Młodzież napisała tysiące listów do polityków. "Ogarnijcie się! Chcę pożyć na tej planecie"

Dziewięć tysięcy listów od młodych Polek i Polaków otrzymali premier, minister klimatu i szefowie ugrupowań w parlamencie. Autorzy piszą o swoich obawach związanych z kryzysem klimatycznym i apelują do polityków o działanie.

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

Listy od tysięcy młodych ludzi przekazali politykom aktywiści Greenpeace. Są skierowane do członków rządu, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i ministra klimatu Michała Kurtyki, ale też liderów klubów parlamentarnych. 

Młodzież ma takie same postulaty, co aktywiści. - Od kilku lat powtarzamy: potrzebujemy zdecydowanych, skoordynowanych i ambitnych działań, by uniknąć katastrofy klimatycznej. Ale dzisiaj wolę powiedzieć słowami z listu gdańskiego ucznia: 'Panie premierze, ogarnij się!' - powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. Apel do polityków pojawia się w kluczowym dla polityki klimatycznej momencie. W Madrycie trwają negocjacje w ramach szczytu klimatycznego COP25, zaś w przyszłym tygodniu Rada Europejska będzie debatować m.in. o kwestii zmian klimatu. Możliwe, że zostanie ogłoszony cel wyzerowania emisji gazów UE cieplarnianych do 2050 roku - o ile nie zablokuje tego m.in. Polska, jak stało się poprzednim razem. Ponadto nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosi zarys swojego Zielonego Ładu dla Europy.

"Proszę, żeby państwo pomyśleli o czymś poza własnym ogródkiem"

Niektóre z listów zawierały prosty, krótki komunikat. "Ogarnijcie się! Chcę jeszcze pożyć na tej planecie" - pisał do polityków Fabian z Gdańska. Inni młodzi ludzie dużo szerzej opisywali swoje niepokoje związane z kryzysem klimatycznym i oczekiwania wobec polityków. 

Katarzyna z Radoszyc: 

"Koniec z bezczynnością, bierzmy się do roboty. (...) Ponieważ mam przed sobą jeszcze większość życia, wzywam państwa do podjęcia pilnych działań politycznych".

Zobacz też: Światowa młodzież walczy o klimat. I zaprasza do współpracy dorosłych

Zobacz wideo

Anna z Zabrza:

"Zostaliście państwo wybrani do pełnienia (...) niezwykle odpowiedzialnego zadania i podejmowania decyzji, od których zależy moja bezpieczna przyszłość. Chciałabym, żeby kwestia kryzysu klimatycznego stała się priorytetem w państwa pracy w rozpoczynającej się kadencji".

Alicja z Gdańska:

"To, że nie płonie państwo 'ogródek' nie znaczy, że innym ludziom w innych częściach świata tego nie robi" Więc dlaczego nic nie robicie? (...) Proszę, żeby państwo pomyśleli o czymś poza własnym ogródkiem i portfelem".

Aleksandra z Warszawy:

"Znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji, która wymaga natychmiastowego działania. (...) Naukowcy, ale też największe autorytety moralne świata - jak np. papież Franciszek - apelują do decydentów o podjęcie natychmiastowych działań, które zmniejszą nasze uzależnienie od paliw kopalnych".