Warlock: Master of the Arcane - jak grać? Poradnik

Warlock: Master of the Arcane to turowa gra strategiczna, którą najprościej określić jako połączenie klimatów fantasy z tym, co oferowała seria Civilization. Dla zaczynających zabawę z tym rozbudowanym tytułem - kilka porad.

1. Konfiguracja

W grze mamy spore możliwości konfiguracyjne. Pierwszym i najbardziej podstawowym jest wybór poziomu trudności - zaczynając od Easy, czyli najprostszego, po Impossible, gdzie czeka nas prawdziwe wyzwanie. Poza tym są jeszcze ustawienia świata. World Type pozwoli ustalić, czy będzie więcej lądów, czy też więcej wysp. World Size ustala rozmiar świata od Small do Huge , czyli albo mamy mały obszar do eksploracji, albo duży. Map Type - tu jeśli zdecydujemy się na Cylindrical nasze jednostki będą mogły przechodzić z jednego końca mapy na drugi, gdy dojdą do brzegu ekranu. Additional worlds pozwala wybrać inne świat do eksploracji, poza Ardanią. Z kolei Factions określa ilu przeciwników sterowanych przez komputer będzie nam towarzyszyć.

Ino-Co Plus / Paradox Interactive

2. Wybór rasy

W grze mamy trzy rasy do wyboru. Są to ludzie (Humans), potwory (Monsters) i nieumarli (Undead) . Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, zaś aby mieć możliwość dostępu do innych, niż wybrana na początku rasa musimy zdobyć wrogie miasto. Wybór kim gramy, będzie przede wszystkim zależeć od tego, jaki styl preferujemy. Undead potrzebują dużo many, więc ich miasta zaczynają z Mana Trap . Z kolei Humans, a także Monsters mają od razu Farm . Grając ludźmi lub potworami będziemy mogli szybciej dokonać eksploracji, jednakże nie jesteśmy odporni na Death Magic , co z kolei mają nieumarli.

Ino-Co Plus / Paradox Interactive

3. Jak zacząć?

Na początek kilka podstawowych informacji. Zaczynamy w naszej stolicy, gdzie do dyspozycji będziemy mieć szybką jednostkę, która pomoże w eksploracji, a także jednostki strzelające. Pierwszym czym powinniśmy się zająć, to wszelakie informacje o tym, co teraz należy zrobić. Dzięki takim alertom dowiemy się jak powołać do życia pierwszy budynek, wyprodukować pierwszą jednostkę, zaklęcie, a także poruszać się po mapie i zaatakować ewentualnych wrogów. To wszystko pomoże nam zorientować się w sytuacji, następnie musimy tylko zakończyć turę. Ponadto, mamy też możliwość najechania myszką na pewne elementy, a po chwili pojawią się dodatkowe informacje na temat z nimi związany.

Ino-Co Plus / Paradox Interactive

4. Zasoby

W grze są dostępne cztery główne, w zasadzie kluczowe zasoby. Jest to złoto (gold), jedzenie (food), punkty magiczne (mana) i nauka (science) . Wszystkie informacje o tym, ile czego posiadamy znajdziemy u góry ekranu. Pierwsze będzie złoto - i dalej, tak jak zostały przed chwilką wymienione. Co do czego służy? Złoto pozwala na utrzymanie konkretnych budynków czy jednostek. Jest produkowane przez miasta, ale możemy też zdobyć je z pomocą trafienia do specjalnych lokacji czy leża potworów. Jedzenie będzie wymagane do zwiększenia populacji naszych miast. Bez odpowiednich zapasów - nie będziemy mogli ich rozwijać. To dotyczy także konstruowania najbardziej potężnych budynków. Jedzenie także będziemy otrzymywać z miast, o ile wcześniej wybudujemy tam niezbędne budowle, a najważniejsze jest dla ras ludzi i potworów. Mana jest niezbędna do rzucania zaklęć, tak na nasze jednostki ji miasta, jak i przeciwko innym. Z kolei punkty nauki są przydatne do poznawania nowych zaklęć - zarówno jedno i drugie pozyskujemy z miast.

Ino-Co Plus / Paradox Interactive

5. Podłoże

Warto wspomnieć o tym aspekcie, bo jest dość rozbudowany. Gra oferuje pięć typów podłoża, po którym będziemy się poruszać. Od jego typu zależy jak szybko uda się przemieszczać, ale ma to też wpływ na walkę. Na przykład gór nie uda się przekroczyć, zaś wszelakie tereny wodne mogą być pokonane tylko przez okręty wojenne lub potwory, które potrafią dokonać zanurzenia.

Sprawdź także: - Patch do gry Warlock: Master of Arcane 1.4.1.

Więcej o: