Adobe wprowadza na rynek Flash Lite Distributable Player

Firma Adobe zapowiedziała wprowadzenie na rynek najnowszej wersji Adobe Flash Lite 3.1 Distributable Player, środowiska uruchomieniowego aplikacji opartych na technologii Flash dla urządzeń mobilnych.

Nowa wersja pozwala programistom i twórcom treści dla urządzeń mobilnych (komórek, palmtopów etc.) na tworzenie aplikacji w technologii Flash i bezprzewodowe dystrybuowanie ich na urządzenia mobilne użytkowników końcowych wraz z instalatorem najnowszego odtwarzacza. Dzięki temu przesyłane aplikacje będą odtwarzane w najwyższej możliwej jakości. Odtwarzacz Distributable Player jest już dostępny w wersji beta, przeznaczonej do urządzeń Nokia S60 z systemem Windows Mobile.

Odtwarzacz Adobe Flash Lite 3.1 Distributable Player umożliwia wykorzystanie nowych mechanizmów dostarczania i zarabiania na aplikacjach mobilnych opartych na technologii Flash. Agregatory treści, takie jak GetJar, Thumbplay i Zed wykorzystują możliwości nowego środowiska uruchomieniowego dając twórcom treści możliwość umieszczania swoich aplikacji w katalogach WWW agregatorów i dostarczania ich użytkownikom urządzeń przenośnych. Jednocześnie twórcy aplikacji flash'owych mogą nadal korzystać z własnych kanałów dystrybucji i promocji.

Ogólnodostępną bezpłatną wersję beta Adobe Flash Lite Distributable Player pobrać można na serwisie sciagnij.pl.

Na ostatniej konferencji GSMA Mobile World Congress w Barcelonie firmy Adobe i Nokia ogłosiły, że zamierzają utworzyć fundację o nazwie Open Screen Project o budżecie 10 milionów dolarów. Celem przedsięwzięcia ma być wspomaganie programistów w procesie tworzenia aplikacji i usług na potrzeby urządzeń przenośnych, komputerów stacjonarnych i urządzeń elektronicznych powszechnego użytku korzystających z platformy Adobe Flash. Nowa fundacja powstanie w ramach Open Screen Project - inicjatywy, w której uczestniczy ponad 20 liderów branży i która ma na celu ujednolicenie sposobu użytkowania przeglądarek internetowych i samodzielnych aplikacji. Prawdopodobnie inni partnerzy projektu przyłączą się w przyszłości do fundacji.