Firefox w chmurze: Mozilla wydaje Weave 0.2

Stworzone przez Google'a rozszerzenie Browser Sync umożliwiało użytkownikom Firefoksa 2 synchronizację lokalnych danych z profilem na serwerze, dzięki czemu mogli oni pracować z tym samym zestawem zakładek, haseł i historii na dowolnym komputerze. Jednak Google porzuciło prace nad BrowserSyncem, zapowiadając wraz z pojawieniem się pierwszych wersji beta Firefoksa 3, że nie będzie rozwijać już tego projektu. Wielu ludzi w poszukiwaniu alternatywy zwróciło się w stronę projektu Mozilla Weave - niestety dostępnej wówczas dopiero w wyjątkowo niestabilnej i mającej ograniczone możliwości wersji 0.1.

Teraz jednak Mozilla wydała wersję 0.2 Weave>, która wprowadza obsługę nowych typów danych: ciasteczek, haseł, zapisanych danych formularzy i sesji. Ulepszono też wymianę zakładek i historii surfowania, poprawiono też bezpieczeństwo. Po zainstalowaniu rozszerzenia użytkownik przechodzi przez dość skomplikowany proces rejestracji, w którym podaje dane logowania, hasła, frazę zabezpieczającą jego dane na serwerze, a na koniec ratuje stare książki dzięki odczytaniu słów podanych przez reCAPTCHa.

Weave jednak nie potrafi synchronizować danych w czasie rzeczywistym. Po tym jak pierwsze dane zostaną przesłane podczas konfiguracji, Weave łączy się z serwerem po nagromadzeniu wystarczającej liczby zmian wymagających synchronizacji (przynajmniej raz na 20 minut). Synchronizacja także następuje w momencie startu Firefoksa, wyjścia z niego i po kliknięciu na przycisk ?Sync Now? w menu Weave.

Warto przypomnieć, że konkurencyjna przeglądarka Opera posiada dobrze już działający mechanizm Opera Link, który umożliwia łatwą synchronizację zakładek i historii pomiędzy stacjonarnymi i mobilnymi wersjami tej aplikacji. Jak twierdzi szef Opery, Jon von Tetzner, Opera Link jest dostępna też dla deweloperów innych przeglądarek, jak do tej pory jednak nikt inny poza Operą nie zdecydował się z tej technologii skorzystać.

Ze względu na wczesną wersję Mozilla Weave, nie zalecamy powierzenia temu rozwiązaniu żadnych ważnych danych. Jeśli zależy nam tylko na synchronizacji zakładek, można wykorzystać rozszerzenia takie jak Foxmarks albo Zinkmo - lub internetowe usługi zakładkowe w rodzaju del.icio.us czy Google Bookmarks.

Źródło: Google Blog, Mozilla Labs blog