50 niezbędnych programów

Komputer bez odpowiedniego oprogramowania jest jedynie dodatkowym meblem przy biurku. Dopiero narzędzia umożliwiające pracę lub rozrywkę sprawiają, że ta maszyna staje się tak istotnym elementem codzienności.

Stosunkowo niewielka rzesza użytkowników systemu Linux często podkreśla możliwość dodania wszystkich niezbędnych programów wprost z systemowej płyty CD/DVD. Użytkownicy Windows XP czy Visty nie powinni się zbytnio tym martwić, bo w Internecie znaleźć można tysiące programów przeznaczonych dla każdego. Wystarczy dobrze poszukać, by odnaleźć narzędzie do konkretnego zastosowania. Jeśli dopisze szczęście, to aplikacja będzie darmowa.

Okno na świat

Przeglądarka internetowa to najczęściej używana aplikacja i warto wybrać najlepszy produkt. Do dyspozycji są trzy najpopularniejsze marki - Internet Explorer 7 , Mozilla Firefox 3 i Opera 9 . Każda z nich ma swoje wady i zalety. IE7 jest domyślnie instalowany w systemie i nie wymaga żadnej konfiguracji. Firefox jest bardziej funkcjonalny, ale wymaga osobnej instalacji i konfiguracji dodatków. Istnieje szereg odmian opartych na Firefoksie, np. Flock , SeaMonkey . Opera jest wygodna w użytku, funkcjonalna, ale mniej popularna niż dwa poprzednie programy. Opera jest również najbezpieczniejsza, ze względu na niewielką ilość błędów wykrytych w kodzie aplikacji (wg Secunia). Przeglądanie kilku stron w jednym oknie w tzw. kartach, możliwość pobierania plików z opcją wznowienia transferu, wygodne panele nawigacyjne, wydawanie komend głosowych czy instalowanie dodatków (tzw. widżetów) to zalety, dzięki którym Opera jest godna polecenia nawet początkującemu użytkownikowi. Należy jednak pamiętać, iż o gustach się nie dyskutuje - każda z przeglądarek ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto wypróbować wszystkie i wybrać najlepszy program dla siebie.

Komunikacja

Komunikator stanowi najszybszy sposób porozumiewania się w Internecie. Dzięki niemu można pisać do znajomych (komunikacja tekstowa) albo słyszeć i widzieć rozmówcę na ekranie komputera. Ikoną na polskim rynku jest Gadu-Gadu , ze względu na swoją popularność. Jeśli ktoś ma w domu Internet to zapewne posiada numer GG. Inne programy warte uwagi to Miranda , Tlen Konnekt , choć istnieje wiele innych. W przypadku komunikacji multimedialnej niepodzielnie króluje Skype . Darmowe rozmowy głosowe i wideo za pośrednictwem komputera czy telefonia internetowa w obecnych czasach to dla wielu ludzi realna alternatywa wobec połączeń telefonicznych. Najpewniejszą formą kontaktu pozostaje poczta elektroniczna. Domyślny klient, Outlook Express, nawet w domowych warunkach nie wystarcza do efektywnego korzystania ze skrzynki pocztowej. Program powinien obsługiwać filtrowanie wiadomości, wyszukiwanie, odsiewać niechciane wiadomości, korzystać z kilku kont e-mail, automatycznie dodawać adresatów do książki kontaktów i oznaczać wiadomości etykietami. Do zastosowań indywidualnych najlepszy będzie Thunderbird . Alternatywą jest bezpłatna Eudora , The Bat! , lecz jeśli ktoś korzysta z poczty bardzo intensywnie, to bezkonkurencyjny jest Microsoft Outlook 2007, wchodzący w skład pakietu Office . Jego dodatkową zaletą jest wbudowany terminarz.

Bezpieczeństwo

Chroniąc swoje konto elektroniczne w banku, hasła dostępu do różnorodnych miejsc w Internecie warto zadbać o zabezpieczenie antywirusowe . Producenci nie tylko sprzedają programy, ale również dają ich darmowe (do użytku domowego) wydania. Najpopularniejsze antywirusy tego typu to AVG , avast! oraz Avira . Nie chronią one komputera tak kompleksowo jak płatne odpowiedniki, jednak zabezpieczają system w stopniu podstawowym - lepsza taka ochrona niż żadna.

Multimedia

Prosta edycja zdjęć przydaje się przy wstawianiu obrazka w portalu nasza-klasa, jak i przy wysłaniu fotografii z wakacji za pomocą e-maila. Najprostszą propozycją jest IrfanView otwierający niemal dowolny format plików graficznych i wyświetlający pokazy zdjęć. Jeśli w grę wchodzi bardziej zaawansowana obróbka, to warto zainstalować bezpłatny GIMP lub Picasa . Dla najbardziej wymagających pozostaje Adobe Photoshop lub CorelDRAW . Amatorzy filmów powinni zainstalować pakiet kodeków K-Lite oraz odtwarzacz wideo - VLC , ALLPlayer czy BESTplayer . Dwa ostatnie samodzielnie wyszukują napisy do filmu. Z kolei Winamp umożliwia słuchanie radia internetowego, oglądanie filmów oraz tworzenie list odtwarzania. Nieco prostszy jest Foobar2000 . iTunes pozwalaja na przeglądanie filmów, teledysków i muzyki wprost z Internetu, choć za skopiowanie utworu na dysk lokalny trzeba zapłacić.

Biuro i dodatki

Popularny pakiet biurowy zawierający edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program pocztowy i prezentacyjny (MS Office) można zastąpić bezpłatnym OpenOffice.org . Alternatywę stanowią także komercyjne wydania IBM Lotus Symphony czy Corel WordPerfect Office . Ponadto istnieją programy, które znacznie ułatwiają pracę z plikami lub zmieniają wygląd systemu. Należą do nich m.in. TotalCommander , WinRAR , programy szyfrujące i wiele innych.

Wszystkie wymienione w artykule programy (oraz wiele innych) można legalnie i bezpłatnie pobrać z nowego serwisu www.sciagnij.pl