Podatek Dochodowy
Podatek dochodowy to finansowe świadczenie wobec państwa muszą płacić niemal wszyscy, którzy uzyskują dochód. W prawie istnieje cały szereg ulg, wyjątków oraz uwarunkowań, jednak co do zasady w Polsce obowiązuje przejrzysty system, oparty na dwóch rodzajach podatku - progresywnym i liniowym.
Podatek progresywny polega na tym, że wraz ze wzrostem dochodu rośnie wysokość płatności. Podatek liniowy ustala stałą stawkę podatkową, niezależną od wysokości dochodu. Oba wyżej wymienione rodzaje podatków to podatki dochodowe.
Ponad to, biorąc pod uwagę polskie prawo, warto rozróżnić podatek dochodowy od osób fizycznych (w tym wypadku dokumentem wykazującym rozliczenia jest formularz PIT) oraz podatek dochodowy od osób prawnych (formularz CIT).
Podatek dochodowy od osób fizycznych płacony jest według modelu progresywnego (wraz ze wzrostem dochodu rośnie wysokość płatności) i dotyczy on np. zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenia, dzieło oraz emerytów i rencistów oraz przedsiębiorców. Stawki obowiązujące do końca grudnia 2016 w przypadku podatku progresywnego to 18 i 32 %. Z modelu liniowego ( stała stawka, niezależnie od wysokości dochodu) mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy.
Koszty podatkowe
Przedsiębiorcy często mówią o „wciąganiu w koszty”, biorą samochód "na firmę", kupują drukarki do biura, materiały umożliwiające przygotowanie szkoleń itp. Czym są owe koszty?
Przykładowo prowadzący własną działalność (zarówno jako osoby fizyczne, jak i jako osoby prawne) mają prawo uwzględniać w swoich rozliczeniach tzw. koszty podatkowe, czyli wszelkie koszty, które ponoszą w celu osiągnięcia przychodów. Wszystko, co jest potrzebne do rozwoju firmy, uzyskania przychodu może być, w określonym stopniu, odliczane od podatku dochodowego. Jeśli przykładowo pojazd (samochód, ciągnik) funkcjonuje w obrębie firmy i służy nam do jej rozwoju i/lub zarabiania pieniędzy, to koszty amortyzacji (eksploatacja, paliwo) mogą być częściowo uwzględnione przy naszych rozliczeniach.
-
Brexit. Za zakupy w Wielkiej Brytanii zapłacił kilkadziesiąt procent więcej. "Doliczamy cło i VAT"
-
Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
-
Norweski dziennikarz w dwie godziny kupił w Polsce fałszywy wynik testu na COVID-19. Nie kosztował wiele
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
Rząd chwali się wsparciem dla gmin górskich. Burmistrz Karpacza: Znikoma pomoc. Na miesiąc 250 zł
- Szczepionka będzie remedium dla światowej gospodarki? MFW: PKB może wzrosnąć o 5,5 proc.
- Niemcy. Angela Merkel chce dalszych obostrzeń. Szuka sposobu na całkowite zamrożenie ruchu lotniczego
- Słodko-gorzkie dane z Izraela. Szczepienia idą pełną parą, pandemia nie daje spokoju [WYKRES DNIA]
- 14. emerytura nie dla każdego w pełnej kwocie. Co trzeba wiedzieć o czternastkach?
- Niedzielski: Analizujemy możliwość zakupu szczepionek poza mechanizmem unijnym