Susza w Polsce. Kolejne nadleśnictwa wydają zakazy wstępu do lasów

W poniedziałek wszystkie lasy na obszarze Polski objęte zostały trzecim, najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego. Kolejne nadleśnictwa wydają zakazy wstępów do lasu.
Zobacz wideo Polska wysycha. Za niecałe 100 lat kraj może być stepem

Instytut Badawczy Leśnictwa w drugiej połowie kwietnia informował, że strażacy w całej Polsce oraz leśnicy, postawieni są w stan wyższej gotowości. Pierwsze pożary lasów wybuchały już w styczniu. Od początku roku do 20 kwietnia w Polsce walczono z 2673 pożarami lasów. Tylko w kwietniu obszary nadzorowane przez Lasy Państwowe płonęły 404 razy. Ogień pochłonął już od początku roku ponad 280 ha lasów państwowych.

W niektórych nadleśnictwach ściółka ma 6-8 proc. wilgotności - to mniej niż kartka papieru

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Instytut Badawczy Leśnictwa, duże zagrożenie pożarowe w lasach spowodowane jest suszą. W ponad 50 proc. terenów leśnych pomiar ściółki wykazał, że jej wilgotność spadła do poziomu 6-8 proc. Jest więc niższa od wilgotności kartki papieru (około 10 proc.). Według szacunków IBL jeśli w ciągu najbliższych kilku dni nie spadnie deszcz, to leśnicy będą zmuszeni zakazać wstępu do lasów. Zgodnie z przepisami zakaz wstępu wprowadzany jest wtedy, gdzie przez pięć kolejnych dni o godzinie 9 rano wilgotność ściółki jest niższa niż 10 proc.

Wskaźnik wilgotności gleby w Polsce (27 kwietnia 2020).Wskaźnik wilgotności gleby w Polsce (27 kwietnia 2020). fot. stopsuszy.imgw.pl

Najbardziej aktualne informacje na temat wydanych zakazów wejścia do Lasów Państwowych znajdują się na stronie zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl. Zakazy wydane zostały dla 15 z 430 nadleśnictw. Dotyczą one lasów w województwie mazowieckim, a dokładniej znajdujących się w okolicach miejscowości: Płońsk, Nasielsk, Pułtusk, Maków Mazowiecki, Różan, Wyszków, Łochów, Węgrów, Sokołów Podlaski, Kosów Lacki, Brok i Ostrów Mazowiecka. Łącznie zakazy obejmują obszar ponad 80 tysięcy hektarów gruntów leśnych. Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 złotych.

"W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, od ponad miesiąca utrzymuje się trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia pożarowego. Jest to efekt łagodnej, bezśnieżnej zimy oraz ciepłej i pozbawionej opadów wiosny. (...) Wprowadzone zakazy mają charakter okresowy i zostaną odwołane, gdy tylko zmniejszy się niebezpieczeństwo powstania pożaru" - napisano w komunikacie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

Zakaz wstępu do lasu obejmuje też nadleśnictwo Świeradów na Dolnym Śląsku. Został on wydany do 30 kwietnia i obejmuje leśnictwa Lubań, Przylesie i Platerówka. Było to pierwsze w tym roku w Polsce nadleśnictwo, które wydało zakaz wstępu do lasu z uwagi na suszę.

Warszawscy leśnicy apelują, by podczas wycieczek do lasów czy w czasie przejazdów w sąsiedztwie terenów leśnych, zachować szczególną ostrożność i nie korzystać z otwartego ognia oraz powstrzymać się od palenia tytoniu. W przypadku zauważenia pożaru niezwłocznie należy powiadomić Straż Pożarną.

Więcej o: