Rok 2019 może być najcieplejszym rokiem od 68 lat. IMGW: Listopad był ekstremalnie ciepły

Jeśli grudzień 2019 roku będzie pod względem termicznym co najmniej normalny, to kończący się rok może być najcieplejszym rokiem w Polsce od 68 lat - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy informują także, że tegoroczny listopad zalicza się do miesięcy ekstremalnie ciepłych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował, jakie warunki termiczne odnotowywano w listopadzie 2019 roku na terenie Polski. Okazuje się, że ubiegły miesiąc był ekstremalnie ciepły. Średnia obszarowa temperatura w kraju wynosiła 6,3 stopnia Celsjusza i była wyższa od średniej wieloletniej temperatury dla tego miesiąca (dane z lat 1981-2010) o 2,9 stopnia. "Ostatni miesiąc był trzecim najcieplejszym listopadem od roku 1951 i najcieplejszym listopadem w XXI wieku" - czytamy w komunikacie IMGW.

>>> Raport ONZ: Jakość produktów rolnych spadnie, ale ceny wzrosną

Zobacz wideo

Temperatura w Polsce rośnie. Największe anomalie zaobserwowano w Karpatach

Średnia temperatura w listopadzie była wyższa niż historyczna średnia na terenie całego kraju, ale w różnych regionach zaobserwowano różne anomalie. W ubiegłym miesiącu najchłodniej było w pasie pojezierzy -  tam średnia temperatura wynosiła 5,7 stopnia. Największy wzrost średniej temperatury obserwuje się z kolei na południu kraju, a przede wszystkim w Karpatach (średnia temperatura w listopadzie wyniosła tam 7,5 stopnia). IMGW informuje, że pod względem termicznym listopad na obszarze pojezierzy był klasyfikowany jako "anomalnie ciepły", a w Karpatach jako "ekstremalnie ciepły". W listopadzie 2019 roku w północno-zachodniej Polsce anomalie średniej miesięcznej temperatury przekraczały 2 stopnie, a na południowym wschodzie 4 stopnie.

Wzrost temperatury w Polsce to stały trend. 2019 rok najcieplejszym od 1951 roku?

Najwyższą temperaturę powietrza w listopadzie tego roku odnotowano w Zamościu - 4 listopada termometr w tamtejszej stacji meteorologicznej zarejestrował wartość 19,6 stopni Celsjusza.  Minimum temperatury, wynoszące -8,7 stopnia, odnotowano w Jeleniej Górze w pierwszy dzień listopada.

"Wysoka wartość anomalii temperatury powietrza w listopadzie 2019 r. utrwala silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski, który tylko od roku 1951 szacuje się na blisko 1,3 stopnia Celsjusza" - informują badacze z IMGW. Podkreślają także, że jeśli grudzień tego roku będzie co najmniej normalny (a można przypuszczać, że będzie cieplejszy niż średnia wieloletnia dla tego miesiąca), rok 2019 będzie najcieplejszym rokiem od 68 lat. 

Więcej o:
Komentarze (19)
Rok 2019 może być najcieplejszym rokiem od 68 lat. IMGW: Listopad był ekstremalnie ciepły
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 11 razy 7

  To nieprawda. Nie ma żadnych zmian klimatu. Suweren wie zawsze lepiej ...

 • bjuras

  Oceniono 5 razy 5

  No to się teraz zacznie. Pisowskie tłuki będą pisać, że oni wiedzą lepiej, że jest odwrotnie a naukowcom na uczelniach, instytutach i stacjach badawczych powinno pozabierać się etaty, dotacje i granty.

 • vivizell

  Oceniono 4 razy 4

  Patrząc na globalne temperatury, każdy rok w ciągu ostatnich 40 lat był w po swoim zakończeniu wśród 10 najcieplejszych lat w historii pomiarów. Jakie są na to szanse, jeśli globalne ocieplenie nie występuje?

 • Jerzy

  0

  Super! Oby tak dalej, ciepły klimat, mniej palenia w piecu, lepsze powietrze. Ocieplenie klimatu jest dobre dla nas wszystkich.

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 0

  Od wielu już lat jeżdżę na wakacje w basen Morza Śródziemnego i NIE ZAUWAŻYŁEM, żeby w tym roku było jakoś szczególnie cieplej. Np. na Cyprze, w sierpniu było 38 stopni, czyli tyle samo co 6 lat czy 4 lata temu :-)

 • mirkomz

  Oceniono 5 razy -1

  To prawda, było ciepło. Mnie to nie martwi. W przeciwieństwie do sprzedawcy gazu, Putina i sponsorowanych przez niego "ekologów". No właśnie, skoro było cieplej to mniej opału poszło, a wyniku tego mniej CO2 powstało. A więc ciemno-zieloni powinni się cieszyć. Czy nie? Mają zagwozdkę.

 • lokis_jarl

  Oceniono 3 razy -1

  Zgoda. 1 listopada 1980 roku mróz jak diabli, dużo śniegu. 1 listopada przełom 50 i 60 lat XX , wieku, z opowiadań mojej cioci, pełne lato, prawie gorąco. Zapomniałem, który to był rok. Nie było to jednodniowe oziębienia czy ocieplenia, tylko taka pogoda utrzymywała się przez przez kilkanaście dni.

 • lucifer

  Oceniono 7 razy -3

  Wreszcie jakies dobre wiadomosci.
  Oby tak dalej, obok klasy politycznej,
  klimat to najwiekszy problem tego kraju.
  Jak bedzie jak w Hiszpanii, bedzie fajniej :>

 • jurakuz

  Oceniono 6 razy -4

  nudni się robicie. najcieplejsze lato , rok. wymyślcie coś innego bo się rzyhać chce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX