UE nie wierzy, że dogada się z Johnsonem. "Szanse na brexit z umową są minimalne"

Pełnomocnik UE ws. brexitu Michel Barnier nie widzi większych szans na porozumienie z nowym brytyjskim rządem. "Nie jestem optymistyczny w kwestii, czy można jeszcze zapobiec scenariuszowi brexitu bez umowy".

„Szanse na brexit z umową są minimalne. Nie jestem optymistyczny w kwestii, czy można jeszcze zapobiec scenariuszowi brexitu bez umowy” – napisał Barnier na łamach brytyjskiego „Sunday Telegraf”. Jednocześnie podkreśla on, że konieczny jest tzw. backstop dla zapewnienia integralności unijnego rynku i utrzymania otwartej granicy między Irlandią i Irlandią Północną. Barnier podkreśla, że backstop umożliwi „maksymalną elastyczność na granicy”.

Backstop jest najbardziej kontrowersyjnym tematem brexitu. Umowa wynegocjowana przez Unię Europejską z poprzednią premier Wielkiej Brytanii Theresą May przewiduje,  że należy uniknąć przywrócenia kontroli granicznych na do tej pory właściwie niestrzeżonej granicy między Irlandią i Irlandią Północną. Unia Europejska chciałaby zapobiec odrodzeniu się walk między katolikami i protestantami na wyspie, czego jednak możnaby się obawiać w przypadku twardego brexitu.

Johnson nie chce backstopu

Nowy brytyjski premier Borys Johnson odrzuca jednak backstop, argumentując, że Wielka Brytania mogłaby przez niego ograniczona w jej staraniach o nowe umowy handlowe z krajami trzecimi. Johnson oświadczył, że jest zdecydowany przeprowadzić brexit 31 października, ewentualnie także bez jakiejkolwiek umowy z Unią Europejską.

Pomimo czy może właśnie ze względu na to, że sytuacja jest tak paląca, Boris Johnson zaordynował parlamentowi w Londynie prawie 5-tygodniową przymusową przerwę w obradach. Dopiero 14 października, 2,5 tygodnia przed planowaną datą brexitu Johnson chce przedstawić parlamentowi swój program rządowy. Przeciwnicy Johnsona krytykują, że taka przymusowa przerwa ma udaremnić jakiekolwiek działania opozycji w parlamencie opozycji przeciwko jego polityce. Pewne jest jednak, że posłowie będą mieli znacznie mniej czasu, by jeszcze w ostatniej chwili udaremnić bezumowny brexit.

Przeciwko postępowaniu Johnsona w sobotę (31.08.2019) w całej Wielkiej Brytanii wyszły na ulice dziesiątki tysięcy ludzi. Protesty te lider opozycji Jeremy Corbyn wezwał posłów wszystkich partii do oporu przeciwko działaniom rządu. Podkreślał on, że wszyscy muszą zewrzeć szeregi, by zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez jakiejkolwiek umowy.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (28)
UE nie wierzy, że dogada się z Johnsonem. "Szanse na brexit z umową są minimalne"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 27 razy 21

  Jonnson nie chce podpisać umowy - winny jest Tusk. Ot i cała logika ciemnego pisowskiego wielbiciela ...

 • baaag

  Oceniono 6 razy 6

  Przecież wystarczy odwołać ten słaby rząd mający głos czy dwa przewagi. Ale jeśli ma być brexit to z punktu widzenia Unii im twardszy tym lepszy.

 • kac

  Oceniono 13 razy 5

  Nie to nie, niech się bujają. Baba w wozu, koniom lżej ;-)
  Trzeba się przygotować na twarde rozstanie i tyle, szczególnie ważne jest wsparcie dla Irlandii
  w zabezpieczeniu i dobrym uszczelnieniu granicy z Wielką Brytanią.
  Koniecznie też jak najszybciej zaprosić Szkocję do UE....

 • ks-t

  0

  Przed wojną w Irlandii płn mogłoby uchronić przekazanie tego zagrabionego terytorium Republice Irlandii. Ale to o czywiście mrzonka. Więc wojna w Ulsterze wybuchnie na nowo.

 • gaciekesikowej

  0

  Donald tak patrzy na łapę Borisa czy ten czegoś nie knuje

 • hegemon123

  Oceniono 2 razy -2

  He he moje żarty z tej mendy są najlepsze:DDDD

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 8 razy -4

  Komuchy mają to do siebie, że notorycznie straszą jakąś wojną. Żądają od ludzi wyrzeczeń, żeby tej wojny nie było. Kiedyś całe RWPG stało w pogotowiu. Teraz ta zaraza doszła już do Brukseli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX