Tysiąc martwych ptaków nad jeziorem w Indiach. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy"

W rejonie słonego jeziora w indyjskim Radżastanie znaleziono tysiąc martwych ptaków różnych gatunków. Przyczyna masowego padania zwierząt na razie nie jest znana.
Zobacz wideo

Jezioro Sambhar położone w stanie Radżastan jest największym słonym jeziorem wewnątrzlądowym Indii i miejscem o dużym znaczeniu przyrodniczym. To siedlisko wielu gatunków ptaków migrujących i atrakcja turystyczna. 

Od niedzieli turyści i mieszkańcy odnajdują w jego rejonie setki martwych ptaków - podaje BBC. Dotychczas naliczono ich około tysiąca, ale możliwe, że padło ich nawet kilka razy tyle. Są wśród nich różne gatunki, w tym ptaki, które migrują w okolice jeziora w tym okresie. 

- Nigdy czegoś takiego nie wiedzieliśmy - powiedział Abhinav Vaishnav, mieszkaniec regionu zajmujący się obserwacją ptaków. Lokalne władze wciąż liczą martwe ptaki, a te, które znaleziono żywe, są leczone weterynaryjnie. 

Masowe padanie ptaków nad jeziorem jest badane przez władze. Jedna z hipotez dotyczy mocnego gradu, który był niedawno w okolicy. Jednak rozważane są też inne możliwości, jak zatrucie toksynami, bakterie lub infekcja wirusowa. 

 
Więcej o: