Festiwal Gadhimai to hinduskie święto religijne, które odbywa się co pięć lat w mieście Bariyarpur - ok. 160 kilometrów od stolicy Nepalu, Katmandu. Tradycja mówi, że ofiara złożona ze zwierząt na cześć bogini Gadhimai przynosi pomyślność. Festiwal Gadhimai, który odbył się w 2014 roku, miał być ostatnim. Tak się jednak nie stało. BBC informuje, że tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się tak samo, jak pięć lat temu - od rytualnego zabicia kozy, szczura, kurczaka, świni i gołębia.
>>> Handel dzikimi zwierzętami na czarnym rynku to dziesiątki milionów dolarów. To więcej niż handel bronią
Ze względu na nacisk ze strony opinii publicznej rząd Nepalu wycofał się z finansowania Festiwalu Gadhimai. Co więcej, nepalski Sąd Najwyższy nakazał rządowi opracowanie planu wycofania ofiar ze zwierząt i uchwalenia przepisów, które uczyniłyby ją nielegalną, a władze Indii zaczęły przejmować zwierzęta, które nielicencjonowani handlowcy próbowali przetransportować przez granicę. Jak relacjonuje CNN, w 2015 roku organizatorzy wydarzenia, Gadhimai Temple Trust, ogłosili, że nie będzie więcej ofiar ze zwierząt. Organizacje pozarządowe działające na rzecz praw zwierząt świętowały wówczas sukces, ale czas zweryfikował te obietnice.
3 grudnia 2019 roku rozpoczął się kolejny Festiwal Gadhimai. Organizatorzy wydarzenia twierdzą, że starali się nie wspierać rzezi, ale ludzie wierzą w tę tradycję i sami przyprowadzili swoje zwierzęta - pisze "The Independent". Manoj Gautam, aktywista działający na rzecz praw zwierząt z nepalskiego Instytutu Jane Goodall, ocenił z kolei, że w ostatnich latach wydarzenie to utraciło swój religijny charakter.
- Tu nie ma współczucia. Nie ma duchowości. To tylko sport. To marnotrawstwo - mówił w rozmowie z CNN.
Gautam powiedział, że jego organizacja wykorzystuje drony, aby dowiedzieć się, ile zwierząt przeznaczono na rzeź. Z szacunkowych obliczeń wynika, że na tegorocznym Festiwalu Gadhimai zgromadzono ok. 1600-1800 bawołów, które stracą życie z rąk mężczyzn uzbrojonych w noże i maczety.
Wydaje się, że nacisk ze strony opinii publicznej przynosi pewne skutki. Szacuje się, że podczas Festiwalu Gadhimai w 2009 roku zginęło 500 000 kóz, bawołów, gołębi i innych zwierząt. W 2014 roku liczba ta spadła do 30 000.