Płonie Biebrzański Park Narodowy. Strażacy potrzebują żywności i wody. Trwają zbiórki

Sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym jest dramatyczna. Strażacy walczący z ogniem potrzebują wody pitnej oraz żywności. - Potrzeba samochodów terenowych do rozwiezienia tego do strażaków Poszukiwani kierowcy quadów, enduro, crossów! - apeluje Fundacja Dla Biebrzy.

Od niedzieli płonie około trzy tysiące hektarów chronionych bagien, torfowisk i łąk Biebrzańskiego Parku Narodowego. Z żywiołem walczą strażacy, którzy przyznają, że nigdy w życiu nie widzieli czegoś takiego.

Sytuacja jest dramatyczna. Po pierwsze jest sucho, po drugie to są tereny, które musimy pokonywać pieszo. Czasami trzeba dojść kilka kilometrów przez łąki, kępy i bagna. Możemy gasić tylko tłumicą, wodą nie ma szans

- powiedział w rozmowie z WP Marcin Grzenda z OSP w Sztabinie.

Czytaj więcej: Biebrza wciąż płonie. Strażak: To wygląda jak inna planeta. Dopóki nie popada dobry deszcz, nie opanujemy sytuacji

Potrzebna pomoc

Fundacja Dla Biebrzy prowadzi zbiórkę żywności i wody pitnej dla strażaków. Z całej Polski jedzie kolejne 160 osób, które będą gasić największy polski park narodowy. Potrzebny jest suchy prowiant: konserwy, chleb i bardzo dużo wody pitnej w butelkach. Akcja gaśnicza jest wyczerpująca i, jak czytamy, "może się okazać że akcja ratownicza przedłuży się".

Potrzeba samochodów terenowych do rozwiezienia tego do strażaków Poszukiwani kierowcy quadów, enduro, crossów!

- czytamy na Facebooku Fundacji.

Można również wpłacać pieniądze, które zostaną przeznaczona na prowiant dla strażaków, na konto Fundacji Dla Biebrzy: 26 1600 1462 1897 6978 7000 0001 (W tytule: "Darowizna na cele statutowe"). Więcej informacji TUTAJ.

Pieniądze można wpłacać również na konto Biebrzańskiego Parku Narodowego: 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016. Więcej informacji TUTAJ.

Czytaj więcej: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym widoczny na zdjęciach z satelity. Płonęło 3000 hektarów

Zobacz wideo Pożary w Australii. Strażacy opublikowali wstrząsające nagranie
Więcej o:
Komentarze (111)
Płonie Biebrzański Park Narodowy. Strażacy potrzebują żywności i wody. Trwają zbiórki
Zaloguj się
 • dziadwawelski

  Oceniono 42 razy 36

  Przepraszam ale czy ten styropianowy twór zwany republiką wszystkich, którzy mają taka ochotę jest w stanie cokolwiek zdziałać w sposób profesjonalny i skuteczny !!!! Co by się nie stało to "zbiórka", "pomoc", "wsparcie pospolitego ruszenia". Jak ten cały burdel po 30 latach od powstania działa do qwy nędzy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 29 razy 29

  ...ebany Episkopat dostaje 18 miliardów na rok a strażacy muszą robić zbiórkę na środki gaśnicze... pisia RP w pełnej krasie ... do Rydzyka zadzwońcie może parę baniek odstąpi

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 26 razy 24

  jedyne na co w Polsce jest kasa to wybory, TVPis i 13tki dla górników i dla dla dziadków...
  a ZAWSZE gdy jest pożar, epidemia czy inny pis... to zbiórka, pomoc, zapomoga, jałmużna
  na co komu tak straż pożarna, która jak wybuchnie pożar to pierwsze co robi to zbiera kasę na środki gaśnicze? w tym parku jest ogień od trzech dni a ci już "ni majo czym gasić"
  to na co się pytam idą moje przeogromne podatki, które zjadają mi polowe dochodu?

 • 2mek99

  Oceniono 21 razy 21

  K...wa ile można?!
  Na maski nie ma, na respiratory nie ma, na straż nie ma.
  Na co ku..wa jest?
  Na F35, na CPK, na lotnisko w radomiu, na przekop mierzeji, na wybory kilka razy droższe bo korespondencyjne no i na premie dla 4 razy większą liczbę ministrów na poziomie intelektualnym miesiewiczów.

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 18

  "Potrzeba samochodów terenowych do rozwiezienia tego do strażaków Poszukiwani kierowcy quadów, enduro, crossów"
  ==================
  Kiedyś mieliśmy wojsko dysponujące pojazdami terenowymi.
  A teraz TYLKO pajaców, którzy biegają po lesie, wołając: yeb, yeb, yeb...

 • tetradrachma

  Oceniono 19 razy 17

  Kaczynski, smieciu, dałes na 12 mld TVP na propagandę dla Dudusia, dałeś Rydzykowi, episkopatowi, na samochody, nagrody dla swoich nierobów, na ich leczenie, wyrzuciłeś w błoto na "sprzęt wadliwy" na walke z wirusem, a dla straaków "na wode i konserwy" ni ma ?

 • ktos19784

  Oceniono 15 razy 15

  Czy straż albo nasze wojsko nie ma racji żywnościowych? Czy ani straż ani wojsko nie ma terenówek? Czy wszystkie honkery już się zepsuły? Czy ten kraj nie jest w stanie funkcjonować jeśli cokolwiek jest nie tak? I akurat tu koronawirus, to żadna wymówka. Bo on nie angażuje armii, ani strażaków jakoś mocno. W tym momencie przy lokalnym problemie okazuje się, że kraj z kartonu jest bezradny. Nie ma rezerw sprzętu strażackiego. Nie ma samolotów ani śmigłowców gaśniczych. Wojsko też nie jest w stanie pomóc. Mimo wydawania miliardów na nie. I to nawet w kwestii logistyki, już nie mówiąc o wykorzystaniu wojskowych śmigłowców do gaszenia pożarów.

 • zabrzanin

  Oceniono 15 razy 15

  Co to znaczy, że potrzeba wody pitnej i żywności??? A od czego mamy to cholerne państwo!!!

 • alebarak

  Oceniono 14 razy 14

  No i pytanie chyba najważniejsze, gdzie są nasi bogato wyposażeni, nasza duma narodowa Wojska Obrony Terytorialnej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX