Tokarczuk apeluje do Lasów Państwowych ws. wycinki "pierwotnego raju": Zatrzymajmy tę katastrofę

Olga Tokarczuk stanęła w obronie fragmentu Puszczy Karpackiej, któremu groziła wycinka. Noblistka - jak wcześniej aktywiści - podkreśliła wyjątkowe walory przyrodnicze tego terenu. Ostrzegła przed "zniszczeniem małego, pierwotnego raju". Lasy Państwowe już poinformowały, że do jesieni wycinka się nie odbędzie i "jest czas na rozmowę".

W leśniczym oznaczeniu to "wydzielenia 219a", wg obrońców przyrody - "kawałek prawdziwej Puszczy Karpackiej", zaś w słowach Olgi Tokarczuk: "mały, pierwotny raj". Chodzi o fragment lasu w Nadleśnictwie Stuposiany, o który walczą m.in. aktywiści z inicjatywy Dzikie Karpaty.

Stworzyli w tej sprawie petycję, pod którą podpisało się 10 tys. osób. Wyjaśniają w niej, że ten przyrodniczo cenny fragment puszczy, tuż przy granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, ma być w tym roku przeznaczony do wycinki. Opisują, że fragment puszczy to "dziki, stary las", który przetrwał, kiedy inne fragment były wycinane.  

"Od lat 90. gospodarka leśna wzięła górę, więcej dróg i lepsza technologia pozwoliły wjechać głębiej niż dotychczas. Ale w naszym lesie przez 30 lat prawie nie było ingerencji, co parę lat wycinano raptem kilka, kilkanaście drzew. Nasz las trwa tu od tysiącleci"

- pisali. Pod koniec grudnia ponawiali coraz bardziej dramatyczne apele o ochronę lasu, ponieważ ogłoszono już przetarg na wykonanie wycinki, wyznaczono szlaki dla sprzętu i drzewa do wycinki. Teraz inicjatywa otrzymała wsparcie od laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Olgi Tokarczuk. 

Tokarczuk: Zatrzymajmy te katastrofę!

Noblistka w sobotę we wpisie na Facebooku zaapelowała o ochronę lasu. "W Karpatach przetrwały cudem resztki naturalnych lasów, które są perłami przyrodniczymi. Są to niewielkie kawałki rozrzucone po całych górach. I jednym z takich kawałków jest wydzielony las o numerze 219a" - napisała. We wpisie czytamy: 

"Sama lista żyjących tam porostów, mchów i wątrobowców przyprawia o zawrót głowy, a jeszcze dochodzą do tego stanowiska niezbadanych do tej pory gatunków grzybów, ptaków czy owadów. Niestety Lasy Państwowe zaplanowały zrobić tam wycinkę. To będzie nie tylko wycięcie wielkich drzew, ale również zrywka czyli zupełne zniszczenie tego małego pierwotnego raju. Proszę i apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, a przede wszystkim do tych, którzy mają wpływ na to, co ma się wydarzyć w lesie 219a: zatrzymajmy te katastrofę!"

Dalej Tokarczuk apelowała, by "zostawić w spokoju to wyjątkowe miejsce, gdzie dzika przyroda trwa od zamierzchłych czasów". Dodała, że "pozwala sobie zwrócić się z tym apelem", gdyż jest "bardzo wzruszona sposobem, w jaki sposób Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie złożyła życzenia z okazji przyznanie nagrody Nobla". Chodzi o koncert sygnalistów leśnych "Echo Karpat", którzy zagrali specjalne dla niej.

Lasy: Do jesieni nie będzie żadnych prac

Za wsparcie podziękowała autorce inicjatywa Dzikie Karpaty. "Jeszcze nie jest za późno na uratowanie tego lasu!" - podkreślili aktywiści. 

Głos zabrały też Lasy Państwowe. Rzeczniczka LP Anna Malinowska poinformowała, że na razie wycinki nie będzie. Napisała, że krośnieńska dyrekcja wysłała na Tokarczuk maila w tej sprawie. "Zgodnie z informacją regionalnej dyrekcji w Krośnie do jesieni na pewno nie będą tam prowadzone żadne prace, więc jest czas na rozmowę" - zapewniła. "Mamy nadzieję, że te kilka miesięcy zostanie wykorzystane na rozmowę o tym, jak chronić takie fragmenty lasu" - odpowiedzieli na tę informację aktywiści. 

Więcej o:
Komentarze (126)
Tokarczuk apeluje do Lasów Państwowych ws. wycinki "pierwotnego raju": Zatrzymajmy tę katastrofę
Zaloguj się
 • pab13

  Oceniono 34 razy 20

  Jestem inżynierem, specjalizuję się w kształtowaniu terenów zieleni. Zinwentaryzowałam setki drzew pomnikowych w Wielkopolsce, pracując non- profit i inwestując własne środki, skutecznie wnioskując do Wielkopolskiego Konserwatora przyrody o uznanie ich jako Pomniki Przyrody i objęcie ochroną prawną. Najpierw w imieniu koła naukowego botaników, następnie już w prywatnym imieniu. Nie jest to pomoc bezinteresowna, gdyż godzina spędzona w lesie ładuje moje akumulatory na kolejne dni mojego życia. Cisza w lesie aż huczy. Kocham stary drzewostan. Las rośnie powoli, zniszczyć go jest tak łatwo. Uwielbiam Parki Krajobrazowe, właśnie, a to jest miejsce idealne, by takowy utworzyć. Super, że Olga się angażuje, takie akcje potrzebują znanych twarzy, szczególnie zaś intelektualnej elity.

 • pangrabarz

  Oceniono 19 razy 15

  Takie zaangażowanie trolli w ataki na nią może być dla pani Olgi powodem do dumy.

 • krioprezerwacja

  Oceniono 19 razy 13

  Jestem za. Olga proszę broń przyrody. Twoje nazwisko sporo znaczy, docieraj do ludzi. Piękny "Prawiek i inne czasy".

 • jael53

  Oceniono 18 razy 12

  Bywam w tej okolicy. Bo to rzeczywiście jest mały raj. A Podkarpacie, wbrew autopromocji, wcale nie jest specjalnie zielonym regionem.

 • togo13

  Oceniono 13 razy 11

  Rządzący w Polsce oszaleli. Niszczyć naturę w perfidny sposób. Wy niszczycie nasze zdrowie i naszych dzieci. Opamiętajcie się. Zastanówcie się, bo za chwilę będzie za późno. Smog nas udusi po prostu.

 • mmichal

  Oceniono 19 razy 11

  czy tępe trole już zrobiły swoje kupy?
  problemem dla nich jest to że Noblistka pisze o miłości i szacunku pomiędzy ludźmi i przyrodą.
  Nie mają natomiast problemu że faszyści w Polsce biją inaczej myślących a faszysta bosak kandyduje na następcę dudy.
  W ten sposób faszyzm dochodzi do władzy - krzykacze wrzeszczeli - wygodni "inteligenci" mający ciepła wodę w kranie siedzieli zadowoleni przy dobrej książce...
  obudź się Narodzie!

 • tekas

  Oceniono 14 razy 10

  Katastrofę widać wszędzie...dziś byłam w lesie , byłym lesie, "dobra zmiana" zostawia pas zewnętrzny lasu a środek wycina i sprzedaje (potrzeba na ich łajdactwa i 500+)
  Ludzie, to się dzieje w całej Polsce, oni niszczą i szabrują ten kraj...w myśl zasady, po nas choćby potop!

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 13 razy 9

  To ciekawe, że PIS zarzucał PO próbę sprzedaży lasów... które teraz z takim zapałem wycinają w pień.

 • jozbieszczad

  Oceniono 19 razy 9

  Łapy precz od naszych lasów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX