Wytrenowali sztuczną inteligencję do walki z cyberprzestępcami. Sprawdź, jak ochroni twój dom i firmę

Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez internetu. Z sieci korzystamy wszędzie - w pracy, w domu, na wakacjach, na komputerach, laptopach, smartfonach. Liczba serwisów internetowych z których korzystamy, urządzeń, które tworzą nasz personalny ekosystem rośnie. Rośnie też liczba zakupów, których dokonujemy w sieci - płacąc odciskiem palca, potwierdzając wszystko na ekranie smartfona. Wygoda, jaką niesie ze sobą technologia, wiąże się jednak z ryzykiem. Jest sposób, by je ograniczyć. Sprawdzony przez miliony Polaków.

Im częściej przebywamy w sieci, tym większa szansa, że staniemy się ofiarą ataku cyberprzestępców. A ci mają całkiem pokaźny arsenał narzędzi. I dość jasny cel: przejąć nasze urządzenie, a ostatecznie i pieniądze. Sposobów, by przekonać lub zmusić nas do działania jest wiele. Od prostego ataku phishingowego po skomplikowane narzędzia typu ransomware czy bardziej wyrafinowane wirusy.  

Jak działają najpopularniejsze metody przestępców? Wyjaśniamy

Phishing to powszechny rodzaj ataku hakerskiego, który ma na celu kradzież informacji osobistych, haseł i innych wrażliwych dokumentów. Hakerzy rozsyłają e-maile i SMSy czy wiadomości w serwisach społecznościowych, zawierające link, który po kliknięciu kieruje nas pod określony adres. Przestępcy wykorzystują fałszywe strony internetowe, które wyglądają na legalne. Podszywają się pod bank, kuriera, serwis aukcyjny i przekonują nas, że musimy wykonać określone kroki, by np. odzyskać zawieszone konto.  Celem jest skłonienie ofiary do udostępnienia danych logowania. Technika phishingu jest skuteczna,  ponieważ zakłada, że osoba atakowana jest przekonana o tym, że faktycznie znajduje się na stronie np. banku.

Ransomware to kolejny powszechny rodzaj ataku, który stał się bardziej popularny w ostatnich latach. Działa poprzez szyfrowanie danych lub blokowanie użytkownika z jego systemu do momentu zapłacenia okupu. Hakerzy zazwyczaj wysyłają wiadomość z żądaniem zapłaty w celu uzyskania dostępu do danych użytkownika. Jeśli ofiara zapłaci okup, haker podaje klucz, który pozwala odzyskać dostęp do danych. Zdarza się jednak, że przestępcy nie mają żadnych skrupułów i po zainkasowaniu często kilku tysięcy złotych znikają bez śladu. Pozostawiając ofiarę z dyskiem, którego rozszyfrowanie może pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy złotych.

Kolejne zagrożenie, które wbrew pozorom wcale nie odeszło do lamusa,SP są wirusy. Jedno z najstarszych narzędzi hakerskich jest używane i dziś. Zazwyczaj ten rodzaj ataku jest przeznaczony do szybkiego rozprzestrzeniania się. Celem jest kradzież danych, ich niszczenie, przejmowanie kontroli nad urządzeniem. Wirus może się replikować i rozprzestrzeniać na inne komputery np. w małej firmie, co może zwiększać ewentualne szkody. Wirusy są też zdolne do przechwytywania wszystkiego, co piszemy na komputerze - w ten sposób przejmują dane logowania, hasła, numery kart kredytowych, kont bankowych, dane osobowe etc.

Niekiedy przestępcy ograniczają się do czasochłonnej metody odgadywania haseł. To kolejny rodzaj powszechnego ataku, który jest wykorzystywany do uzyskania dostępu do systemu użytkownika. Ten typ ataku polega na tym, że haker próbuje odgadnąć hasło do konta użytkownika lub pliku. Odgadywanie haseł jest nadal zaskakująco skuteczne, ponieważ użytkownicy nadal używają prostych haseł związanych z ich nazwą użytkownika lub innymi danymi osobowymi. Albo haseł, których użyli w innym serwisie - przestępcy czasami nie muszą więc zgadywać.

Miej komputer i sieć pod kontrolą. Skorzystaj z rozwiązania, które „zatrudniło" sztuczną inteligencję

Cyberprzestępcy używają jeszcze jednego, kluczowego "narzędzia". Jest nim… człowiek. A raczej jego słabości: brak koncentracji, pośpiech, automatyczne akceptowanie powiadomień, używanie tych samych haseł. Z uwagi na zalew informacji, mnogość serwisów, które wykorzystujemy, rosnącą liczbę operacji wykonywanych każdego dnia, mamy tendencję by klikać w podesłane linki bez większej refleksji.

Na szczęście nasze zachowania znają też twórcy oprogramowania antywirusowego. Ci najbardziej zaawansowani wytrenowali nawet sztuczną inteligencję, by skuteczniej od człowieka analizowała zagrożenia i nasze zachowania, by ostrzec nas przed atakiem lub go zablokować.

Narzędzia które zadbają o bezpieczeństwo w domu lub małej firmie od ponad 30 lat dostarcza ESET. Pozwalają na ochronę nawet 9 urządzeń i czuwają, czy my, któryś z domowników, albo pracowników, nie kliknęliśmy link prowadzący do fałszywej strony, nie pobraliśmy zainfekowanego pliku lub złośliwej aplikacji.

W taki sposób ochronisz dom lub małą firmę

ESET opracował kilka rozwiązań, które znacząco ułatwiają walkę z atakami cyberprzestępców. ESET NOD32 Antivirus to technologia antywirusowa uznawana za legendarną. Chroni przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym (spyware) i szyfrującym dyski (ransmoware). Wykorzystuje sztuczną inteligencję - w rozpoznawaniu zagrożeń pomagają algorytmy. Skanuje pliki podczas ich pobierania, blokuje programy, które mogą zagrozić komputerowi.

ESET Internet Security, idealny dla osób o większych wymaganiach, świetnie sprawdzi się przede wtedy, gdy zależy nam na prywatności podczas surfowania w sieci. Zakupy, logowanie się do banku, prywatnej lub służbowej poczty, będą odbywać się w znacznie bezpieczniejszy sposób. Wszystko odbywa się tu automatycznie, bo przeglądarka, za pomocą której chcemy np. dokonać przelewu, korzysta ze specjalnego trybu. Narzędzie zabezpieczy nasze urządzenia bez względu na to, czy korzystamy z systemu Windows, Android czy macOS. Zawiera też przydatne funkcje kontroli rodzicielskiej. 

ESET Smart Security Premium to propozycja dla najbardziej wymagających, która świetnie sprawdzi się w mikrofirmach ponieważ łączy w sobie szereg zaawansowanych funkcji. Poza tymi wspomnianymi wyżej, jest tu menadżer haseł oraz szyfrowanie danych, które przyda się w przypadku kradzieży czy zgubienia urządzenia. Usługa ESET LiveGuard chroni przed zagrożeniami, które nigdy wcześniej nie zostały wykryte- rozpoznaje je na podstawie analizy zachowania.

O tym, że warto korzystać z rozwiązań ESET przekonało się w Polsce już 6 mln użytkowników. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań antywirusowych w Polsce można testować bez żadnych opłat przez 30 dni. Koszt zakupu oprogramowania nie jest wysoki - wielokrotnie niższy od ewentualnych kosztów, które może nieść ze sobą skuteczny atak cyberprzestępców. Z tarczy, która ochroni nas i innych użytkowników w naszej sieci, warto więc korzystać.

Więcej o: