Kopia zapasowa pendrive'a

Stworzenie własnego pendrive'a jest czasochłonne. Ponieważ pamięć USB bardzo łatwo zgubić lub uszkodzić, warto pomyśleć o stworzeniu jej kopii zapasowej. Kopia zapasowa to skopiowanie całej zawartości pendrive'a na inny nośnik, np. na dysk twardy Twojego domowego komputera.

Kopię zapasowąmożesz zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze skopiować całą zawartość pendrive?a na dysk twardy, jednak jest to obarczone ryzykiem, że nie skopiują się niektóre pliki (np. ukryte), ponadto na dysku twardym zostanie wówczas kolejne kilkaset lub kilka tysięcy plików do skanowania antywirusem ? co dodatkowo spowolni nieco komputer. Możesz oczywiście ręcznie skompresować potem tak skopiowany folder za pomocą programów typu ZIP czy RAR, ale trudno to uznać za wygodne i pewne rozwiązanie.

Inną propozycją jest skorzystanie z wydanego na licencji freeware programu USB Image Tool ( www.alexpage.de/usb-image-tool/download ). Pozwala on na tworzenie kompletnej kopii pamięci USB oraz innych urządzeń przechowujących informacje, a podłączanych za pomocą magistrali USB. Zachowuje identyczną strukturę pendrive?a. Podczas zapisu pliku obrazu można wybrać między formatami IMG, IMA lublp skompresowanymi IMZ (kompresja ZIP) oraz IMG.GZ (kompresja GZip).

Po uruchomieniu programu:

W okienku po lewej stronie znajdziesz listę podłączonych urządzeń USB ? kliknij Twój pendrive. Z prawej strony pojawi się informacja o jego podstawowych parametrach.

Aby stworzyć backup, naciśnij zieloną strzałkę skierowaną w prawo (Backup ).

Wybierz miejsce (np. na Twoim dysku twardym), gdzie chcesz zapisać kopię zapasową pendrive?a i z rozwijanej listy wybierz format, np. standardowy IMG. Wpisz również nazwę pliku i wciśnij OK .

Żebyprzywrócić kopię zapasową pendrive?a, wybierz zieloną strzałkę w lewo (Restore ).

W zakładce Favorites (Ulubione) możesz dodać nowe pliki obrazów i usuwać stare zbiory. Jeżeli chcesz przeglądać zawartość pliku ze stworzoną kopią zapasową, musisz posłużyć się zewnętrznym programem, np. Ultra ISO czy Magic ISO. Przygotowany plik obrazu możesz także wypalić na płycie CD/DVD za pomocą dowolnego programu do nagrywania płyt, np. Ahead Nero.