- Mieszkam w Polsce od ponad 30 lat, a praktycznie jej nie znam, bo moim priorytetem były zawsze wyprawy w miejsca odludne. Pozostało znaleźć przewodnika, myśl, która poprowadziłaby mnie przez kraj. Spojrzałem na mapę i stało się jasne: przecież Wisła łączy dwa przeciwne krańce Polski - mówił w wywiadzie dla Gazeta.pl podróżnik Mateusz Waligóra, który w tym tygodniu ruszył w liczącą 1200 km wyprawę Szlakiem Wisły.
Chodzi jednak nie tylko o wytyczenie turystycznego szlaku i poznanie walorów Wisły, ale też zbadanie problemów związanych z rzeką, zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu.
Wyprawa potrwa około pięciu tygodni, a Waligóra przejdzie w jej czasie wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki od źródeł aż do ujścia. Co spotka na swojej drodze?
Na 1200 kilometrach wzdłuż Wisły na Waligórę czekają miejsca ważne dla polskiej historii, przyrody i teraźniejszości. Wiele z nich ma szczególne znaczenie w kontekście klimatu i ochrony środowiska - jednak nie zawsze pozytywne. Oto niektóre z punktów na trasie Szlaku Wisły