Podłączanie gramofonu do komputera

W przypadku podłączania gramofonu do komputera w celu zgrania starych nagrań jest pewne utrudnienie. Urządzenie to nie korzysta, jak magnetofon, z odwzorowania dźwięku z taśmy magnetycznej lecz używa specjalnej igły, która sunąc po ścieżkach płyty winylowej odczytuje, przetwarzając je na odpowiadające im poziomu impulsów elektrycznych.

Te mikro impulsy, inaczej niż w magnetofonie, potrzebują silnego wzmocnienia, żeby dało się je przetworzyć na dźwięk. Ze względu na ciężar oraz i tak już duże gabaryty urządzenia, rzadko który gramofon zawiera w sobie dodatkowo wzmacniacz, więc podłączenie go bezpośrednio do komputera spowoduje, że dźwięk będzie praktycznie niesłyszalny, mocno zniekształcony lub nie będzie słychać go w ogóle.

Potrzebne jest zatem dodatkowe urządzenie, zwane przedwzmacniaczem gramofonowym, w przypadku gdy adapter nim nie dysponuje. Dobrą wiadomością jest to, że sporo popularnych systemów typu ?wieża? oraz starszych radiomagnetofonów (lub radio/CD) dobrej klasy, zawiera wbudowane, dedykowane i odpowiednio oznaczone złącze dla gramofonu. Gniazdo to zwykle nazywane jest phono , ale upewnij się w instrukcji posiadanego sprzętu.