Niemcy: supermarkety wyprzedziły sklepy dyskontowe

Wielkie sieci niemieckich supermarketów wyprzedziły w ubiegłym roku pod względem obrotów tanie sklepy dyskontowe. Wynika to z najnowszej analizy Towarzystwa Badań nad Konsumpcją (GfK).

Z najnowszej analizy Towarzystwa Badań nad Konsumpcją wynika, że duże sieci supermarketów, takich jak Edeka, Rewe i inne, zwiększyły w roku 2019 swoje obroty o około 3 proc., podczas gdy tanie sklepy dyskontowe, takie jak Aldi czy Lidl, tylko o 0,9 proc.

Zmiana wymagań konsumentów

Niemieccy konsumenci „obok niskich cen żądają obecnie od sklepów miłej atmosfery i atrakcyjnej oferty zdrowych, ekologicznych artykułów żywnościowych produkowanych zgodnie z wymogami strategii zrównoważonego rozwoju” - twierdzą badacze trendów rynkowych.

Niełatwo jest pogodzić ze sobą te wymagania, ale sieciom supermarketów udaje się to w tej chwili lepiej niż tanim sklepom dyskontowym. Jak twierdzą analitycy Towarzystwa Badań nad Konsumpcją, niemieccy nabywcy kupują obecnie mniej tanich artykułów konsumpcyjnych i coraz częściej i chętniej sięgają po produkty wyższej jakości. Sprawia to, że ogólny wzrost obrotów w handlu spożywczym w roku 2019 okazał się nieco niższy.

Zauważalne skutki wzrostu płac

Jedną z przyczyn takiego rozwoju sytuacji jest zapewne wzrost płac realnych w Niemczech. O ile w roku 2009 na pytanie o sytuację finansową w gospodarstwach domowych tylko 29 proc. respondentów odparło, że "w zasadzie mogą sobie pozwolić na wszystko", to w tej chwili takiej odpowiedzi udzieliło już 43 proc. ankietowanych. Równocześnie odsetek gospodarstw domowych, które według ich własnej oceny "nie mogą sobie pozwolić niemal na nic", spadł z 26 na 17 proc.

>>> Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zobacz wideo

Jakość liczy się bardziej niż cena

W rezultacie, jak podaje Towarzystwo Badań nad Konsumpcją, obecnie ponad połowa, bo 55 proc., sklepowych klientów zwraca podczas zakupów uwagę przede wszystkim na jakość nabywanych towarów. Tylko 45 proc. z nich podczas zakupów kieruje się głównie ich ceną. Dziesięć lat temu ten trend wyglądał dokładnie odwrotnie. Niska cena artykułów była dla większości niemieckich konsumentów o wiele ważniejsza niż ich jakość.

Młodzi konsumenci wytyczają trendy

Zwłaszcza młodzi konsumenci poczuwają się do obowiązku wspierania podczas zakupów producentów regionalnych i zwracają uwagę na świeżość nabywanych produktów oraz sposób, w jaki zostały wytworzone, informują badacze trendów rynkowych. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że w roku 2019 jeszcze większe obroty niż sieci supermarketów odnotowały niemieckie drogerie. Ich wzrost wyniósł 4,6 proc. Zdaniem GfK wynika to przede wszystkim z tego, że zdecydowały się one zakończyć toczoną wcześniej wojnę cenową.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"