RealDVD: Program legalnie kopiujący DVD?

Do tej pory rippowanie DVD nie było legalne, ale teraz to się może zmienić. RealNetworks, zaprezentowało RealDVD, program który za 30 dolarów pozwala użytkownikom na łatwe tworzenie cyfrowej kopii całego dysku DVD - podaje New York Times.

DVD posiadają od lat zabezpieczenia przed kopiowaniem, które mają zabezpieczyć dystrybutorów i producentów przed piractwem. W sieci dostępne są jednak darmowe, ale nielegalne programy do rippowania dysków DVD. Wycofanie ich z obiegu jest bardzo trudne, gdyż mają wielu twórców, którzy rozrzuceni są po całym świecie.

Program który trafi do sprzedaży w tym miesiącu pozwoli klientom zrobić jedną kopię DVD, odtwarzaną jedynie na komputerze, na którym została utworzona. Użytkownik może przenieść tę kopię na maksymalnie 5 innych komputerów z Windows, ale tylko wykupując dodatkowe kopie programu za 20 dolarów każda. Niestety aplikacja nie potrafi robić kopii płyt Blu-ray - czytamy w New York Times.

Przedstawiciele kilku głównych studiów i stowarzyszeń odmówili komentarza, uzasadniając to chęcią dokładnego sprawdzenia aplikacji. Nieoficjalnie mówi się jednak, że program może napotkać mocny opór z tej strony.

Od kilku lat RealNetworks ma pewne problemy, a akcje firmy w ostatnich latach mocno spadły. Aplikacja do kopiowania DVD mogłaby poprawić notowania firmy. Jeżeli tylko się przyjmie.

Więcej o: