Wielka Brytania: Bristol mówi "nie" samochodom z silnikiem Diesla w centrum miasta

Bristol będzie pierwszym miastem w Wielkiej Brytanii, które wprowadzi zakaz wjazdu samochodów z silnikiem Diesla do ścisłego centrum. Ma to pomóc w obniżeniu poziomu zanieczyszczenia powietrza w tym mieście.
Zobacz wideo

Zanieczyszczenie powietrza w Bristolu jest wyższe, niż przewidują to brytyjskie normy prawne. Z tego powodu na drodze sądowej, rząd nakazał władzom miasta podniesienie jakości powietrza w jak najkrótszym czasie - pisze "The Guardian". Najbardziej niepokojący jest w Bristolu wysoki poziom dwutlenku azotu (NO2), który uwalniają pojazdy z silnikiem Diesla. Z tego powodu Rada Miasta Bristol zdecydowała się na wprowadzenie zakazu wjazdu takich samochodów do centrum miasta.

Zakaz diesli w Bristolu. Kierowcy autobusów i ciężarówek słono zapłacą

Projekt, który zakazuje samochodom z silnikiem Diesla wjazdu do centrum Bristolu, przegłosowano we wtorek 5 listopada. Nowe przepisy wejdą w życie w 2021 roku. Wówczas miasto zostanie podzielone na kilka stref. 

W pierwszej z nich, która obejmie ścisłe centrum miasta, będzie obowiązywał zakaz wjazdu prywatnymi pojazdami na olej napędowy od godziny 7 do 15. Z kolei pojazdy użytku publicznego będą musiały za zapłacić za wjazd do tej strefy. Aby to usprawnić, zastosowany zostanie system rozpoznawania tablic rejestracyjnych, podobny do systemu opłat stosowanego w Londynie - relacjonuje BBC.

W drugiej strefie obostrzenia będą mniejsze. Kierowcy pojazdów użyteczności publicznej będą musieli zapłacić za wjazd, ale osoby prywatne będą mogły poruszać się po niej bez przeszkód. Taksówki i samochody dostawcze będą płacić dziennie 9 funtów, a autobusy i samochody ciężarowe - 100 funtów. 

Trzecią strefę stanowić będą te ulice, na których nie będą obowiązywać żadne obostrzenia.

Bristol walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Już dwa razy nie dotrzymał terminów

Rada Miasta Bristol jest prawnie zobowiązana do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w mieście poprzez możliwie szybkie obniżenie toksycznych poziomów NO2 do dopuszczalnych limitów. Mimo to miasto dwukrotnie przekroczyło wyznaczone przez rząd terminy, dotyczące ustanowienia strefy czystego powietrza. Zarządcy miasta mają nadzieję, że zakaz wjazdu pojazdów z silnikiem Diesla do centrum miasta pozwoli obniżyć poziom zanieczyszczenia powietrza do dopuszczalnego poziomu do 2025 roku.

Więcej o: