Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował, jakie warunki termiczne odnotowywano w listopadzie 2019 roku na terenie Polski. Okazuje się, że ubiegły miesiąc był ekstremalnie ciepły. Średnia obszarowa temperatura w kraju wynosiła 6,3 stopnia Celsjusza i była wyższa od średniej wieloletniej temperatury dla tego miesiąca (dane z lat 1981-2010) o 2,9 stopnia. "Ostatni miesiąc był trzecim najcieplejszym listopadem od roku 1951 i najcieplejszym listopadem w XXI wieku" - czytamy w komunikacie IMGW.
>>> Raport ONZ: Jakość produktów rolnych spadnie, ale ceny wzrosną
Średnia temperatura w listopadzie była wyższa niż historyczna średnia na terenie całego kraju, ale w różnych regionach zaobserwowano różne anomalie. W ubiegłym miesiącu najchłodniej było w pasie pojezierzy - tam średnia temperatura wynosiła 5,7 stopnia. Największy wzrost średniej temperatury obserwuje się z kolei na południu kraju, a przede wszystkim w Karpatach (średnia temperatura w listopadzie wyniosła tam 7,5 stopnia). IMGW informuje, że pod względem termicznym listopad na obszarze pojezierzy był klasyfikowany jako "anomalnie ciepły", a w Karpatach jako "ekstremalnie ciepły". W listopadzie 2019 roku w północno-zachodniej Polsce anomalie średniej miesięcznej temperatury przekraczały 2 stopnie, a na południowym wschodzie 4 stopnie.
Najwyższą temperaturę powietrza w listopadzie tego roku odnotowano w Zamościu - 4 listopada termometr w tamtejszej stacji meteorologicznej zarejestrował wartość 19,6 stopni Celsjusza. Minimum temperatury, wynoszące -8,7 stopnia, odnotowano w Jeleniej Górze w pierwszy dzień listopada.
"Wysoka wartość anomalii temperatury powietrza w listopadzie 2019 r. utrwala silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski, który tylko od roku 1951 szacuje się na blisko 1,3 stopnia Celsjusza" - informują badacze z IMGW. Podkreślają także, że jeśli grudzień tego roku będzie co najmniej normalny (a można przypuszczać, że będzie cieplejszy niż średnia wieloletnia dla tego miesiąca), rok 2019 będzie najcieplejszym rokiem od 68 lat.