Oczko Plus. Ponad tysiąc wniosków o dotację z programu "Moja Woda" w pierwszym dniu

Najwięcej chętnych na dofinansowanie z programu "Moja Woda" pochodzi z Katowic. Wnioski o dotację w wysokości 5 tys. złotych można składać od 1 lipca br.

"W pierwszym dniu programu 'Moja Woda' złożono blisko 1,1 tysiąca wniosków, najwięcej w Katowicach" - poinformowało Ministerstwu Klimatu na Twitterze. 

Program "Moja Woda". Ponad 1000 wniosków w jeden dzień

Maksymalna kwota dofinansowania z tzw. "Oczko Plus" wynosi 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów. Co istotne, chodzi o koszty poniesione po 1 czerwca 2020 roku. Dotowane będą m.in. zakup oraz montaż przewodów odprowadzających wodę, zbiorników retencyjnych, instalacji nawadniających ziemię czy oczek wodnych. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych.

Zobacz wideo Andrzej Duda ogłasza program #MojaWoda. "Chciałbym, aby powstało jak najwięcej małych zbiorników wodnych"

"Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody" - poinformował NFOŚiGW w komunikacie

Wnioski o dofinansowanie z programu "Moja Woda" przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ich nabór rozpoczął się 1 lipca 2020 roku. Od tego dnia właściciele domów jednorodzinnych mogą składać wnioski o dotację na przydomowe mikroinstalacje wodne.

Program "Moja Woda". Ruszył 1 lipca. Potrwa do 2024 roku

Za organizację i realizację programu odpowiada Ministerstwo Klimatu we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma obowiązywać od 2020 do 2024 roku, a jego budżet to 100 mln zł.

Moja Woda” to program, który pozwoli na sfinansowanie aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Dzięki tym inwestycjom zostanie zatrzymanych 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. Co oznacza, że ten milion metrów sześciennych wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych

- podkreślał minister klimatu Michał Kurtyka.

Szczegółowe informacje na temat programu"Moja Woda"  można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Więcej o: