Apple TV kontra Amazon Fire TV

W dzisiejszym artykule zajmiemy się dosyć ciekawą kwestią, która naszym zdaniem zainteresuje wielu czytelników - a mianowicie dokonamy szybkiego porówna dwóch najpopularniejszych na rynku odtwarzaczy multimedialnych, czyli Apple TV oraz Amazon Fire TV.

Zacznijmy od podstaw, czyli czym w ogóle są oba te urządzenia? Są one przedstawicielami dosyć popularnej obecnie klasy odtwarzaczy multimedialnych, zwanych po angielsku set-top boxes . W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że pełnią one rolę dodatków do telewizorów bez obsługi streamingu mediów, czyli jeśli dysponujesz dla przykładu klasycznym telewizorem ze złączem HDMI (jest to wymóg konieczny, jeśli Twój telewizor nie ma tego złącza, a jedynie zestaw analogowych, to nie będziesz mógł wykorzystać z żadnego z opisywanych odtwarzaczy), ale bez możliwości podłączenia do Internetu, to zakup Apple TV lub Amazon Fire TV pozwoli Ci uzyskać pełną funkcjonalność Smart TV.

embed

źródło: PC WORLD

Informacje podstawowe

Zarówno Apple TV , jak i Amazon Fire TV mają bardzo zbliżone możliwości, oferują one na przykład streaming mediów z kilku popularnych serwisów z filmami i programami telewizyjnymi, takimi jak Netflix, Youtube, WWE Network, Vimeo, Vevo, Hulu, Crackle itp. Pewną istotną dla niektórych użytkowników może być to, że z przyczyn oczywistych Amazon Fire TV nie pozwala uzyskać dostępu do materiałów z serwisu iTunes (Apple TV to jedyne urządzenie na rynku z obsługą iTunes), z kolei jeśli będziesz chciał korzystać z Amazon Video, to jesteś zmuszony do zrezygnowania z Apple TV. Inaczej mówiąc Amazon Video oraz iTunes to serwisy przeznaczone wyłącznie dla urządzeń odpowiednio firm Amazon oraz Apple. Oprócz tej różnicy ich funkcjonalność pod tym względem jest zbliżona.

Pod względem konfiguracji sprzętowej także nie występują pomiędzy nimi jakieś istotne różnice - oba urządzenia mają na pokładzie dwurdzeniowy procesor, 2 GB pamięci RAM, 64 GB, możliwość wyświetlania obrazu w formacie 1080p, złącze HDMI, obsługa formatów H.263, H.264, MPEG3, wewnętrzny nośnik danych o pojemności 32 lub 64 GB (zależnie od modelu), obsługa sieci WiFi itp.

Oczywiście najlepsze nawet urządzenie nie będzie nic warte bez dobrego oprogramowania i tutaj właśnie najlepiej widoczne są różnice pomiędzy obydwoma prezentowanymi odtwarzaczami. Apple TV na pierwszy rzut oka nie wydaje się specjalnie różnić pomiędzy poszczególnymi generacjami (obecnie na rynku jest dostępna już czwarta generacja tego urządzenia), ale wyróżnia się interfejsem wykorzystującym koncepcję znaną wszystkim posiadaczom iPhone'ów oraz iPadów, te same rozwiązania wizualne, metody obsługi itp. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli kiedykolwiek korzystałeś wcześniej z jakiegokolwiek urządzenia Apple, to bardzo szybko będziesz w stanie się odnaleźć po pierwszym uruchomieniu Apple TV.

embed

źródło: Macworld

Dostępne oprogramowanie i możliwości

W wersji bezpośrednio wyjętej z pudełka Apple TV dysponuje aplikacjami takimi jak Apple Music, iCloud Photos, iTunes, Netflix, Plex, VLC Player, YouTube, ABC News, Airbnb, CBS AllAccess, CNN, Go, Fox Now, Gilt (aplikacja zakupowa), HBO Now, Hulu, Infuse (odtwarzacz multimedialny), Madefire (komiksy), MLB.tv, NBA ,NBC Sports, NHL GameCenter, PBS, PBS Kids, Showtime, TED Talk, UFC, USA Now, WatchABC, WatchDisney, WatchESPN, Zillow (serwis z nieruchomościami), Zova (aplikacja fitness), dostępne są także liczne gry, jak np. Asphalt 8, Beat Sports (gra muzyczna), Crossy Road (w stylu froggera), Disney Infinity 3.0, Fantastic Plastic Squad TPS, Galaxy on Fire: Manticore Rising, Geometry Wars 3: Dimensions Evolved, GT Spirit, Guitar Hero Live, Play Kids, Rayman Adventures, Shadowmatic i wiele innych.

Z kolei w przypadku Amazon Fire TV nie opublikowano oficjalnej listy aplikacji dostępnych w wersji zakupionej w sklepie, wiadomo jedynie, że urządzenie umożliwia dostęp do szerokiej gamy serwisów streamingowych, które wymieniliśmy w poprzedniej sekcji naszego artykułu. Jeśli chodzi natomiast o gry, to oferta tytułów dla Amazon Fire TV jest znacznie bogatsza, niż to ma miejsce w przypadku Apple TV, dostępne są między innymi F.E.A.R. 3, Operation Flashpoint: Dragon Rising, Red Faction: Armageddon, Red Faction: Guerilla, Mafia II, Sleeping Dogs, Hitman, Batman: Arkham Asylum, Batman: Arkham City, and Batman: Arkham Origins, F.E.A.R.3, Sleeping Dogs, Dirt 3, GRID, GRID 2, MotoGP13, Ridge Racer Unbounded i wiele innych hitów.

Różnica w liczbie dostępnych gier wynika bezpośrednio z zastosowanego systemu operacyjnego - Apple TV korzysta z własnego systemu tvOS będącego zmodyfikowanym iOSem, natomiast Amazon Fire TV używa systemu FireOS, który tak naprawdę jest normalnym Androidem z własną nakładką graficzną i interfejsem użytkownika opracowanymi przez firmę Amazon.

Oprócz wymienionych powyżej tytułów dostępnych do pobrania już w momencie pierwszego uruchomienia każdego z urządzeń dostępne jest także oprogramowanie firm trzecich , podobnie jak w przypadku telefonów komórkowych i smartfonów. Należy jednak tutaj zwrócić uwagę na to, aby interesujące Cię aplikacje nie wymagały ekranu dotykowego, a pozwalały na sterowanie pilotem - jest to istotny detal, który pozwoli Ci uniknąć potencjalnych rozczarowań. Warto wiedzieć o tym, że dla dostarczanych z urządzeniami domyślnych aplikacji można znaleźć dziesiątki zamienników, niekiedy nawet opracowywanych przez serwisy internetowe - wiele z nich oferuje wersję dla obu urządzeń. Jeśli więc nie pasuje Ci do końca dana aplikacja, wystarczy poszukać sobie jej zamiennika.

embed

źródło: Digital Trends

Godne polecenia są na przykład aplikacje oferujące dostęp do Youtube, Netfliksa, czy też Pleksa - ale możesz także rozbudować funkcjonalność swojego urządzenia, na przykład zainstalować nowy launcher (polecamy Firestarter dla Amazon Fire TV) lub pobrać program Allcast pozwalającą Ci uzyskać dostęp do wielu serwisów streamingowych z jednej aplikacji - jest ona dostępna dla obu urządzeń. Także zarówno dla Amazon Fire TV, jak i Apple TV powstały dedykowane aplikacje pozwalające na przykład uzyskać dostęp do rozgrywek pokera online (dla przykładu serwis Poker Stars wypuścił w krótkich odstępach czasu aplikacje dla Apple TV i zaraz po tym dla Amazon Fire TV), czy też olbrzymich bibliotek utworów muzycznych, jak np. Pandora.

Funkcje dodatkowe

Dostępne są nawet narzędzia pozwalające uzyskać dostęp do plików urządzenia, jak ES File Explorer lub zamienić je w serwer internetowy serwujący pliki (serwery FTP lub systemy typu chmura).

Pod tym względem także nie ma większej różnicy, ponieważ żaden z polskich serwisów streamingowych nie obsługuje oficjalnie żadnej z opisywanych platform. Są doniesienia o możliwości korzystania np. z vod.pl lub ipli dzięki zmodyfikowanym aplikacjom przeznaczonym dla tabletów lub telefonów komórkowych, ale nie będziemy tutaj wgłębiać się w takie zagadnienia. Z punktu widzenia polskiego użytkownika ich funkcjonalność jest identyczna do momentu, w którym nie zależy Ci bardziej na usługach w ramach iTunes lub odwrotnie, na Amazon Video.

 

Niemniej jednak jedno i drugie urządzenie stanowi godną uwagi opcję, jeśli zastanawiasz się nad rozbudową swojego telewizora o funkcjonalność zapewnianą przez technologię SmartTV.