Jak stworzyć poduszkę finansową na przyszłość. Podpowiadamy 5 sposobów

W ciężkich czasach łatwo przekonać się, że posiadanie poduszki finansowej jest ważne. Oszczędności mogą się przydać, kiedy nadejdzie spowolnienie gospodarcze lub sytuacja na świecie stanie się mniej korzystna. Dzięki innowacyjnemu pomysłowi jednej z polskich firm specjalizujących się w handlu złotem, oszczędzanie i inwestowanie nie wymaga już dużych nakładów. W złoto, ponadczasowy kruszec, lokować majątek można już od 50 zł kupując fizyczną sztabkę złota "po kawałku". Sprawdź, jak prosto to działa i ile korzyści przynosi.

Własne oszczędności są jednym z najbardziej kluczowych sposobów, by zapewnić sobie stabilność finansową. Powinniśmy je mieć z bardzo wielu powodów. Nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdą gorsze dni, posiadanie poduszki finansowej nie tylko ratuje nas w sytuacjach kryzysowych, daje nam też istotne poczucie bezpieczeństwa.

W obliczu wielu możliwości inwestycyjnych decyzja o tym, w jaki sposób oszczędzać i angażować swoje ciężko zarobione pieniądze może być trudne. Decyzje ułatwi nam prosta analiza. Pierwszym krokiem do oszczędzania jest skrupulatne skalkulowanie własnego budżetu. Bilans przychodów i wydatków pozwoli nam szybko przekonać się, że jesteśmy sobie w stanie pozwolić na inwestowanie, nawet to na niewielką skalę.

Pięć sposobów, na poduszkę finansową. Zacznij od planu

Pierwszym prostym sposobem na stworzenie poduszki finansowej będzie automatyczne oszczędzanie. Oferuje je część banków – za każdym razem, gdy za coś płacimy, niewielka kwota ląduje na specjalnym koncie. Ten "inwestycyjny podatek" działa na zasadzie "ziarnko do ziarnka". Kwoty, które oszczędzamy nie zawsze bywają duże, ale tu liczy się systematyczność. Nawet taki sposób pozwala poznać siłę swoich pieniędzy – gdy po jakimś czasie zajrzymy na automatycznie zasilane konto, możemy przeżyć miłe zaskoczenie. Jeszcze prostszym sposobem na oszczędzanie jest ustalenie zlecenia stałego – przelewamy pieniądze na własne konto w innym banku lub tworzymy konto oszczędnościowe w obecnym.

Drugim sposobem na stworzenie poduszki finansowej jest przejrzenie wydatków. Oszczędności same się pojawią po rezygnacji z niepotrzebnych subskrypcji, do których przecież tak łatwo się zapisać. Analiza historii konta jest tu pomocna – może w szybki sposób wykazać, że "uciekają" nam niezbyt duże kwoty – ale 20 zł wydane na jedną usługę, 50 na drugą i 100 na trzecią z w skali miesiąca lub roku stanowią już całkiem spory wydatek. Być może lepiej byłoby te pieniądze zainwestować, dając sobie szansę na pomnożenie środków.

Trzeci sposób na oszczędności to wcześniejsza spłata zadłużenia. Szczególnie korzystna, gdy pożyczka, którą zaciągnęliśmy, jest oprocentowana na wysoki procent lub zaciągnięta na długi termin. Wcześniejsza spłata wymaga oczywiście wpłaty większej sumy, ale po pierwsze możemy liczyć na zwrot części kosztów od banku, a po drugi uwalniamy środki, które do tej pory przeznaczaliśmy na ratę. Zamiast spłacać, można inwestować.

materiał promocyjny

Z nimi stać cię na złoto. Już nie musisz od razu kupować całej sztabki. Wystarczy… 50 zł

Czwarty sposób wymaga większych nakładów. Dobrym sposobem na uzyskanie poduszki finansowej jest inwestowanie w nieruchomości. Nie ma oczywiście gwarancji, że ich ceny będą rosły nieustannie, ale doświadczenia ostatnich lat pokazują, że mieszkania drożeją w tempie dwucyfrowym. Zakupiony lokal może okazać się więc świetną poduszką finansową czy też inwestycją, która pomoże nam np. po przejściu na emeryturę.

Sposobów na oszczędzanie jest więcej. W dobie drogiego paliwa można zdecydować się na przykład na korzystanie z transportu publicznego lub roweru. To nie tylko tańsze rozwiązanie, ale również lepsze dla środowiska. Oszczędności przyniesie też analiza wydatków na żywność i napoje.  Planowanie posiłków i robienie zakupów z listą - to proste działania, ale mogą znacznie zmniejszyć wydatki. Warto zaplanować menu na cały tydzień i na tej podstawie sporządzić listę zakupów. W ten sposób unikniemy kupowania zbędnych produktów i jedzenia poza domem. Analizując wydatki, możemy też zauważyć, że kawa "na mieście" jest jednak całkiem kosztowna, bo kilka złotych dziennie w skali miesiąca przekłada się już na spoty wydatek.

Te drobne z pozoru oszczędności mogą mieć jednak wielką siłę. Zamiast pieniądze trwonić, warto je ulokować. A jest ku temu okazja. W Polsce zadebiutował bowiem wyjątkowy sklep internetowy. Goldsaver pozwala zakupić złoto "po kawałku". Nie trzeba kupować od razu całej uncji złota, oszczędzać można już od… 50 zł. To bardzo prosty sposób na lokowanie swoich środków w kruszec, który jest uznawany za bezpieczną przystań, pozwalającą przetrwać gospodarcze sztormy i chroniącą oszczędności przed inflacją. A ta wciąż jest bardzo wysoka – wynosi kilkanaście procent i wątpliwe jest, by nagle spadła do poziomu sprzed lat. Od lat złoto świetnie sprawdza się jako sposób na przechowanie majątku. Dzięki innowacyjnemu podejściu Goldsavera sztabka złota staje się dostępna dla każdego – nie tylko dla osób, które stać na zakup całej uncji za jednym zamachem.

- W Goldsaverze kupujesz tyle fizycznego złota, ile chcesz i wtedy, kiedy chcesz. Ty decydujesz o kwocie i częstotliwości zakupów. Możesz kupować codziennie, możesz raz na tydzień, możesz raz w miesiącu. Tylko od Ciebie zależy, jak szybko zgromadzisz 1 uncję złota i odbierzesz ją w formie fizycznej sztabki. Nie musisz zatem jednorazowo wydać większej sumy, by stać się posiadaczem fizycznego kruszcu – tłumaczy Michał Tekliński, ekspert rynku złota, Goldsaver.pl.

Kupowanie złota "po kawałku" może nawet okazać się lepszym wyborem, bo systematyczne lokowanie kapitału jest świetnym nawykiem, który wyrabia w nas dobre podejście do własnych pieniędzy. Jest też w pełni bezpieczne, bo za serwisem Goldsaver.pl stoi Goldenmark (należący do tej samej grupy kapitałowej). To wiodący na polskim rynku dystrybutor metali szlachetnych, który w ciągu 13 lat działalności dostarczył Polakom ponad pół miliona uncji fizycznego złota.

materiał promocyjny

Posiadanie poduszki finansowej na przyszłość jest ważne, bo dzięki temu możemy mieć poczucie bezpieczeństwa, dysponujemy też środkami, z których będziemy mogli skorzystać, gdy przyjdzie taka potrzeba. Warto przejąć kontrolę nad swoimi finansami już dziś i budować lepsze jutro. Rozwiązanie, jakie stworzył Goldsaver z pewnością pomoże w realizowaniu naszych życiowych celów i marzeń.

Jak oszczędzać i jednocześnie zadbać o swoją finansową przyszłość? To niezwykle proste. Najpierw zakładasz konto w sklepie Goldsaver.pl. Po aktywacji konta możesz już zacząć kupować online fizyczne złoto. Samodzielnie ustalasz kwotę, a minimalna wpłata to zaledwie 50 zł. W tym kroku mamy pełną dowolność – zarówno co do wysokości kwoty, jak i częstotliwości zakupów. Płatność jest banalnie prosta i nie różni się niczym od standardowych zakupów w internecie. Aktualny stan posiadania fizycznego kruszcu i szczegółową historię zakupów zawsze można sprawdzić w panelu klienta. Gdy zgromadzisz 1 uncję (31,1 g) złota, możesz odebrać swoją sztabkę - osobiście, w jednym z 24 salonów sieci Goldenmark w największych polskich miastach, możesz też ją otrzymać ubezpieczoną przesyłką kurierską lub do automatu paczkowego. Sztabkę możesz też przechować w skarbcu Goldenmark – bez dodatkowych kosztów i z pełnym ubezpieczeniem. Zgromadzone złoto – bez względu na to, czy uzbierasz całą uncję, czy też zgromadzisz mniej, w każdej chwili można odsprzedać.

Jak więc widać o poduszkę finansową można zadbać bez wychodzenia z domu, angażując w to stosunkowo niewielkie środki. To od nas zależy, jakie jest tempo oszczędności.

Materiał promocyjny marki Goldsaver.