Lidl wprowadza "wielokrotkę". Nowa reklamówka podlega w 100 proc. recyklingowi

Lidl dalej stara się realizować swój plan ograniczenia plastiku. Ma w tym pomóc nowa reklamówką, która podlega w 100 proc. recyklingowi. Sama wielokrotka jest w 4/5 wykonana z materiałów z odzysku.
Zobacz wideo

Lidl wdraża strategię REset Plastic, która obowiązuje także w Kauflandzie, mającym tego samego właściciela, grupę Schwarz. W jej ramach Lidl m.in. planuje ograniczyć użycie plastiku w opakowaniach swoich produktów o 20 proc. do 2025 roku. Kolejny krokiem są nowe reklamówki, które podlegają recyklingowi, podają Wirtualne Media.

Robiąc zakupy spożywcze korzystamy z toreb zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, zatem cykl życia produktu jest bardzo krótki. W ciągu roku w dalszym ciągu każdy z nas zużywa średnio 250-300 toreb – to ogromna ilość plastiku. Korzystając z toreb wiele razy jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć jego wolumen. Lidl Polska już eliminuje plastik w opakowaniach produktów marek własnych oraz pracuje nad tym aby wszystkie te opakowania nadawały się do recyklingu. Kolejnym, istotnym krokiem są właśnie zmiany w zakresie toreb na zakupy. Wybierając torby na zakupy wielokrotnego użytku z certyfikatem Blue Angel mamy pewność, że są one wyprodukowane z poszanowaniem środowiska naturalnego, z surowców pochodzących w 80 proc. z recyclingu, a w kolejnym kroku w pełni nadające się do recyclingu. Pamiętajmy, by dokonywać świadomych wyborów i by „wielkorotki” towarzyszyły nam zawsze podczas robienia zakupów 

- komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communication w Lidl Polska.

Wielokrotka LidlaWielokrotka Lidla fot. Lidl

Wielokrotka to świetny ruch, ale nie wystarczający. Używamy zdecydowanie za dużo plastikowych reklamówek

Wprowadzenie wielokrotki pozwoli Lidlowi zaoszczędzić do 2 tys. ton plastiku w ciągu roku. To jednak tylko kropla w morzu potrzeb. Te 250-300 toreb jakie średnio w ciągu roku zużywają Polacy, to olbrzymia liczba. Ich zużycie miała ograniczyć oplata recyklingowa, ale nie wydaje się to skuteczny pomysł. Reklamówki zdrożały, a Polacy wciąż kupują je na potęgę. Żeby odwrócić ten trend, potrzebna jest zmiana przyzwyczajeń. Niemcy w ciągu trzech lat ograniczyli zużycie foliówek aż o 2/3, informuje INN Poland. W 2018 przeciętnie Niemiec zużywał zaledwie 24 reklamówki. Przepaść. Minister Środowiska naszych zachodnich sąsiadów chce w ogóle zakazać jednorazowych plastikowych toreb, a za złamanie zakazu miałaby grozić kara w wysokości nawet 100 tys. euro. Unia Europejska z kolei wyznaczyła na 2025 cel zużycia reklamówek do 40 sztuk na osobę. Jeśli szybko nie wprowadzimy zmian, ten pułap będzie nam bardzo ciężko osiągnąć w bezbolesny sposób. 

Więcej o:
Komentarze (30)
Lidl wprowadza "wielokrotkę". Nowa reklamówka podlega w 100 proc. recyklingowi
Zaloguj się
 • Jan Kot

  Oceniono 11 razy 11

  Kiedy będzie można w każdym markecie i dyskoncie zwracać plastikowe butelki. Tak jest w cywilizowanym świecie.

 • dante_waw

  Oceniono 11 razy 9

  Czy juz przyjmuja szklane butelki zwrotne?? Czy promuja wlasne nietypowe pojemnosci?? Wtedy mozemy porozmawiac o byciu eko lub nie...

 • kostuha

  Oceniono 7 razy 5

  Co za cyniczna banda hipokrytów w tym Llidlu a gazeta jeszcze te tanie sztuczki wykorzystuje do reklamy tych śmieciarzy.
  Kiedy w Lidlu będzie można oddać butelkę po piwie? Dlaczego ta hołota sprzedaje alkohol tylko w opakowaniach bez zwrotnych, kiedy szkło może być wykorzystane nawet 25 razy.
  Ale reklamówki z recyklingu mają, albo słomki ze sprzedaży wycofali. A ile foli jest na 4 paku piwa w puszce? Tylec co zwykły Janusz słomek zużyje przez dekadę swojego życia. Plastiku nie sprzedają, jednorazowych sztuców.
  Palący problem.
  5 plastrów wędlinyczy sera pakują na plastikowej tacy gdzie zmieściło by się jej 0,5 kg no ale niech klient myśli że dbają o ekologię i że kupuje dużo.

  Na początek trzeba piwo sprzedawać w standardowych butelkach- dwa wzory 0,5l i 0,3 l. Każdy dyskont, każda sieciówka ma obowiązek skupować każdą ilość takich butelek-no chyba że nie sprzedaje alkoholu wcale. Z czasem nakaz przesunąć na mniejsze sklepy.
  Jak butelka nie pasuje do wzoru to opłata recyklingowa 10 zł od sztuki

  Butelki PET powinni skupować ci co je wyprodukowali- na początek giganci jak Coca-Cola, Potem mniejsze firmy. Wprowadziłeś na rynek 30 mln PET- skup tyle samo pustych i je przerób/zutylizuj.

 • czerski.fake

  Oceniono 12 razy 4

  REset Plastic a sam lidl zalewa nas paczkowaną żywnością na potęgę... koń by się usrał

 • striepo

  Oceniono 2 razy 2

  Jak to jest, że butelka 0,5 l jest zwrotna a 0,6 i 0,3 już nie?
  jakieś inne szkło czy co?

 • niktwazny126

  Oceniono 8 razy 2

  Zawsze mam w bagażniku torby zakupowe szmaciane. Robię zakupy, piorę, prasuję, korzystam. Tego się trzeba nauczyć. Do warzywniaka z własnym słoikiem na ogórki czy kapustę. Ale zamiast mleka w woreczku czy kartonie czy plastikowej butelce wolę w szkle, z możliwością zwrotu. A jak widzę pojednymczego zafoliowanego banana czy obraną i wyfiletowaną mandarynkę w foliowej koszulce czy jedną zafoliowaną paprykę, to nóż mi sie otwiera.

 • martinnoo

  Oceniono 1 raz 1

  Zawsze używam jednorazówek na śmieci. Może to mało EKO, ale cykl życia takiej torby wydłuża się dwukrotnie a to już coś :)

 • zdzisiek66

  Oceniono 1 raz 1

  Lidl, podobnie jak wiele innych "proekologicznych" firm, jest dobry w pozorowaniu działań.
  W ogóle Niemcy są w tym świetni.
  A prawda jest taka, że jeśli chodzi o foliówki, to Polska jest 30 lat za Murzynami, a Niemcy 27 lat.
  W takiej np. Kenii od kilku lat nie ma w użyciu żadnych torebek foliowych. Żadnych. Owszem, bywa to chwilami niewygodne, ale naprawdę da się w rzeczywistości bezfoliówkowej żyć i robić zakupy.

 • mmagi

  Oceniono 1 raz 1

  z logo Lidla pwinny być za darmo bo za reklamowanie czegokolwiek się płaci,dlaczego miałą bym uzywać taka torbę i jeszcze za nia płacić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX