Francja. Satelity na usługach skarbówki. Już wykryto kilka tysięcy nielegalnych obiektów

Zdjęcia satelitarne mają pomóc francuskim urzędom skarbowym w wykryciu basenów i przybudówek, które właściciele domów ukryli przed fiskusem.

Więcej takich tekstów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Ocena zdjęć satelitarnych ma być wykorzystywana w wydziałach ksiąg wieczystych do ewentualnej korekty wartości zapisanych tam nieruchomości. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji przeprowadzane na miejscu przez urzędników skarbowych kontrole, mają zostać ograniczone do minimum.

Francja. Satelity na usługach fiskusa

Zautomatyzowana procedura ma umożliwić gminom podczas pobierania podatku od nieruchomości wysyłanie listów do osób, które zataiły posiadanie dodatkowych nieruchomości - przybudówek czy basenów. Jak podał francuski kanał informacyjny BFMTV, analiza zdjęć satelitarnych jest obecnie w fazie testowania w dziewięciu departamentach.

Kilka tysięcy nielegalnych obiektów

W pierwszym teście w departamencie Alpes-Maritimes w ciągu kilku tygodni wykryto 3000 basenów, o istnieniu których skarbówka nie miała zielonego pojęcia. Ponadto, od czasu zmiany prawa w ubiegłym roku, w poszukiwaniu oszustów podatkowych urzędy skarbowe mogą oceniać wszystkie informacje, które udostępniane są przez takie osoby na ich profilach w mediach społecznościowych.

Nowa forma dochodzenia podatkowego z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych znajduje również odzwierciedlenie w ogłoszeniach o pracę w centralnym urzędzie skarbowym. Jak głosi opis jednego ze stanowisk do nowego projektu rekrutowani są eksperci ds. danych, którzy specjalizują się w "zdobywaniu użytecznych informacji ze zdjęć".

(dpa/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: