Płonie Biebrzański Park Narodowy. Strażacy potrzebują żywności i wody. Trwają zbiórki

Sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym jest dramatyczna. Strażacy walczący z ogniem potrzebują wody pitnej oraz żywności. - Potrzeba samochodów terenowych do rozwiezienia tego do strażaków Poszukiwani kierowcy quadów, enduro, crossów! - apeluje Fundacja Dla Biebrzy.

Od niedzieli płonie około trzy tysiące hektarów chronionych bagien, torfowisk i łąk Biebrzańskiego Parku Narodowego. Z żywiołem walczą strażacy, którzy przyznają, że nigdy w życiu nie widzieli czegoś takiego.

Sytuacja jest dramatyczna. Po pierwsze jest sucho, po drugie to są tereny, które musimy pokonywać pieszo. Czasami trzeba dojść kilka kilometrów przez łąki, kępy i bagna. Możemy gasić tylko tłumicą, wodą nie ma szans

- powiedział w rozmowie z WP Marcin Grzenda z OSP w Sztabinie.

Czytaj więcej: Biebrza wciąż płonie. Strażak: To wygląda jak inna planeta. Dopóki nie popada dobry deszcz, nie opanujemy sytuacji

Potrzebna pomoc

Fundacja Dla Biebrzy prowadzi zbiórkę żywności i wody pitnej dla strażaków. Z całej Polski jedzie kolejne 160 osób, które będą gasić największy polski park narodowy. Potrzebny jest suchy prowiant: konserwy, chleb i bardzo dużo wody pitnej w butelkach. Akcja gaśnicza jest wyczerpująca i, jak czytamy, "może się okazać że akcja ratownicza przedłuży się".

Potrzeba samochodów terenowych do rozwiezienia tego do strażaków Poszukiwani kierowcy quadów, enduro, crossów!

- czytamy na Facebooku Fundacji.

Można również wpłacać pieniądze, które zostaną przeznaczona na prowiant dla strażaków, na konto Fundacji Dla Biebrzy: 26 1600 1462 1897 6978 7000 0001 (W tytule: "Darowizna na cele statutowe"). Więcej informacji TUTAJ.

Pieniądze można wpłacać również na konto Biebrzańskiego Parku Narodowego: 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016. Więcej informacji TUTAJ.

Czytaj więcej: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym widoczny na zdjęciach z satelity. Płonęło 3000 hektarów

Zobacz wideo Pożary w Australii. Strażacy opublikowali wstrząsające nagranie
Więcej o: