Sprzęt do skanowania zdjęć i slajdów

Dobry skaner jest podstawą efektywnej pracy, jednak nie warto kupować najdroższych modeli dla profesjonalistów. Z drugiej strony zaoszczędzenie kilku złotych, np. na przystawce do slajdów może bardzo utrudnić lub wręcz uniemożliwić pracę.

Rynek tych urządzeń jest bardzo szeroki, najczęściej spotykane modele to skanery ręczne, bębnowe, płaskie oraz specjalne urządzenia wyłącznie do skanowania negatywów. Dwa pierwsze nie nadają się zbytnio do zastosowań domowych, skaner do negatywów jest bardzo drogi, ale zapewnia fenomenalną jakość. Najbardziej odpowiedni jest skaner płaski (taki, jak na rysunku 1.), który jest urządzeniem najbardziej uniwersalnym. Łatwość obsługi pozwala używać go w domu i biurze do skanowania różnych materiałów.

Wybierając skaner musisz zwrócić uwagę na kilka cech:

Wyniki testów ? sprawdź czy jest to sprzęt, który wypada dobrze w testach i jest chwalony na forach internetowych. Jeśli masz możliwość, sprawdź przed kupnem czy elementy są solidne i plastik dobrej jakości. Wskazówka ? dobry skaner z reguły jest dość ciężki.

Lampa skanera ? do prawidłowego odwzorowania obrazu urządzenie używa specjalnej lampy, którą oświetla skanowany przedmiot. Spotkasz dwie wersje konstrukcji: zielone diody LED lub listwa ze świetlówką. Zaletą LED jest natychmiastowe rozpoczęcie skanowania i mniejsze zużycie energii. Skaner diodowy nadaje się jednak przede wszystkim do skanowania prostych dokumentów - jest szybki, ale nie odwzorowuje dokładnie barw i szczegółów skanowanego obiektu. Świetlówka potrzebuje chwili na rozgrzanie, ale za to lepiej odwzorowuje kolory.

Złącze ? większość skanerów korzysta z gniazda USB, ale można spotkać (przede wszystkim w sprzęcie używanym) urządzenia wykorzystujące porty drukarkowe. Jeśli masz nowoczesny komputer, podłączenie skanera ze złączem drukarkowym może okazać się niemożliwe. Ważne, żeby skaner wykorzystywał technikę USB 2.0, co zapewnia szybki transfer. Najlepsze skanery posiadają interfejsy USB i FireWire, dzięki czemu można je podłączyć do każdego komputera (PC, Mac) i szybko skanować bardzo złożone grafiki.

Rozdzielczość ? decyduje o dokładności odwzorowania obiektu. Generalnie, im większa rozdzielczość, tym lepiej. Większość skanerów osiąga jakość co najmniej 300x600 dpi(dots per inch ? liczba punktów przypadająca na cal długości) i jest to wystarczające do skanowania grafiki. Im wyższa rozdzielczość, tym większa dokładność skanowania, jakość obrazu, ale także wielkość pliku zapisywanego w komputerze. Uważaj na podejrzanie tanie skanery, których producent chwali się jednocześnie bardzo wysoką rozdzielczością (np. 2400x4800 dpi). Sprawdź, czy nie jest to rozdzielczość interpolowana, czyli sztucznie zwiększana przez oprogramowanie komputera. To nie to samo, co rzeczywista rozdzielczość optyczna, a komputer nie zdziała cudów, jeśli możliwości optyki skanera nie są wystarczające! Ważne: skaner może pracować z bardzo małą rozdzielczością i jeśli potrzebujesz wysłać obrazek pocztą, wybierz niską rozdzielczość, np. 150 dpi.

Głębia koloru ? dobry skaner powinien posiadać oferować dużą głębię koloru, co najmniej 32-bitową. Odpowiada za odwzorowanie (liczbę) kolorów wprowadzanego do komputera obrazu. Jednobitowa głębia koloru odpowiada możliwości zapisania informacji monochromatycznej, w dwóch kolorach: czarnym i białym. Im większa głębia kolorów urządzenia, tym więcej barw odróżnia skaner.

Przystawka do slajdów ? zwykle jest to specjalny element umieszczany w otworze w klapie skanera lub szybie urządzenia. Bez niego skanowanie klisz jest dużo trudniejsze.

Oprogramowanie ? sprawdź koniecznie, co dostaniesz wraz z urządzeniem. Standardowo pakiet powinien obejmować program do obsługi skanera, prosty program graficzny oraz tzw. OCR (jest to program do rozpoznawania tekstu). Sprawdza się bardzo dobrze przy kartce wypełnionej tekstem drukowanym (lub książce), dzięki czemu często można uniknąć przepisywania tekstu do komputera.