Wybór dobrego laptopa do edycji wideo

Wraz z rozwojem technologii ceny profesjonalnego sprzętu do obróbki wideo spadały, a obecnie nawet na przeciętnym domowym notebooku można pokusić się o amatorską edycję obrazu i dźwięku. Takie stwierdzenie będzie jednak prawdziwe w Twoim przypadku tylko, jeżeli dokonasz trafnego zakupu.

Kupując laptopa do edycji wideo, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na dużą wydajność podzespołów komputera, umożliwiającą szybkie operowanie na dużych porcjach danych. Laptop powinien spełniać następujące wymagania:

pamięć RAM - minimum 2 GB,

karta graficzna ? powinna być niezintegrowana, z funkcjami akceleracją 3D i własną (a nie współdzieloną) pamięcią o pojemności co najmniej 512 MB,

pojemność dysku twardego ? rozsądne minimum to obecnie 320 GB.

Nie musi to być komputer Macintosh, znanych ze swoich możliwości graficznych. Wprawdzie właśnie na tę platformę napisano m.in. Final Cut Pro, edytor pozwalający na szybkie i stosunkowo proste wejście w świat komputerowej obróbki wideo. Jednak na komputerach z systemem Windows również można uruchomić szereg ciekawych edytorów wideo.

Wiele uznanych programów, takich jak Adobe Premiere czy AVID, jest na szczęście dostępnych w wersjach na różne platformy, w tym także na Microsoft Windows, eliminując tym samym konieczność zakupu droższego komputera firmy Apple.

Jeżeli planujesz korzystać z zewnętrznych dysków twardych, warto rozejrzeć się za komputerem z portem FireWire (a najlepiej dwoma). Nie od rzeczy będzie także co najmniej 17? matryca LCD.

embed