Coraz droższy prąd w Niemczech. To cena ochrony klimatu

Niemcy chcą zamknąć elektrownie atomowe oraz węglowe. To dobre dla środowiska, ale nietanie.
Zobacz wideo

Ceny prądu dla gospodarstw domowych w Niemczech osiągnęły w tym roku rekordowy poziom. Po raz pierwszy 1 kWh kosztuje średnio ponad 30 centów - dokładnie 30,85 centów. To o jeden cent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z najnowszego raportu Federalnej Agencji ds. Sieci, do którego dotarła agencja dpa. Wzrost ceny prądu o prawie 3,3 procent był najwyższym od lat.

Niemcy: drożeje prąd

Powodem podwyżek był, zdaniem Agencji, wzrost kosztów dystrybucji energii, które stanowią niemal jedną czwartą sumy na rachunku za prąd.

Niemieccy eksperci ds. energii ostrzegają, że w następnych latach prąd będzie nadal drożał. Spodziewa się tego choćby największy niemiecki producent koncern RWE. Dyrektor finansowy firmy Markus Krebber ostrzegł niedawno, że planowane przez Niemcy zamknięcie elektrownii jądrowych, a także wycofanie się z energetyki węglowej, może doprowadzić do niedoborów energii.

>>>Czytaj też: Niemcy mają plan klimatyczny. Obywatele muszą się liczyć z tym, że podrożeje m.in. benzyna i gaz

Niemcy planują zamknąć ostatnią elektrownię węglową najpóźniej w 2038 roku, być może uda się to już w 2035. Do 2030 roku ich ogólna moc ma zostać zredukowana do 17 gigawatów, z 42,5 GW obecnie. Niemcy planują równocześnie zamknięcie wszystkich elektrowni atomowych i to już do 2022 roku. W przyszłości chcą czerpać energię wyłącznie z elektrowni wiatrowych, wodnych, paneli słonecznych i elektrowni gazowych.

Gaz także droższy

Po raz pierwszy od 2014 roku zdrożał także gaz dla gospodarstw domowych. Średnia cena kWh wzrosła o prawie 4,5 procent do poziomu 6,34 centów.

Zobacz także: Niemcy. Ślady plastiku w organizmach dzieci. "Mogą być powodem wielu chorób cywilizacyjnych"


Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.