10 niezbędnych programów Java dla komórki

Nie ma już chyba na świecie telefonu komórkowego, który nie obsługiwałby zewnętrznych aplikacji. Istnieje wiele platform, na które pisane jest oprogramowanie: Symbian, Palm OS, Windows Mobile. Jednak te obsługują jedynie urządzenia z wyższej półki. Na ratunek przychodzi nam standard Java, który obsługuje większość dostępnych na rynku komórek. Przedstawiamy 10 niezbędnych aplikacji, które powinny działać nawet na starszych urządzeniach.

Mobilne Gadu-Gadu

W wersji na platformę Java dodatkowo dostępne są gry on-line, można zmienić wygląd programu, założyć nowe konto użytkownika Gadu-Gadu, czy zablokować niechciane numery. Wersja ta posiada również pełną integrację z serwisem blip.pl i umożliwia prowadzenie rozmów głosowych z numerami GG, których użytkownicy korzystają z Gadu-Gadu 7.7 na PC (połączenia, niestety, nie są darmowe - koszt jak za minutę połączenia z numerem stacjonarnym; funkcja ta nie działa też na wszystkich modelach telefonów). Aplikacja jest wciąż udoskonalana. W najnowszej jej wersji największą zmianą jest nowy interfejs. Działa szybciej, jest prostszy w obsłudze, a menu posiada teraz duże, czytelne ikonki. Ponadto dodano obsługę telefonów z dotykowymi ekranami, zadbano o większą energooszczędność programu (co powoduje wydłużenie działania na baterii), wprowadzono funkcję blokady klawiatury i wygaszacz ekranu.

IM+

Jeśli jakiś z naszych znajomych korzysta z sieci innej niż Gadu-Gadu, a chcemy z nim mieć stały kontakt, warto wypróbować, niestety płatny, IM+. Jest to komunikator internetowy umożliwiający rozmowy z użytkownikami sieci AIM, MSN, Yahoo!, ICQ, Jabber i Google Talk. Aplikacja pozwala prowadzić wiele rozmów jednocześnie i przełączać się między nimi za pomocą wygodnych zakładek. IM+ obsługuje też emotikony, przesyłanie plików, posiada archiwum z opcją wyszukiwania, szablony wiadomości i pozwala na ustawianie statusu w każdej z sieci z osobna. Funkcje programu mogą się jednak różnić w zależności od modelu urządzenia na jakim go uruchomimy.

Skype

Tak jak Gadu-Gadu jest ikoną rewolucji w komunikacji tekstowej, tak Skype jest symbolem komunikacji głosowej w Internecie. Wersja na urządzenia przenośne umożliwia prowadzenie bezpłatnych rozmów z użytkownikami tej sieci, a także nawiązywanie połączeń z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi na całym świecie. Korzystając z aplikacji przesyłane są dane, za które operator nalicza opłaty, dlatego w miarę możliwości warto zaopatrzyć się w usługę nielimitowanego transferu danych. Jeśli telefon posiada moduł sieci WiFi i znajdujemy się w obrębie bezpłatnego hot-spotu, to możemy prowadzić prawdziwie bezpłatne rozmowy przez swój telefon komórkowy. Brzmi zachęcająco, prawda?

Opera Mini

Przeglądarki integrowane z systemami w komórkach zwykle nie posiadają zbyt wielu funkcji. Sposób, w jaki wyświetlają strony, pozostawia przeważnie wiele do życzenia. Tym razem z pomocą przychodzi Opera Mini. To szybka i wygodna przeglądarka internetowa na urządzenia przenośne. Otwierane strony są dostosowywane do rozmiarów wyświetlacza przez serwery Opery i dopiero wtedy pobierane, dzięki czemu przeglądarka ogranicza ilość przesłanych danych. Program pozwala synchronizować zakładki między komputerem z zainstalowaną Operą 9.50 Beta lub nowszą a urządzeniami z Operą Mini 4, oraz między dwoma urządzeniami mobilnymi, a także umożliwia obrócenie strony o 90 stopni. Dodatkowo posiada funkcję wyszukiwania tekstu, możliwość pobierania i wysyłania plików wprost z urządzenia, a także opcję zapisywania stron lokalnie.

Gmail Mobile

Klient poczty dla kont Gmail oferowanych bezpłatnie przez Google. Gmail Mobile posiada wygodny i intuicyjny interfejs i obsługuje przydatne skróty klawiaturowe. Zachowuje znane z serwisu konwersacje (wyświetlanie razem grup powiązanych ze sobą wiadomości), umożliwia też wyszukiwanie poczty, przeglądanie i otwieranie załączników (w tym zdjęcia, dokumenty Microsoft Word i PDF) i zawiera wszystkie znane z Gmail funkcje, jak filtrowanie wiadomości (odrzucanie tych niechcianych), nadawanie etykiet wiadomościom i oznaczanie ich gwiazdką, a także tworzenie własnych filtrów poczty.

Google Maps

Mapy całego świata w kieszeni? To możliwe dzięki konstrukcji aplikacji Google Maps. Program nie trzyma bazy poszczególnych miast lub krajów w pamięci telefonu, lecz pobiera na bieżąco jedynie te, które są potrzebne, z Internetu. Adresy, jak i obiekty typu restauracje czy hotele w pobliżu, można łatwo wyszukiwać, a następnie uzyskać dokładne informacje o najkrótszej trasie, jaką można się tam dostać z dowolnego punktu. Korzystając z odbiornika GPS, program pozwala też śledzić na mapach lokalizację użytkownika.

Cambridge Advanced Learner's Dictionary

Jedna z rzeczy, którą zawsze warto mieć przy sobie, to słownik języka angielskiego. Cambridge Advanced Learner's Dictionary sprawdza się w tej roli wyśmienicie. Zawiera przejrzyste definicje około 170 tys. słów i zwrotów. Posiada też przykładowe zdania z wykorzystaniem danych wyrażeń, oraz informacje o częstości ich występowania. Program dynamicznie pokazuje wyniki wyszukiwania już podczas wpisywania tekstu, wspiera też wyszukiwanie z symbolami wieloznacznymi ("?" oznacza pojedynczą literę, natomiast "*" grupę znaków w zakresie wyrazu). Przy hasłach znajdują się odnośniki do powiązanych haseł.

ReadManiac

Jadąc tramwajem lub autobusem w drodze do pracy, czy szkoły, warto zaopatrzyć się w coś do czytania. Jednak noszenie przy sobie grubych tomów może nie tylko przynieść szkodę zdrowotną, ale i niepotrzebnie nadszarpnąć kondycję naszych ulubionych książek. ReadManiac to darmowy program, który wyświetla książki elektroniczne w formatach TXT, PDB, PRC i TCR. Na kompatybilnych telefonach obsługuje też wczytywanie plików z archiwów ZIP (co pozwoli poszerzyć noszoną przy sobie bibliotekę o kolejne pozycje). Książki można wyszukiwać w Projekcie Gutenberg, internetowym archiwum przechowującym teksty w wersji elektronicznej, umożliwiając jednocześnie ich darmowe pobieranie, również prosto do pamięci telefonu.

Grizzle Dizzle

Grizzle Dizzle to zwariowana i zabawna gra wieloosobowa, udostępniana za darmo. Idealnie nadaje się do rozegrania szybkiej partii z kolegą czy koleżanką podczas krótkiej przerwy. Zabawa toczy się w lesie, gdzie możesz wybrać jedną z postaci: owcę, rysia, łosia/klępę (ciężko powiedzieć), lub wiewiórkę. Zadaniem polega na złapaniu piłki, by potem rzucić nią w niedźwiadka grizzly, ofiarę (gapę) tego lasu. Przy każdym uderzeniu misiek będzie się złościł i postąpi kilka kroków w stronę przeciwnika (na zasadzie: to nie ja, to on!). Kiedy grizzly dojdzie do przeciwnika spoliczkuje go, a ty zostajesz zwycięzcą. Prosto i logicznie. Obrońców praw zwierząt nie zadowoli jednak zapewne fakt, że można też rzucać w przeciwnika króliczkami. Po kolizji z takim króliczkiem następuje zachwianie równowagi i przez kilka dobrych sekund rywal nie będzie mógł się ruszyć. Poza rozgrywką wieloosobową przez Bluetooth, można też grać samemu - przeciwnikiem będzie sztuczna inteligencja.

Weather

Ostatnia, lecz nie najmniej ważna z polecanych aplikacji, to Weather - darmowy program na telefony komórkowe wyświetlający, jak sama nazwa wskazuje, aktualną pogodę i jej prognozę na najbliższe dni dla wybranych miejsc na świecie. Przy pomocy jednej komendy można pobrać najnowsze dane z Internetu, a także ustawić odstęp czasu, w jakim będą pobierane automatyczne aktualizacje. W lewym dolnym rogu ekranu wyświetlany jest też czas ostatniej aktualizacji danych.