Brazylia. Jair Bolsonaro zmienił zdanie w sprawie Amazonii. Wojsko walczy z wylesianiem

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zmienił podejście do kwestii ochrony Amazonii. Ugiął się pod presją miejscowych firm oraz zagranicznych inwestorów i rozpoczął akcję wojskową, która ma przeciwdziałać wylesianiu.

Niecały rok temu społeczność międzynarodowa patrzyła z przerażeniem na niszczące Amazonię pożary. Irlandia i Francja zagroziły zerwaniem umowy handlowej między Unią Europejską a Mercosurem (międzynarodową organizacją gospodarczą powołaną w 1991 r.), której członkiem jest Brazylia, jeśli Bolsonaro nie podejmie działań na rzecz ochrony lasów deszczowych. Prezydent Brazylii był tym oburzony i stwierdził, że Prezydent Francji ma mentalność kolonialną. Kiedy państwa G7 zaoferowały Brazylii pomoc finansową w wysokości 18 mln euro, rząd Bolsonaro podziękował, zarzucając im atak na suwerenność jego kraju. - Amazonia jest nasza - mówił z butą Jair Bolsonaro.

Zobacz wideo Pożar Amazonii. Dym i ogień było widać z kosmosu

Żeby realizować swoje ambicje, Brazylia musi zatroszczyć się o przyrodę

Kilkanaście miesięcy wystarczyło, aby prezydent Brazylii zmienił zdanie. "New York Times" pisze, że ze względu na presję wywieraną przez brazylijskie firmy oraz zagranicznych inwestorów Bolsonaro rozpoczął wojskową operację przeciwko wylesianiu lasów deszczowych i zakazał kontrolowanych pożarów przez cztery miesiące w okresie suszy.

Eksperci i ekolodzy są jednak sceptyczni co do skuteczności działań Bolsonaro. Wskazują, że prowadzona akcja wojskowa w najlepszym razie przyczyni się spowolnienia wylesiania Amazonii, ale nie do zatrzymania tego procederu. Niektórzy aktywiści uważają jednak, że naciski polityczne i ekonomiczne mogą doprowadzić do odwrócenia trendu i w dłuższej perspektywie zmienić politykę środowiskową Brazylii w znaczącym stopniu. Wskazują m.in. że kraj ten ma ambicję przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Aby móc to zrobić, Brazylia musi spełnić podstawowe standardy dotyczące polityki pracy i ochrony środowiska. 

Więcej o: