Przywracanie systemu z ukrytej partycji

Obecnie większość producentów notebooków wyposaża komputery w system operacyjny Windows. Nazywa się go preinstalowanym, gdyż wgrywany jest przez samego producenta sprzętu na etapie produkcji. Najczęściej do takiego komputera nie są dołączane płyty DVD pozwalające przeprowadzić reinstalację systemu, gdy ten ulegnie awarii.

Taką możliwość daje natomiast utworzona przez producenta ukryta partycja, zawierająca kopię systemu Windows w stanie fabrycznym - zawierającą sterowniki oraz dodatkowe oprogramowanie producenta. Kiedy Twój system ulegnie awarii, która uniemożliwi jego uruchomienie, możesz skorzystać z ukrytej partycji i przywrócić komputer do stanu pierwotnego. Korzystać z takiej metody przywracania możesz bez wahania także w innych sytuacjach, zwłaszcza gdy Twój system pracuje wolno i niestabilnie.

Istnieje też kilka czynników, które mogą uniemożliwić przeprowadzanie operacji przywracania komputera do stanu fabrycznego:

zdecydowałeś się wcześniej sam przeinstalować system operacyjny z własnego nośnika;

usunąłeś ukrytą partycję;

zmodyfikowałeś ilość partycji;

producent nie utworzył ukrytej partycji.

Przywracanie systemu z ukrytej partycji usunie wszystkie dane z dysku C:, a także - w zależności od modelu komputera - także z innych partycji. Dlatego jeśli chcesz ocalić swoje dane, powinieneś przed tą operacją podłączyć swój dysk do innego komputera i skopiować dane. Jeśli nie masz takiej sposobności i obawiasz się utraty danych, zrezygnuj z przywracania tą drogą.

Przywrócenie pierwotnej kopii systemu Windows umożliwia menu przygotowane przez producenta komputera, które należy wywołać podczas jego startu. W tym celu:

Po uruchomieniu komputera i wyświetleniu komunikatów przez BIOS, wciśnij i przytrzymaj jeden z klawiszy lub ich kombinację: [F11] (notebooki HP), [Alt]+[F10] (notebooki Acer), [F8] (notebooki Toshiba), [F9] (notebooki Asus).

Po ukazaniu się menu odzyskiwania (może ono nawet znacznie różnić się w zależności od posiadanego komputera), wybierz stosowną opcję:

Press R for standard System Recovery options.

Press 'F' to format the hard drive and reinstall the original factory settings. All data will be lost!

Pierwsza opcja przywróci oryginalny stan partycji systemowej. Drugi wybór natomiast przywróci komputer do stanu fabrycznego - cały dysk twardy zostanie sformatowany, a system Windows wgrany na nowo.