Organizacje chcą zielonego impulsu gospodarczego. Chodzi o 580 mld zł i o 240 tys. miejsc pracy

- Nowoczesne technologie stają się ogromną szansą na zielony impuls gospodarczy, ważny dla szybszego wyjścia z kryzysu - ocenia Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan. Razem z organizacją ekspercką Forum Energii apelują o przyjęcie pakietu "Impuls energii dla Polski". To plan uruchomienia prawie 600 mld zł inwestycji wspierających gospodarkę i walkę o ochronę klimatu.
Zobacz wideo Debata prezydencka. Energia

Wychodzenie z epidemii koronawirusa "prezentuje przed nami wybór: walczyć desperacko, aby wrócić do tego, co mieliśmy wcześniej - lub spróbuj stworzyć coś znacznie lepszego" -  pisali w komentarzu, opublikowanym w europejskich mediach w kwietniu Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej ds. Zielonego Ładu oraz Bertrand Piccard z Solar Impulse Foundation.

Był to jeden z wielu głosów apelujących, by wychodzenie z pandemii i wywołanego przez nią kryzysu nie oznaczało powrotu do szkodliwych praktyk, lecz było szansą do budowania gospodarki i społeczeństw bardziej zrównoważonych, przyjaznych dla przyrody i klimatu. Chodzi m.in. o inwestycje w zieloną energię czy uzależnianie pomocy dla przedsiębiorstw od planów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Np. we Francji lotnictwo ma przestać konkurować z dużo bardziej ekologicznymi pociągami.

Teraz inicjatywa wychodzenia z kryzysu z korzyścią dla klimatu pojawiła się także w Polsce. Forum Energii i Konfederacja Lewiatan opublikowały raport nt. pakietu "Impuls energii dla Polski" i apelują o jego wprowadzenie. Celem pakietu jest zmobilizowanie dostępnych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju. Realizacja zaproponowanego pakietu uruchomiłaby inwestycje o wartości 580 mld złotych i - wyliczają organizacje - przełoży się na powstanie 240 tys. nowych miejsc pracy. "Kryzys gospodarczy nie odsuwa jednak problemów zanieczyszczonego powietrza i zmian klimatu" - piszą.

Wprowadzenie pakietu miałoby przełożyć się na szereg korzyści - ochronę klimatu i czystego powietrza, tworzenie miejsc pracy, obniżenie rachunków za prąd, poprawę bezpieczeństwa energetycznego. - Czysta energia, klimat i środowisko przez zbyt wiele lat były traktowane jako temat poboczny, zarezerwowany dla aktywistów, a dla biznesu generujący niebezpiecznie wysokie koszty - ocenił prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Jego zdaniem w obliczu pandemii "nowoczesne technologie stają się dodatkowo ogromną szansą na zielony impuls gospodarczy", ważny dla szybszego wyjścia z kryzysu.-  Inwestycje w OZE, efektywność energetyczną, nowoczesną gospodarkę odpadami, nowoczesny transport, to także szansa na rozwój naszej konkurencyjności w dziedzinach, w których globalne karty nie są jeszcze do końca rozdane - przekonuje.

Inwestycje w transport, sieci i budynki

Pakiet "Impuls energii dla Polski" przewiduje zwiększenie wykorzystania państwowych środków publicznych oraz funduszy unijnych w 12 obszarach - informują organizacje. Zwracają uwagę, że w nowej perspektywie budżetowej UE bardzo duża część środków będzie przeznaczona na działania związane z walką ze zmianami klimatu i łagodzeniem ich skutków. Wykorzystanie tych środków może być częścią impulsu potrzebnego w wychodzeniu z recesji.  

Wśród nich są wyróżniają takie, które "wymagają pilnego wsparcia już teraz". To m.in. termomodernizacja budynków, niskoemisyjny transport, modernizacja i rozbudowa sieci elektroenergetycznej. Inne to działania długofalowe, które jednak - oceniają eksperci - trzeba inicjować już teraz. Wśród nich wyróżniają rozwój morskiej energetyki wiatrowej, wspieranie firm produkujących urządzenia związane z energią odnawialną czy budowanie już teraz kompetencji przyszłych pracowników tych sektorów. 

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska jest zobowiązana do podejmowania działań na rzecz zmienienia oddziaływania gospodarki na środowisko i klimat. Ich zdaniem realizacja zaproponowanego pakietu "stanowi milowy krok w tym kierunku".

Pełna treść raportu jest dostępna na stronie forum-energii.eu.

Więcej o:
Komentarze (4)
Organizacje chcą zielonego impulsu gospodarczego. Chodzi o 580 mld zł i o 240 tys. miejsc pracy
Zaloguj się
 • nawasaqi

  Oceniono 2 razy 2

  Same ogólniki żadnych konkretów. Nie potrafię zrozumieć dlaczego nie można wprowadzić programu wymiany pieców węglowych na pompy ciepła plus fotowoltaikę. Jak patrzę na ten program rządowy gdzie piec węglowy wymieniamy na węglowy to mi ręce opadają. Jak są programy to tylko dla dużych firm. Czy tam na górze nie potrafią myśleć ?? Kasa musi się zgadzać tylko u ministra i jego znajomków... Zresztą za tej władzy wymyślili już wiatraki na węgiel także niczego dobrego się nie spodziewam po nich.

 • borsuk_lu

  Oceniono 2 razy 2

  Raczej się nie przyjmie, suweren nie łyknie. W tej koncepcji brak słowa "plus". Żeby chociaż jakiś "panel plus" "wiatrak plus", a tu nic, zero, null.

 • czesiekkk

  0

  Tzw. zielona rewolucja wywiezie ostatnie miejsca pracy do Indii, Bangladeszu, Chin Ludowych. Pozostaje mieć nadzieję, że zostanie zablokowana.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 3 razy -3

  To paliwa kopalne zmieniły naszą cywilizację z rolniczej z 1 miliardem ludzi, w cywilizację przemysłowo-techniczną z prawie 8 miliardami. A oni teraz chcą zrezygnować z tych źródeł, które są równocześnie magazynami skoncentrowanej przez naturę energii. Głupota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX