

Oculus RiftOculus Rift Oculus Oculus

No i teraz ta zła wiadomość. W Europie Gogle VR Oculus Rift kosztować będą 699 Euro + 42 Euro za koszt transportu! Jest to niewspółmiernie wysoka cena do tego, co było obiecywane (okolice 350 Euro), a ponadto jest to znacznie większa cena niż ta, którą będą płacili odbiorcy w Stanach Zjednoczonych - 599$. Niemniej jednak mamy wrażenie, że cena Oculusa jest znacznie zawyżona i można by spokojnie ją obniżyć np. poprzez nie dodawanie do zestawu bezprzewodowego kontrolera Xbox Ona i dwóch gier (obniżyłoby to cenę zestawu o przynajmniej 100 Euro).

Oculus Rift to nie tylko spory wydatek na same gogle VR, ale i na sprzęt komputerowy , który będzie w stanie udźwignąć wymagania sprzętowe gier działających w tej technologii.

Obecnie minimalne wymagania sprzętowe prezentują się następująco:

- procesor: Intel Core i5-4590 lub inny o podobnej wydajności - karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970, AMD Radeon R9 290 lub inna o podobnej wydajności - pamięć: 8 GB RAM - 3 gniazda USB 3.0 na zasilanie urządzenia i port USB 2.0 na przesyłanie danych plus wyjście HDMI 1.3 potrzebne do przesyłania obrazu do urządzenia

Oculus RiftOculus Rift Oculus Oculus

Oculus Rift tanią inwestycją nie będzie. Na szczęście sprzęt nie jest monopolistą na rynku , jako że konkurencyjne projekty - w tym m.in. HTC Vive i Playstation VR, nie ogłosiły jeszcze daty premier, ani cen swoich gogli VR. Miejmy nadzieję, że konkurencja zmusi firmy do walki nie tylko pod kątem atrakcyjnej ceny, ale i jakości samego sprzętu i produkcji growych na nie dostępnych.

Więcej o: