Katastrofa klimatyczna. Najczarniejsza z czarnych prognoz: "Temperatura wzrośnie aż o 8 stopni. Ugotujemy się"

Zmierzamy do świata, który bedzie cieplejszy o 3-4 stopnie Celsjusza, a niektóre najczarniejsze prognozy mówią już o ośmiu stopniach na koniec wieku - twierdzi Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery z Leyton Polska. Co to oznacza? Posłuchaj rozmowy.

Dziś Piątek dla Klimatu - jak co tydzień w Gazeta.pl i Next.gazeta.pl piszemy na temat związany z trwającym kryzysem klimatycznym. 

- Będziemy zmierzać do świata, w którym będziemy mieli mniej przestrzeni do życia. Wielu ludzi nie będzie jej miało w ogóle. Jeśli świat ogrzeje się o 8 stopni, to ugotujemy się i udusimy się - dodaje Remiszewska-Michalak. Fizyk atmosfery z firmy doradczej Leyton Polska przywołuje najnowsze prognozy opublikowane w "Nature". Zakładają one, że według najczarniejszych scenariuszy średnia temperatura na świecie wzrośnie aż o 8 stopni Celsjusza do końca stulecia. NASA prognozuje, że w 2100 roku temperatury będą mordercze w Afryce, na Bliskim Wschodzie, ale także w Indiach czy Pakistanie. Z ostatniego dorocznego raportu ONZ wynika, że świat musi kilkukrotnie zwiększyć swoje ambicje klimatyczne i w ogromnym tempie zacząć redukować emisje gazów cieplarnianych, by zatrzymać ocieplenie. 

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (254)
Katastrofa klimatyczna. Najczarniejsza z czarnych prognoz: "Temperatura wzrośnie aż o 8 stopni. Ugotujemy się"
Zaloguj się
 • judo

  Oceniono 27 razy 19

  Jak Wam zależy na klimacie,
  przestańcie przedstawiać przez cały tydzień
  NAJLEPSZE OFERTY MOTO

 • pedro.666

  Oceniono 41 razy 13

  3 stopnie po raz pierwszy, 3 stopnie po raz drugi - kto da więcej? 4 stopnie! Po raz pierwszy, po raz drugi... 5 stopni... po raz pierwszy... 8 stopni! 8 stopni? Wow! Kto da więcej? Etc, etc...

  Nie czujecie, że to się robi przeciwskuteczne? Takie monotonne straszenie katastrofą... dzwonicie tym w szyby jako deszczem jesiennym Leopolda Staffa - nikt już tego nie słyszy...

 • 1944kumaty

  Oceniono 20 razy 12

  A juz w marcu na gazeta.pI wielki naglowek: KIEDY WIOSNA? Juz wiemy kiedy bedzie cieplej! Kwiecien: Przed nami UPALNY maj, bedzie jak w lato! Maj: gdzie nad wode podczas pieknego slonca? Czerwiec: Ponura prognoza na lipiec, mozliwe duzo opadow...

 • lukki69

  Oceniono 21 razy 11

  1.Zatrzymanie przyrostu naturalnego w Azji i Afryce
  2.Zatrzymanie nadkonsumpcji . Miliard ludzi głoduje ,choć jedzenia produkujemy więcej niz potrzeba całej populacji.
  3.Ograniczenie produkcji odpadów

 • pawelpap10

  Oceniono 13 razy 9

  Dlaczego tak skromnie, dlaczego 8? Ja sugeruje 18, lepiej brzmi i łatwiej rymować.

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 8

  Po wydarzeniach Praskiej Wiosny 1968 roku, krążył taki dowcip:
  Na Nadzwyczajnym Zjeździe KPCz ktoś prognozuje:
  - w 2000 roku, w całej Europie panować będzie komunizm.
  A na to jeden z delegatów:
  - ja się nie boję, ja mam raka :-)

  Więc przestańcie już straszyć. :-))

 • lukki69

  Oceniono 15 razy 7

  W imieniu czytelników bardzo proszę o powierzenie działu klimatycznemu osobom kompetentnym i znającym temat.
  Przepisywanie dyrdymałów z portali zniechęca odbiorców i nie pomaga w edukacji społeczeństwa..

 • satur9

  Oceniono 10 razy 6

  Już dawno popadliście w autoparodię z tymi piątkowymi histerycznymi bzdurami. A jeśli połączyć to z nachalną reklamą jednorazowych samochodów o trwałości 3 lat pod tymi bzdurami... To chyba sami wiecie, że cała treść tego portalu nadaje się tylko do spuszczenia w klozecie wprost do oceanu.

 • juha

  Oceniono 16 razy 6

  Żadne z modeli, które były konstruowane 5, 10, 15, 20 lat temu nie przewidziały poprawnie zmian klimatycznych. Nie ma powodów, aby wierzyć, że obecne przewidzą. Pamiętacie Ala Gore'a i jego film "Inconvenient Truth" z 2006 roku? Tam też były prognozy. Np. takie, że do dzisiaj lodu w Arktyce miało nie być.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX