Od Baraniej Góry do ujścia, po drodze miasta, elektrownie. 1200 kilometrów Szlakiem Wisły

Miasta od Krakowa i Warszawy po Włocławek i Sandomierz, cenna przyroda, ale też zapory czy elektrownie - to niektóre z punktów, jakie spotka podróżnik Mateusz Waligóra idąc Szlakiem Wisły. W tym tygodniu zaczął liczącą 1200 km wyprawę.
Zobacz wideo Nauka o klimacie w szkole? "Nawiązaliśmy współpracę z MEN"

- Mieszkam w Polsce od ponad 30 lat, a praktycznie jej nie znam, bo moim priorytetem były zawsze wyprawy w miejsca odludne. Pozostało znaleźć przewodnika, myśl, która poprowadziłaby mnie przez kraj. Spojrzałem na mapę i stało się jasne: przecież Wisła łączy dwa przeciwne krańce Polski - mówił w wywiadzie dla Gazeta.pl podróżnik Mateusz Waligóra, który w tym tygodniu ruszył w liczącą 1200 km wyprawę Szlakiem Wisły.

Chodzi jednak nie tylko o wytyczenie turystycznego szlaku i poznanie walorów Wisły, ale też zbadanie problemów związanych z rzeką, zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu.

Wyprawa potrwa około pięciu tygodni, a Waligóra przejdzie w jej czasie wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki od źródeł aż do ujścia. Co spotka na swojej drodze? 

embed

Szlak Wisły: od Baraniej Góry do ujścia Wisły

Na 1200 kilometrach wzdłuż Wisły na Waligórę czekają miejsca ważne dla polskiej historii, przyrody i teraźniejszości. Wiele z nich ma szczególne znaczenie w kontekście klimatu i ochrony środowiska - jednak nie zawsze pozytywne. Oto niektóre z punktów na trasie Szlaku Wisły

  • Barania Góra - źródła Wisły. Stąd wypływają Czarna i Biała Wisełka, które dają początek największej polskiej rzece.
  • Sandomierz - jedno z najważniejszych miast średniowiecznej Polski. Tu krzyżowały się drogi handlowe wiodące do Europy Zachodniej i Rusi.
  • Kraków - dawna stolica Polski, jeden z grodów państwa Wiślan. Tędy przebiega śródlądowy szlak żeglugowy.
  • Warszawa - dwumilionowe miasto nad Wisłą, którego prawy brzeg porasta unikatowy las łęgowy. Lewy brzeg Wisły jest zabudowany bulwarami, ale prawy pozostaje dziki. To cenny przyrodniczo obszar Natura 2000.
  • Włocławek - to tu wybudowano tamę i elektrownię, która stała się przeszkodą dla ryb wędrownych np. łososia.
  • Ujście Wisły - przekop między Świbnem a Mikoszewem wybudowany przez Prusy ponad 120 lat temu.
Więcej o: