Program "Moja Woda". Kto będzie mógł się ubiegać? Andrzej Duda chce oczka wodnego przy każdym domu

Program "Moja Woda" powstał w celu walki z niedoborem wody w Polsce. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od początku lipca. Kto może skorzystać z programu? Ile wynosi maksymalna dotacja?

Prezydent RP Andrzej Duda przedstawił wczoraj najnowszy pomysł na walkę z deficytem wody w Polsce, a więc program "Moja Woda". Jego celem będzie dotowane budowy małych zbiorników retencyjnych zbierających wodę opadową. 

Program „Moja Woda” pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych

- poinformował natomiast minister klimatu Michał Kurtyka. 

Zobacz wideo Andrzej Duda ogłasza program #MojaWoda. "Chciałbym, aby powstało jak najwięcej małych zbiorników wodnych"

Program "Moja Woda". Kto będzie mógł ubiegać się o wsparcie?

W ramach programu "Moja Woda" właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą zbudować na swojej posesji mały zbiornik retencyjny, mogą liczyć na dotację w wysokości do 5 tys. zł (maksymalnie 80 proc. kosztów poniesionych po 1 czerwca 2020 roku). Wsparcie można otrzymać na zakup oraz montaż instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i rozpadowych po to, aby nie trafiała ona do kanalizacji. Chodzi m.in. o przewody odprowadzające wodę, zbiorniki retencyjne, oczka wodne czy instalacje służące do wykorzystania zatrzymanej wody. 

Wnioski będzie można składać wraz z początkiem lipca 2020 roku. Za program odpowiedzialne będą wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma obowiązywać od 2020 do 2024 roku. Wnioski będzie można składać do lipca 2024 roku. Łącznie do rozdysponowania jest 100 mln zł. 

Więcej o: