Odnawiają smartfony pełne skarbów. Sprawdź, co zyskuje planeta

Nie tylko złoto, srebro i platyna są cenne. W przyrodzie rzadkich pierwiastków jest znacznie więcej. Wiele z nich jest niezbędnych do produkcji nowoczesnej elektroniki. Na swój stary smartfon warto spojrzeć w inny sposób. Sprawne urządzenie, które na pierwszy rzut oka wydaje się niepotrzebne, może bowiem zostać odnowione lub poddane recyclingowi. A my zyskamy dzięki temu pieniądze na zakup nowego sprzętu. Jeden z największych operatorów wprowadził właśnie wyjątkową ofertę.

Smartfony stały się powszechne. Na tyle do nich przywykliśmy, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielkim są sukcesem technologii i inżynierii. Urządzenia, które nosimy w kieszeniach, są wartościowe również dlatego, że do ich wytworzenia wykorzystywane są cenne i rzadkie substancje - głównie metale. I nie chodzi tu tylko o złoto czy platynę.

Nowoczesna technologia potrzebuje wyjątkowych pierwiastków. Są cenniejsze, niż myślisz

Rzadkie substancje są niezbędne do budowy wyświetlacza, a w szczególności jego warstwy dotykowej, kluczowych podzespołów, obudowy. Wyjątkowe substancje potrzebne są też do wytworzenia akumulatora, a nawet… mikrofonu.

O tym, czy dany surowiec wykorzystywany do produkcji sprzętu jest szczególnie cenny, świadczy m.in. jego średnia zawartość w skorupie ziemskiej. Wyrażana jest w mikrogramach na kilogram. Jeden mikrogram substancji oznacza więc jedną milionową część.

I tak ind, metal niezbędny do produkcji warstwy dotykowej ekranu, występuje w znikomej, wynoszącej zaledwie 50 mikrogramów na kilogram ilości. Równie rzadkie są lantan (32 mikrogramy), gadolin (5 mikrogramów), terb (1 mikrogram), dysproz (6 mikrogramów). O tym, jak cenne są pierwiastki wykorzystywane do tworzenia elektroniki, świadczy też nazwa ich źródła - to w dużej mierze tzw. metale ziem rzadkich. Nie dość, że trudno je znaleźć, to jeszcze trudniej zastąpić. 

Cennych substancji w smartfonach jest więcej. Od złota i platyny wykorzystywanych do produkcji procesorów i styków, przez nikiel niezbędny do produkcji obudowy, po lit, kluczowy dla funkcjonowania baterii.

Odnowiony telefon może więcej, niż myślisz

Wytworzenie komponentu czy też całego smartfonu wymaga wydobycia i przetworzenia surowców. Zwiększa się więc ich zużycie. Produkcja pochłania też energię elektryczną i wodę. Dlatego tak ważna jest gospodarka w obiegu zamkniętym.

Niezwykle ważną sprawą jest też prawidłowe segregowanie odpadów. Do jakiego pojemnika należy wrzucić zepsuty lub zużyty smartfon, dekoder telewizyjny lub inny sprzęt? Otóż do… żadnego. Możliwości pozbycia się niepotrzebnej elektroniki są trzy. Przyjmują ją Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Bezpłatnie można tam oddać nowszy i starszy sprzęt elektroniczny, który zostanie poddany recyclingowi. Elektronikę o nieco większych gabarytach - laptopy, monitory, drukarki - można bezpłatnie oddać do sklepu w momencie zakupu nowego sprzętu. Kolejny sposób na prawidłowe pozbycie się zużytej elektroniki to oddanie go do punktu organizowanego przez samorząd lub organizację pozarządową - np. w markecie czy szkole.

Coraz więcej firm zwraca uwagę na kwestię związane ze środowiskiem. Jedną z nich jest Orange. Wprowadził do swojej oferty smartfony odnawiane. To element Inicjatywy Re. Jego celem jest wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Czyli takim, który zamiast korzystać z nowych zasobów woli przetwarzać to, co już wyprodukowano. Telekom w trosce o planetę odnawia nie tylko smartfony, lecz także inne urządzenia, takie jak modemy czy dekodery telewizyjne.

Pozbądź się sprzętu, zadbaj o środowisko, zyskaj pieniądze dla siebie lub firmy

Osoby - a także firmy - które mają działający smartfon, mogą przesiąść się na nowe urządzenie i równocześnie pomóc przyrodzie. Wystarczy, że skorzystają z atrakcyjnej oferty odkupu telefonu. Konsument czy przedsiębiorca ma dzięki temu środki na zakup nowego urządzenia, a środowisko zyskuje dzięki zaoszczędzonym i odzyskanym zasobom.

Salony Orange są gotowe do wyceny sprzętu i oceny jego przydatności. Smartfon można wycenić też na stronie orangerecykling.pl. W ramach akcji Orange odsprzedać możemy wybrane modele urządzeń. Oddać, pomagając odzyskać cenne surowce, można jednak też starsze urządzenia. Na dnie szuflady często można bowiem znaleźć smarfon, z którego nie korzystamy, ale jest cennym źródłem surowców.

Dbałość o środowisko - oddanie telefonu do recyklingu jest przecież znacznie lepsze niż wyrzucenie go do śmieci - przynosi nam wymierną korzyść. Przedmioty, które już dawno spisaliśmy na straty, mogą stać się źródłem pieniędzy.

Wyceń, wyślij, odbierz pieniądze

Rozwiązanie Orange jest wyjątkowo praktyczne. Po kliknięciu "wyceń telefony" na stronie trzeba znaleźć swój model na liście i określić kilka jego parametrów. Po akceptacji wstępnej kwoty wyceny należy podać dane kontaktowe - po spakowany telefon przyjedzie kurier. Kolejnym krokiem jest weryfikacja stanu urządzenia. Jeśli finalna wycena nam odpowiada, wystarczy jedynie zawrzeć umowę i czekać na przelew na konto. 

Odnowione przez Orange telefony trafiają do oferty operatora. Dzięki temu można stać się właścicielem modelu, który jeszcze przed chwilą uznawany był za wartego grube tysiące złotych flagowca. Urządzenia oferowane przez Orange zostały profesjonalnie odnowione i przetestowane. Są w pełni funkcjonalne oraz estetyczne.  Oferta Orange opłaca się więc na wiele sposobów. Można kupić je w systemie ratalnym z wniesieniem jednorazowej opłaty. Dostępne są wraz z atrakcyjnymi abonamentami czy taryfami na kartę.

Orange udowadnia, że bycie proekologicznym jest łatwiejsze i bardziej opłacalne, niż mogłoby się to wydawać. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może pomóc przyrodzie, ograniczyć zużycie zasobów, zmniejszyć swój ślad węglowy. Okazuje się, że osiągnięcie tych celów i jednoczesne zyskanie środków na zakup nowoczesnego sprzętu jest wyjątkowo łatwe.

Więcej o: