View-Master: gogle VR/AR od Mattela dla najmłodszych

Wczoraj byliśmy na konferencji poświęconej nowemu produktowi firmy Mattel wchodzącego na polski rynek. Gogle View-Master aktualizują swoją formę o technologię VR.

Nowa wersja View-Master to gogle VR , które w pełni współpracują z technologią Google Cardboard , dzięki czemu samo urządzenie posłuży nam nie tylko jako przejście do wirtualnej rzeczywistości ze specjalnymi aplikacjami od Mattela, ale również będzie współpracować z dziesiątkami aplikacji VR , które znajdziemy w sklepie Google Play.

sciagnij.pl / fot. Adam Magdziak

Same gogle mogą współpracować ze smartfonami wyposażonymi w system iOS lub Android . Gogle View-Master to zaawansowana wersja prostej i łatwej do uszkodzenia konstrukcji Google Cardboard. Dzięki temu, że wykonane są z porządnej jakości i wytrzymałych surowców na pewno przetrwają dłużej w rękach dzieci (jak i dorosłych) niż ich protoplasta. Nie mówiąc już o samym designie konstrukcji, która po prostu ładnie wygląda, w przeciwieństwie do kartonowej propozycji Google'a.

sciagnij.pl / fot. Adam Magdziak

Na konferencji prowadzonej przez Karola Wójcickiego (Centrum Nauki Kopernik), przeprowadzona była prezentacja urządzenia, jak i odbył się panel o korzyściach i zagrożeniach płynących z użytkowania VR przez dzieci i rodziców. W panelu wzięli udział Grzegorz Marczak ( Antyweb ), Ola Stanisławska ( CrazyNauka ), jak i aktorka Joanna Orleańska, którzy mogli przedyskutować wraz z dwoma doświadczonymi psycholożkami to zagadnienie. Całościowym przekazem był fakt, że VR - podobnie jak każda nowa technologia, wprowadza w nas obawy co do jej pozytywnego wpływu na życie każdego człowieka, lecz nie powinniśmy patrzeć na nią nieufnie zanim jej nie spróbujemy . VR to kolejny krok naprzód jeśli chodzi o przekazywanie informacji i odczuwanie emocji, a jeśli zostanie odpowiednio wykorzystany to jak najbardziej przysłuży się to, do ułatwienia i uatrakcyjnienia naszego życia.

sciagnij.pl / fot. Adam Magdziak

Gogle View-Master ładnie dołączają do nadciągającego szału na urządzenia VR-owe. Dzięki temu, że są de facto jedynie przystawką do smartfonów, to ich żywotność będzie się cały czas przedłużać wraz z kolejnymi generacjami smartfonów wychodzącymi na rynek. Dzięki temu ich zakup wydaje się opłacalny, gdyż nie "zużyją się" tak szybko jak pełnoprawne gogle VR jak Oculus Rift, czy HTC Vive.

fot. Mattel

Czemu ktoś jednak miałby kupić gogle View-Master a nie inną nakładkę na smartfona przeznaczoną do VR? Po pierwsze te konkretne gogle kładą mocny nacisk na rynek zabawek dla dzieci , ich design będzie im się podobał, a jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, gwarantującym mniejszą zniszczalność niż produkty kierowane dla dorosłych . Cena rynkowa gogli ma wynosić ok. 120 złotych, stoi więc na podobnym poziomie gogli innych firm, będących nakładkami na smartfony.

sciagnij.pl / fot. Adam Magdziak

Kluczem do sukcesu View-Mastera wśród najmłodszych są dedykowane dla nich aplikacje VR i AR (Augmented Reality - rzeczywistość rozszerzona). W cenie ok. 40 złotych, będzie można dokupić pakiety tematyczne, które pozwolą na rozwój zainteresowań i poznawanie nowych doświadczeń , jak chociażby wizyta w przestrzeni kosmicznej i poznawanie układów planetarnych, czy interaktywna wycieczka po lasach tropikalnych i sawannach. Sama inicjatywa jest godna pochwały, albowiem gogle mają bardzo przydatne przesłanie bawienia ucząc, a ucząc bawić .

Gogle View-Master mają być dostępne w polskiej dystrybucji już w okresie letnim, a każde rozszerzenie z różnymi zabawami i naukami tematycznymi będą dostępne do kupienia oddzielnie.

Więcej o: