Lewica chce alarmu klimatycznego. Byłby rewolucją wobec obecnych poczynań PiS

Posłowie Lewicy chcą, by Sejm przyjął uchwałę o ogłoszeniu alarmu klimatycznego. Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Andrzej Rozenek powiedział, że uchwała ma zobowiązać rząd do podjęcia konkretnych działań na rzecz ochrony klimatu.

Chodzi o zakaz importu węgla kamiennego, osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, likwidację ubóstwa energetycznego do 2030 roku, przeznaczanie rocznie 8 miliardów złotych na inwestycje w OZE, przyspieszenie realizacji programu "Czyste Powietrze" i wprowadzenie rzetelnej edukacji klimatycznej w szkołach.

>>> Tymczasem w swoim expose premier Mateusz Morawiecki mówił: "tradycyjna energetyka jeszcze długo będzie ważna"

Zobacz wideo

Andrzej Rozenek powiedział, że program zwalczania ubóstwa energetycznego ma ścisły związek z ograniczeniem emisji CO2 i z katastrofą klimatyczną dlatego ludzie w Polsce powinni nauczyć się sami produkować prąd i z niego korzystać. Poseł Lewicy dodał, że taki program wymaga zmiany technologicznej i egzystencjalnej. Andrzej Rozenek dodał, że- według ocen naukowców- w Polsce możemy zaoszczędzić nawet 40 procent energii.

Zdaniem posłanki Anity Sowińskiej, edukacja ekologiczna jest traktowana w szkole po macoszemu i trzeba to zmienić. Lewica chce by edukacja ekologiczna była porządnie prowadzona już od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Posłowie Lewicy poinformowali też, że popierają młodzieżowy strajk klimatyczny i utożsamiają się z jego celami. Dowodem na to jest projekt uchwały o alarmie klimatycznym.

Alarm klimatyczny byłby rewolucją w poczynaniach PiS

Niektóre postulaty Lewicy byłyby wręcz rewolucją w porównaniu do tego, co dzieje się w ostatnich latach. Chodzi m.in. o zakaz importu węgla kamiennego. Przypomnijmy, że w 2018 r. do Polski trafiło z zagranicy rekordowe 19,68 mln ton tego surowca. Wiele wskazuje na to, że w 2019 r. ten wynik zostanie jeszcze podkręcony.

Pomiędzy 2015 a 2018 rokiem import węgla z Rosji wzrósł o 170 proc. . Co ciekwe, jeszcze w 2014 r. ówczesny poseł PiS Mariusz Błaszczak (dziś szef MON) domagał się... embarga na dostawy rosyjskiego węgla. Tłumaczył, że ten jest dotowany przez Władimira Putina, i z jego sprzedaży prezydent Rosji czerpie pieniądze na napaści na sąsiednie kraje i odtwarzanie "imperium postsowieckiego". 

.. grafika: Marta Kondrusik

Równie daleko jest rządowi do postulatu osiągnięcia neutralności klimatycznej. W czerwcu br. Polska, obok Czech, Węgier i Estonii, zablokowała przyjęcie przez UE deklaracji o dążeniu do neutralności klimatycznej w 2050 roku. - Zabezpieczyliśmy interesy polskich przedsiębiorców i obywateli - komentował wówczas decyzję Polski premier Mateusz Morawiecki.

Notabene, Estonia w międzyczasie zdążyła już jednak poprzeć unijny plan ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Więcej o:
Komentarze (37)
Lewica chce alarmu klimatycznego. Byłby rewolucją wobec obecnych poczynań PiS
Zaloguj się
 • ufo2000

  Oceniono 6 razy 2

  Wpisy na forum potwierdzają, że potrzebna jest rzetelna edukacja ekologiczna.

 • ufo2000

  Oceniono 9 razy 1

  Do pisofsko-węglowych trolli: jak będziecie mieć wodę w kranie 3 razy w tygodniu po 2 godziny, to szybciutko zmienicie swoje zdanie o zmianach klimatu.

 • antypisiormax

  Oceniono 7 razy 1

  Czs nadc hodzi nieubłaganie dla pisiorstwa !!!
  Zbuntowani MŁODZI i ci co kochają przyrodę , oraz reszta się ocknie i trybunały stanu wezmą sie wreszcie za to najciemniejsze ZŁO

 • nowyemeryt

  0

  Trzeba zacząć od pilnego zamykania nierentownych kopalni ,
  jest niskie bezrobocie , najlepszy moment ,trzeba PIS atakować!
  Import ograniczyć do wysokiej jakości węgla!

 • ks-t

  0

  Ze wszystkim się zgadzam z wyjątkiem blokowania importu węgla. TO co mamay być skazani na polski, znacznie gorszej jakości i dwa razy droższy od importowanego? Morawiecki i tak zmusił nas do płącenie podwójnie za węgiel w cenie prądu, bo zblokował elektrownie z kopalniami.

 • ryanmdusa

  Oceniono 2 razy 0

  super, tylko za co?

 • tadek82

  Oceniono 6 razy 0

  I BRAWO LEWICA !!!!!!!! TAK TRZYMAĆ !!!!!!

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 9 razy -1

  >Posłowie Lewicy chcą, by Sejm przyjął uchwałę o ogłoszeniu alarmu klimatycznego.

  Lewacy (bo to nie lewica) myślą, że zyskają politycznie strasząc społeczeństwo.
  Przestańcie straszyć sq.wysyny.
  Nie macie do czynienia z idiotami.

  Zmiany klimatu można zaobserwować dopiero na przestrzeni co najmniej kilkudziesięciu lat, jeżeli nie stu.
  W żadnym wypadku po 5 latach.
  Ale oszuści obiecują dokonać inżynierii planetarnej, poprawią klimat - daj im tylko pieniądze.
  Cwaniacy dawniej sprzedawali kmiotkom Kolumnę Zygmunta albo tramwaj.
  Jeszcze dawniej Kościół sprzedawał naiwnym odpusty od grzechów.
  Teraz frajerom sprzedaje się kwoty na CO2.
  Stary sposób na wyłudzanie kasy od naiwnych strasząc ich nie istniejącymi "zagrożeniami" zawsze dobry.

 • a.k.traper

  Oceniono 17 razy -1

  Dla Polaków ważniejszy jest codzienny żywot niż teorie o klimacie. W historii Ziemi takich zmian było co najmniej kilka i nie palono węglem, nie było samochodów i samolotów a ludzi było kilkadziesiąt razy mniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX