Gdy jest za gorąco: programy do pomiaru temperatury

Każdy chyba wie, że podzespoły komputerowe wydzielają duże ilości ciepła. Ciepło to trzeba odprowadzić, aby zapewnić optymalną pracę i właściwą długość życia wszystkich komponentów. Większość problemów ze stabilnością pecetów bierze się właśnie z przegrzania podzespołów, o co nietrudno w upalne, wakacyjne dni. Poniżej przedstawiamy programy do pomiaru temperatury komputera, a jeśli ta okaże się zbyt wysoka, warto pomyśleć o zakupie wydajnego układu chłodzącego.

NextSensor to jedno z darmowych narzędzi do sprawdzania temperatury podzespołów, napięcia i prędkości wentylatorów. Aby móc stale kontrolować najważniejsze elementy komputera, aplikacja ta wyświetla w zasobniku systemowym ikonki prezentujące odpowiednio: procesor, mostek północny i dysk twardy. NextSensor poprawnie współpracuje z wieloma typami czujników. Ciekawymi możliwościami aplikacji jest np. zdalne kontrolowanie stanu maszyny przez sieć lokalną i Internet.

Kolejnym z darmowych narzędzi jest CPUID Hardware Monitor , prezentujący w przejrzysty sposób bieżące, minimalne i maksymalne temperatury wszystkich komponentów, a także napięcia i prędkości obrotowe zainstalowanych w systemie wiatraczków. Program jest prosty i nie posiada wiele funkcjonalności, ale do celów diagnostycznych w zupełności wystarcza.

Bardziej zaawansowanym programem, który oprócz badania temperatur potrafi też dostosować do nich prędkości obrotowe wiatraczków tak, aby podzespoły się nie przegrzewały, jest SpeedFan . Gdy temperatura jest odpowiednio niska, możemy ręcznie obniżyć prędkości wiatraków, przynosząc ulgę dla uszu.

Istnieje też gama płatnych programów, których wersje testowe dostępne są do pobrania z Internetu. Są to np. Hardware Sensors Monitor i SensorsVie Pro . Oba narzędzia zbierają informacje z czujników rozmieszczonych w komputerze i wyświetlają je w formie wykresu, obok bardziej standardowej listy. SensorsView doskonale przedstawia wszystkie dane w jednej kolumnie, przez co nadaje się do śledzenia zmian temperatur i napięć po przetaktowaniu procesora. Hardware Sensors Monitor natomiast utrzymuje dokładną historię zmian poszczególnych wartości i zapisuje najniższą i najwyższą wartość każdego badanego elementu. Nadaje się przy tym do diagnostyki komputera, gdy pozostaje włączony przez dłuższy czas.

Najważniejszym z punktu widzenia domowego użytkownika elementem komputera jest dysk twardy. To na nim zgromadzone są nasze zdjęcia i filmy z wakacji, ulubiona muzyka, ważne dokumenty, hasła, zapisy stanów gier, itp. Dyski twarde są też jednak najbardziej podatnymi na awarię podzespołami, gdyż posiadają mechaniczne, ruchome części. Warto więc zadbać, by ich temperatura pozostawała na niskim poziomie. Wyłącznie do badania tych komponentów przeznaczone zostały takie programy jak CrystalDiskInfo i HDD Thermometer , oba darmowe. CrystalDiskInfo to kompletne narzędzie do badania stanu dysków twardych. Oprócz dokładnych informacji o urządzeniu jak numer seryjny, model, czy pojemność, CrystalDiskInfo pobiera i wyświetla informacje z mechanizmu S.M.A.R.T. Jest to technologia, dzięki której dysk twardy potrafi samodzielnie wykonać podstawowe testy sprawnościowe, a w przypadku prawdopodobieństwa awarii użytkownik jest wcześniej informowany. Dodatkowo dostępne są takie dane jak liczba uruchomień dysku, oraz ilość godzin pracy. CrystalDyskInfo wyróżnia się też przyjemnym dla oka interfejsem. Drugi z programów, HDD Thermometer, wyświetla w zasobniku systemowym ikonkę dla każdego z dysków twardych znajdujących się w komputerze. Pozwala to na bardzo szybką reakcję w razie przegrzania się tych elementów. W opcjach programu można ustawić zarówno wartości krytyczne temperatur, jak i kolory, na jakie ikony się zmieniają po ich osiągnięciu. Można też na ten wypadek ustalić akcje jak wyświetlenie powiadomienia, odtworzenie sygnału dźwiękowego, uruchomienie danego programu, lub - co najbezpieczniejsze - wyłączenie komputera, pozwalając mu się ochłodzić.