"Brytyjski koronawirus" w natarciu. Jest bardziej zaraźliwy. Eksperci biją na alarm
Według najnowszych informacji z Instytutu Roberta Kocha (RKI), w ubiegłym tygodniu podwoił się odsetek badanych próbek, w których zidentyfikowano mutacje koronawirusa. W ostatnim tygodniu stycznia 2021 RKI poinformował, że mutacje zostały wykryte w pięciu procentach próbek. W większości chodziło o tzw. "brytyjski wirus" B.1.1.7. W pierwszym tygodniu lutego odsetek ten wzrósł do dwunastu procent.
W niektórych regionach Niemiec "brytyjski wirus" zaczyna rozprzestrzeniać się szczególnie intensywnie. W Düsseldorfie prawie co piąta osoba zarażona jest już mutacją B.1.1.7 - podały w środę (10.02.21) władze stolicy Nadrenii Północnej-Westfalii. W położonym przy duńsko-niemieckiej granicy Flensburgu "brytyjską" odmianę koronawirusa wykryto u co trzeciej zarażonej osoby. W obu miastach zaostrzono środki ostrożności.
Burmistrz Düsseldorfu Stephan Keller (CDU) zaapelował do mieszkańców o przestrzeganie zasad higieny i noszenie medycznych masek FFP2 "nawet tam, gdzie nie są one obowiązkowe", ponieważ "są sprawdzonymi środkami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się wirusa".
We Flensburgu zakupy w tamtejszych sklepach mogą być dokonywane tylko indywidualnie, bez osób towarzyszących. Wyjątki będą robione dla dzieci i osób potrzebujących opieki. Ponadto, w przyszłości wszystkie osoby powyżej 14 roku życia będą musiały nosić maski na placach zabaw.
"Brytyjski koronawirus" bardziej zaraźliwy
Również w innych krajach w ostatnich tygodniach obserwowane jest coraz szybsze rozprzestrzenianie się mutacji koronawirusa. Dania spodziewa się, że od początku marca wariant B.1.1.7 będzie stanowił 80 procent wszystkich nowych infekcji.
Duński odpowiednik RKI obliczył również, jak silnie rozprzestrzenia się mutacja. Podczas gdy współczynnik reprodukcji (R) "pierwotnego" koronawirusa w tym skandynawskim kraju jest niższy niż 1 ze względu na wprowadzone w tym kraju drastyczne środki zaradcze, eksperci szacują obecnie wartość R "wariantu brytyjskiego" na około 1,14. Oznacza to, że 100 chorych osób zaraża 114 innych. Tym samym nawet pomimo ścisłego lockdownu liczba zakażeń może nadal rosnąć.
Producent szczepionki antykoronawirusowej, Firma BioNTech/Pfizer, zapewnia jednak, że szczepionka ta jest skuteczna także przeciwko "brytyjskiemu koronawirusowi".
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
Stopa życiowa Polaków wypada blado na mapie UE. Jeśli chcemy dogonić Niemców, szykujmy się na maraton [WYKRES DNIA]
-
Groźny wirus zabija konie w Europie. Odwołano Halowe Mistrzostwa Polski 2021
-
Rząd wprowadza obostrzenia. Lockdown w woj. pomorskim. Trzy kolejne województwa na liście alarmowej
- "Widelcowi gangsterzy", podziemna działalność i widmo upadku. Kryzys gastronomii za granicą
- Na świecie trwa wyścig o auto przyszłości. Tesla ucieka konkurentom. Niemieckie koncerny mocno w tyle
- "Patodeweloperka" w Polsce. Krasoń: Powiedzmy wprost, te mieszkania się sprzedają
- Zakaz handlu. Czy jutro jest niedziela handlowa? Gdzie zrobić zakupy 7 marca?
- Polscy żołnierze na zdjęciach w hełmach z Photoshopa. Ukryty został sprzęt z lat 70. ubiegłego wieku